Nyt kun on ollut näitä lomautusjuttuja sun muita, niin repikää niistä ilo irti älkääkä valittako, meillä on kiva kaupunki, jossa on kaunis jokiranta ja hyvät terassit, joissa istuskella nautiskelemassa liiton päivärahoja. Itse olen jo liki kuukauden dokannut ja erittäin mielissäni nyt kun terassit ovat auenneet taas pitkästä aikaa.
Tosin en minäkään ehdi koko puolen vuoden lomautusjaksoani terasseilla istua, perheen kanssa on välillä käytävä sekä mökillä että veneilemässä ja pari Tallinnan reissuakin on suunnitelmissa, ennen kuin syksyn kylmyyttä pakoon lähden kuukaudeksi Thaimaaseen. Kuuteen vuoteen ei ole ollut mahdollisuutta kesälomaa viettää, joten nyt vedetään täysillä koko kesä !!!
Nauttikaa kesästä
porvoolaiset !!!
3644
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muuten jokirannan terassit ok, mutta kierrän kaukaa sen terassin, jonka yrittäjä oli kaupunginhallituksessa päättämässä lomautuksista!
Oletko kenties ottanut huomioon, että liiton päivärahat ovat 9 viikkoa myöhässä! Kyllä, kyllä vain itkettää että miten tästä selviää kun kesä tulee ja firma on kiinni väh. koko kuukauden ja silloin odottelemaan vain 9 viikkoa liiton päivärahoja. Nyt tehdään töitä pienemmällä palkalla joka vastaa hieman yli viikon tiliä kuukaudessa. Rahaa ei riitä juhlimiseen ja Porvoo on nähty jo tarpeeksi monta kertaa. Jos olisi rahaa niin lähtisin Lappiin koko kesäksi.
Positiivinen asenne tänne sivuille.itse vietän samanlaisen kesän ja siksi toivotankin hyvää kesää.