Kastelu

orkideaneitsyt

Hei! niin kuinka sen kastelun kanssa? lähinnä siitä upotuksesta, siis saako ruukun upottaa niin syvälle että se on aivan upoksissa (siis ilmajuurineen kaikkinee)? vai vainko puoleen väliin ruukkua? entäs lannoitus? Olen aivan kauhuissani, sain orkidean äidiltäni. Nyt yritän olla hoitamatta sitä hengiltä :)

5

1715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miukum@uku

      Laita se orkideasi syvään kulhoon,ja kaada sinne kulhoon huoneenlämpöistä vettä niin paljon,että vesi ulottuu melkein orkidearuukun yläreunaan asti.On tarkoitus,että orkidean kasvualusta kastuu kokonaan,ylös asti, eikä vaan alaosasta. Jotkut suosittelee liottamaan orkideaa puolesta tunnista jopa tuntiin,mutta minä en ole liottanut omia orkideoitani kuin muutaman minuutin. Olen lannoittanut orkideoitani ihan tavallisilla kukkalannoitteilla,Kekkilällä tai Substralilla,mutta paljon laimeammin kuin muita kasvejani.Orkideat ei siedä voimakasta lannoitusta.Esim.jos lannoitepurkin ohjeessa käsketään laittaa korkillinen lannoitetta litraan vettä,niin minä olen laittanut korkillisen kolmeen litraan vettä,ja sillä lannoittanut pari kertaa kuukaudessa. Talvella en lannoita. Kastelen orkideoita kerran viikossa kasvuaikana,ja talvella parin viikon välein.

      • orkideaneitsyt

        Kiitos vastauksesta! Nyt yritän vain pitää orkideani hengissä :)


      • tk

        kiitos hyvistä neuvoista


    • Neljän omistaja

      Sadevesi olisi parasta...ja sitähän ainakin tänään on taivaalta tullut. Ja itse olen upottanut ruukun isompaan vesiastiaan reunaansa myöten, mutta en ole päästänyt vettä ruukun sisälle. Kyllähän se tarvittava vesi nousee sieltä alhaalta päinkin..ja joskus orkidea on ollut vesiastiassa vähän pitempäänkin, kun olen sen unohtanut...but no problems! Orkidealannoitusta olen kyllä käyttänyt!

    • hämähäkkimies

      Uitan Kymbideitäni ämpärissä pari minuuttia viikossa - veteen olen lisännyt vähäsen orkidealannotetta ja hieman kanankakkaa.
      Talvella harvemmin ja pelkässä vedessä.

      lisää keskustelua [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe