Hei! Kuten otsikko paljastaa kyselisinkin teiltä kirjanpitäjien työllisyydestä. Pursuaako ala kuinka koulutettuja hakijoita vai löytääkö ahkera osaaja aina töitä kunhan vain on töidensä tasalla? Ihan vain uteliaisuuttani kyselen, nimittäin ala saattaisi olla yksi mahdollisista tulevaan suuntautumisvaihtoehtooni peilaten.
Kirjanpitäjien työtialnne
5
1761
Vastaukset
- aika hyvä
Aivan pikkupaikkakunnilla työnsaanti voi olla ongelma. Muuten tilanne on hyvä muihin kaupallisen koulutuksen saaneiden tilanteeseen verrattuna. Kirjanpidon huippuammattilaisista on jopa pula. Joka tapauksessa kirjanpidon opiskelu osoittaa, että henkilöstä on muuhunkin kuin toimiston perushommiin.
- tammikuussa
kirjanpitäjäksi (merkonomi) eikä tähän mennessä ole töitä irronnut. Olen hakenut n. 20 paikkaan enkä edes haastatteluun asti ole päässyt. Arvosanani ovat kaikki kiitettäviä ja muutenkin olen kiinnostunut alasta, kohtelias ja reipas jne. ja lisäksi 26-vuotias eli en mikään keltanokka työelämässä, mutta ei vaan tärppää. Työttömyyteen voi kyllä vaikuttaa tämä taantuma-aikakin, töitä ei vain ole. Lisäksi ala on vähän sellainen ettei kovinkaan helposti anneta mahdollisuutta vasta valmistuneelle vaan vaaditaan vähintään viiden vuoden kokemusta, mutta kuinkas sitä kokemusta saa kun kukaan ei palkkaa töihin.
- ,,,,,,,,,,,
Ei varmaan ole helppo saada töitä, jos on merkonomi. Nykyisin merkonomit ja tradenomit ovat assistenttejä ja KTM:t ovat kirjanpitäjiä. Haet siis liian vaativia paikkoja suhteessa koulutukseen.
- täyttä huuhaata
,,,,,,,,,,, kirjoitti:
Ei varmaan ole helppo saada töitä, jos on merkonomi. Nykyisin merkonomit ja tradenomit ovat assistenttejä ja KTM:t ovat kirjanpitäjiä. Haet siis liian vaativia paikkoja suhteessa koulutukseen.
nyt ei todellakaan pidä paikkaansa
- ...
Ammattitaitoisista kirjanpitäjistä on pulaa ja työnsaanti riippuu aika paljon itsestä, ei arvosanoista eikä koulutustasosta (merkonomi/tradenomi/kauppatieteiden maisteri). Harjoittelujaksoihin kannattaa panostaa! Yritä hakea sellaiseen paikkaan harjoitteluun, jonne haluaisit töihin ja suorita se kunnialla loppuun. Jos heillä on tarve työntekijästä, sinulla on hyvä mahdollisuus saada siitä työpaikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1003034- 262624
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv712384Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m312320Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta262035- 861847
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71739Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä231552Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311412- 81314