Hei! Kuten otsikko paljastaa kyselisinkin teiltä kirjanpitäjien työllisyydestä. Pursuaako ala kuinka koulutettuja hakijoita vai löytääkö ahkera osaaja aina töitä kunhan vain on töidensä tasalla? Ihan vain uteliaisuuttani kyselen, nimittäin ala saattaisi olla yksi mahdollisista tulevaan suuntautumisvaihtoehtooni peilaten.
Kirjanpitäjien työtialnne
5
1758
Vastaukset
- aika hyvä
Aivan pikkupaikkakunnilla työnsaanti voi olla ongelma. Muuten tilanne on hyvä muihin kaupallisen koulutuksen saaneiden tilanteeseen verrattuna. Kirjanpidon huippuammattilaisista on jopa pula. Joka tapauksessa kirjanpidon opiskelu osoittaa, että henkilöstä on muuhunkin kuin toimiston perushommiin.
- tammikuussa
kirjanpitäjäksi (merkonomi) eikä tähän mennessä ole töitä irronnut. Olen hakenut n. 20 paikkaan enkä edes haastatteluun asti ole päässyt. Arvosanani ovat kaikki kiitettäviä ja muutenkin olen kiinnostunut alasta, kohtelias ja reipas jne. ja lisäksi 26-vuotias eli en mikään keltanokka työelämässä, mutta ei vaan tärppää. Työttömyyteen voi kyllä vaikuttaa tämä taantuma-aikakin, töitä ei vain ole. Lisäksi ala on vähän sellainen ettei kovinkaan helposti anneta mahdollisuutta vasta valmistuneelle vaan vaaditaan vähintään viiden vuoden kokemusta, mutta kuinkas sitä kokemusta saa kun kukaan ei palkkaa töihin.
- ,,,,,,,,,,,
Ei varmaan ole helppo saada töitä, jos on merkonomi. Nykyisin merkonomit ja tradenomit ovat assistenttejä ja KTM:t ovat kirjanpitäjiä. Haet siis liian vaativia paikkoja suhteessa koulutukseen.
- täyttä huuhaata
,,,,,,,,,,, kirjoitti:
Ei varmaan ole helppo saada töitä, jos on merkonomi. Nykyisin merkonomit ja tradenomit ovat assistenttejä ja KTM:t ovat kirjanpitäjiä. Haet siis liian vaativia paikkoja suhteessa koulutukseen.
nyt ei todellakaan pidä paikkaansa
- ...
Ammattitaitoisista kirjanpitäjistä on pulaa ja työnsaanti riippuu aika paljon itsestä, ei arvosanoista eikä koulutustasosta (merkonomi/tradenomi/kauppatieteiden maisteri). Harjoittelujaksoihin kannattaa panostaa! Yritä hakea sellaiseen paikkaan harjoitteluun, jonne haluaisit töihin ja suorita se kunnialla loppuun. Jos heillä on tarve työntekijästä, sinulla on hyvä mahdollisuus saada siitä työpaikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400