Olympus Stylus Tough 6000

käyttökokemuksia?

Onko käyttökokemuksia Olympus Stylus Tough 6000- kamerasta? http://www.olympus.fi/consumer/29_digital_camera_mju_tough-6000_20603.htm Kamera kulkisi mukana maastopyöräily- ja kalareissuilla auringonpaisteesta vesisateeseen ja pitäisi saada edes jotain paikkoja ja tilanteita tallennettua. Arvosteluja olen koittanut lukea, mutta ei niistä oikein pääse käsitykseen kameran toiminnasta todellisessa ympäristössä. Kuvanlaatu ei varmaan päätä huimaa, mutta kuinka tuon videopuolen kanssa on? Muistikortti pitäisi olla myös todella iso, mikä on akkukesto? Ei kiinnosta vaihtaa korttia/akkua merivesiympäristössä. Omistaako kukaan ja onko käyttänyt sitä extremeympäristössä? (Olympus Stylus Tough 8000:ssa on "liikaa" megapikseleitä, muutenkin on kohinaa varmasti riittävästi) Vaihtoehto Olympukselle olisi Panasonic Lumix DMC-FT1. http://www.panasonic.fi/html/fi_FI/Uutiset/Tuoteuutiset/Pressrelease DMC-FT1/2040828/index.html

3

1521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyttynen

      Itsellä on ollut kyseinen kamera vähän alle puoli vuotta ja hyvin on toiminut! Välillä kasvojentunnistustoiminto tökkii ja kuvan näpsääminen kestää... Kuvanlaatu ei varmasti ole parasta laatua, mutta ihan normaalikäyttöön tarpeeksi! Vesitoimintoa en ole itse päässyt ollenkaan koittamaan ja koska suomenkielisiä ohjeita ei tullut kamerapaketin mukana, yritän urkkia Internetistä muiden kokemuksia sen käytöstä... Kuitenkin aina vähän epäilyttää työntää kameraa veden alle! :D

      Videotoiminto toimii myös ihan hyvin! Yllättävän tarkka kuva ja äänet kuuluu myös ok. Akkukin kestää! Tarkkoja tuntimääriä en osaa sanoa, mutta omalla käytöllä muutama viikkoa samalla akulla rullaillaan. Kätevä ja pieni koko, menee taskuun tai nätisti repun pohjalle pyörimään! Kameralaukku ehkä suositeltava!:D Kaiken kaikkiaan toimiva, nätti ja kohtuuhintainen valinta!

      ... Toivottavasti auttoi edes vähän pähkäilyissä :)

      • tm

        Sain Olympus Stylus Tough 6000-kameran joululahjaksi. Olen kokenut sen Nikonin jälkeen vaikeaksi käyttää. Sisäkuvat (party/indoor) ovat selvästi rakeisia ja huonolaatuisia. Ulkona esim lasten kuvaaminen on hankalaa, kuvista tulee "heilahtaneita" ja epätarkkoja normaaliasetuksella, sama koskee kaikkea liikkuvaa.

        Jos valitsinpyörylä on scene-moodissa, kuinka siinä voi lennossa vaihtaa esim sunset-moodista firework-moodiin sammuttamalla kameraa, tai kiertämällä valitsinpyörylää hetkeksi toiseen kohtaan?


      • Mikeyboy
        tm kirjoitti:

        Sain Olympus Stylus Tough 6000-kameran joululahjaksi. Olen kokenut sen Nikonin jälkeen vaikeaksi käyttää. Sisäkuvat (party/indoor) ovat selvästi rakeisia ja huonolaatuisia. Ulkona esim lasten kuvaaminen on hankalaa, kuvista tulee "heilahtaneita" ja epätarkkoja normaaliasetuksella, sama koskee kaikkea liikkuvaa.

        Jos valitsinpyörylä on scene-moodissa, kuinka siinä voi lennossa vaihtaa esim sunset-moodista firework-moodiin sammuttamalla kameraa, tai kiertämällä valitsinpyörylää hetkeksi toiseen kohtaan?

        AJattelin etta ostampa kerralla kunnon kameran,,kestavan joka kestaa monta vuotta koviakin oloja,,,

        Ajatukset noin vuoden jalkeen.Kuvat huonolaatuisia ja helposti tarahtaneita vaikka valotus aikaa saateleekin.
        Salamalla otettuna lahikuvia tulee ylivalottuneita eika salamaa voi saataa tietaakseni.
        Olen kayttanyt snorklatessa noin kymmenen kertaa ja tanaan paasti vedet sisaan.
        Ei tule mieleen positiivisia ajatuksia,,paska laite..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe