Mikähän mahtaa olla vialla kun kone jämähtää ihan yhtäkkiä ja kovalevyn valo jää palamaan? Sama onko ohjelmia päällä tai sitten pelkkä työpöytä.
Kaikki siis pysähtyy ja ei auta kuin reset.
Tarkistettu:
Kovot (ei badejä)
Konkat (Ei pullistumia)
Virukset (Ei viruksia tai haittaohjelmia)
Liitännät ok
Lämmöt ok
Mistähän tuo jäätyminen mahtaa johtua?
Muisteja en ole testannut kun en löytänyt mistään hyvää ilmaista muistien testailu ohjelmaa ja en kyllä usko, että niissäkään vikaa olis?
Ongelma alkoi joitain viikkoja sitten ja ilmenee pari kertaa päivässä ja mitään ei ole koneeseen lisää asennettu kun ongelma alkasi.
Kone jämähtää missä vika?
Puucee
2390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos tuota sattuu niin usein, että satunnainen toimivuus on poissuljettu mahdollisuus, niin jonkun Live Linux -jakelun lataus on paras tapa eliminoida käyttöjärjestelmän virheet. MemTest86 on hyvä ja toimiva ilmainen muistintestaus, joka on myös monella Linux-levyllä käynnistettävissä suoraan rompulta. Jos kone ei toimi Linuxillakaan, niin vasta sitten ruvetaan etsimään komponenttivikoja.
Muistit tuskin ovat ongelmasi, ellei tuon lisäksi esiinny ohjelmien tai käyttöjärjestelmän selittämätöntä kaatuilemista. Vastaaja edellä antoikin jo hyvät ohjeet jatkotoimenpiteille.