tulee 60 prosentin todennäköisyydellä olemaan Lauri Lamminmäki. Lamminmäki saa kaupunginvaltuustossa demarien täyden tuen eli 20 valtuutettua taakseen. Kokoomuslaisista Lamminmäen taakse asettuu 10 valtuutettua, sitoutumattomista 7 valtuutettua ja muista pienryhmistä 8 valtuutettua eli kaikkiaan 45 valtuutettua. Timo Halosen takana ovat kaikki keskustalaiset valtuutetut eli 13 valtuutettua, kokoomuslaisista 7 valtuutettua, sitoutumattomista 3 valtuutettua ja muista pienryhmistä 7 valtuutettua. Tämä on ns. sisäpiiritietoa. Virhemarkinaali on - 5 prosenttia.
Kouvolan
kaupunginjohtaja
8564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vierastavat kepulaisia, minkä takia Lamminmäki on uskottavampi virkamies neuvoteltaessa esimerkiksi sairaanhoitopiirin ja ammattikorkeakoulun tulevaisuudesta. Lamminmäellä on myös herkkä korva tiettyjen Kouvolan johtavien poliitikkojen suuntaan.
ainakin osittain Kotkasta käsin, jossa sijaitsee demarien piiritoimisto. Aikoinaan myös Kouvolan kokoomuslaiset saivat ohjeita kotkalaisilta kolleigoiltaan. Kouvolan kaupunginhallituksen puheenjohtajalla on läheiset suhteet etelä-kymenlaaksolaisiin, suorastaan sukulaisuussuhteet. Kymenlaakson Liiton hallinto on vahvasti etelä-kymenlaaksolaisten käsissä ainakin virkamiehistön osalta. Kouvolan kaupunginjohtajan valintaan vaikuttavat siten välillisesti myös Etelä-Kymenlaakson luottamushenkilöt ja virkamiehet.
Demarien lisäksi Kymenlaakson toimintaa johtaa S-Ryhmä(Ympäristö ja Ympyrä), jonka tekemiset sen "asiakasomistajien" edustajistossa demarit ja keskusta siunaavat myöntämällä hallitukselle vastuuvapauden. Jälki on sen mukaista...
Näyttää todellakin siltä,että Lamminmäki voittaa vaalin.Mutta tiukkaa tekee.Demarit 20 äänntä,kokoomus viisi ääntä,sitoutumattomat 6 ääntä ja pienryhmät kahdeksan ääntä...Joten täpärästi Lamminmäestä kaupunginjohtaja..ikävä kyllä.
kaupunginjohtajaehdokas luuraa? Huonosti on pelikortit pelattu kokoomuksen osalta, kun finaalissa ei näytä olevan yhtäkään selvää kokoomuksen ehdokasta kaupunginjohtajaksi. Vai laitetaanko kaupunginjohtajan valinta kokonaan uusiksi? Lamminmäki valitaan kaupunginjohtajaksi määräajaksi vuoden 2012 loppuun, minkä jälkeen uusi kaupunginvaltuusto valitsee pysyvämmän kaupunginjohtajan. Tässä olisi jonkinlaista kompromissin makua ja lohdutusta kokoomukselle.
Jos uuden Kouvolan johtoa ja hallintoa ajateltaisiin järkevästi taloudellisuuden ja tehokkuuden kannalta, niin meidän pitäiis saada kustannustehokas kaupunginjohtaja. Se ei tarkoita kentällä työtään tekevien vähentämistä, vaan tuon mielettömän suuren virkamies porukan harventamista reilulla kädellä. Tämä hallinnon harventaminen mahdollistaisi palvelujen parantamisen oikeasti, sillä resursseja voitaisiin säästyneillä miljoonilla lisätä huomattavasti. Lisäksi byrokratia ja mielivaltaisuus vähenisi paljon. Tämä ei vaan sovi demareille tai keskustalle. Ei Kouvolassa, eikä missään muuallakaan. Suomi on tukiaisten ja hyvien veljien maa.
saattaa olla siinä mielessä luonnikas valinta, että Uusi Kouvola on itse asiassa kaupunkimainen maalaiskunta, koska vanhan Kouvolan pinta-ala on vain 2 prosenttia Uuden Kouvolan pinta-alasta. Keskustalainen kaupunginjohtaja todennäköisesti kehittää uutta kuntaa tasapuolisesti myös reuna-alueet huomioiden. Uuden Kouvolan vahvuus voi nimittäin olla sen suuri pinta-ala, mikä mahdollistaa monimuotoisen yritystoiminnan ja asumisen koko uuden kaupungin alueella. Uusi Kouvola tarjoaa vaihtoehtoja erilaiselle yritystoiminnalle sekä luonnonläheiselle asumiselle. Tämä olisi varteenotettava vaihtoehto ruuhka-Suomen asukkaille, kun tarjolla on luonnonläheisyyden lisäksi 88.000 asukkaan maalaiskaupungin tasokkaat kuntapalvelut reilun tunnin ajomatkan takana pääkaupunkiseudulta.
Halonen saa 39-ääntä ja Lamminmäki 36-ääntä. Katsokaapa vaikka päivän Kouvolan sanomia. Miksi muuten vasemmisto puolueet on niin Lamminmäen takana? Onko niissä puolueissa niin tiukka ryhmäkuri? Ettei valtuutetut saa ajatella omilla aivoillaan.