Haiseva puunkanto

Kaadoimme viime syksynä ison koivun pihaltamme ja nyt tilanne on se, että kanto haisee ihan järkyttävälle mädälle (on myös kostea ja sientä näyttää muodostavan). Kertokaa viisaammat, onko jotain vippaskonstia päästä tuosta hajuhaitasta eroon? Voiko kantoon esim laittaa jotain ainetta, joka estäisi hajut? KIITOS!
55468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole apua vaikka pesisi sitä välillä. Niin kauan kun se pukkaa mahlaa pihalle, se haisee. Mutta ensi kesänä pitäisi jo helpottaa. Ainakin meidän kannot (koivut kaadettu kevättalvella -08) on nyt jo kuivan oloisia.

Äänestä

Tilaa joku jyrsimään kanto pois. Vaikka se kuivuukin ja hajuhaitat vähenevät, niin kanto lahoaa hyvin hitaasti ja saaat ihailla sitä vielä useamman vuoden kuluttua yhtä terhakkaan hyväkuntoisena kuin nyt. Kanto ei ole mikään kaunis katseltava ja itse ainakin olen tykännyt, että niiden hävittäminen palkitsee maisemallisesti pihamaalla. Googleta kannon poisto, niin löydät yrityksiä ja hintaesimerkkejä.

Äänestä
  • Saat kotitalousvähennyksiin kannon poiston. Lue enemmän yrityksien sivuilta.

    Äänestä

  • vielä..................... kirjoitti:

    Saat kotitalousvähennyksiin kannon poiston. Lue enemmän yrityksien sivuilta.

    poteron ja istuttaa siihen vaikka krassia tai jotain muuta reheväkasvuista kesäkukkaa. Jonkinlainen reikä pitää vaan muistaa kannon kylkeenkin tehdä, että pääsee ylimääräinen vesi pois. Kaunistuu kanto kummasti, eikä mene rahaa jyrsimisiin.

    Äänestä

koivunkanto noin metrin halkaisija. Isännyt on sitä kaivertanut muistaakseni vanhalla moottorisahalla ja kirveellä tai vielä porakonettakin käyttää.. siihen kuoppaan laitettiin lantaa ja multaa ja sitten kauniita kukkia kukkimaan koko kesäksi. Kastelukin oli melkein itsestään kun mahla kasteli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hajuhaitta kirjoitti:

Kaadoimme viime syksynä ison koivun pihaltamme ja nyt tilanne on se, että kanto haisee ihan järkyttävälle mädälle (on myös kostea ja sientä näyttää muodostavan). Kertokaa viisaammat, onko jotain vippaskonstia päästä tuosta hajuhaitasta eroon? Voiko kantoon esim laittaa jotain ainetta, joka estäisi hajut? KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu