Hei!Olisin kiinnostunut tietämään kordoomasta jotain,olisiko jollain kokemuksia kyseisestä?Minulta mitä ilmeisemmin löytyi tällainen kasvain lannerangasta ja nyt odotan kaikkien tutkimusten jälkeen pääsyä Töölöön leikkaukseen,sikäli mikäli se leikkaus on mahdollista.. Odottavan aika on pitkä ja kivutkin voimistuvat koko ajan..
kordooma
5
3348
Vastaukset
- th40
Olen nyt kotona, tuumori poistettiin juuri samoilta seuduilta viikko sitten. Koepalan ottoon en suostunut tähystyksessä eikä myöskään tämän alan huiput sitä suositelleet. tehtiin siis avoleikkaus. Lääkärit olivat tyytyväisiä työnsä tulokseen ja hermovaurioita ei tullut, kai?!? Virtsaaminen ja ulostaminen melko vaikeaa, vatsalla ja rakossa tunne hädästä mutta kun ei saa virtsaa kunnolla ulos. Joku ei toimi?? Vastaukset koepaloista ehkä ensiviikolla, jolloin diagnoosi varmistuu mikä se oli kordooma epäilynä tämä leikattiin. Toisessa jalassa immennyt leikkauksen jälkeen pahaakin tunnottomuutta. Kivut ilmoittaa olostaan koko ajan mutta leivitän niitä panacodilla ja lääkärin määräämillä hermokipulääkkeillä ja pitkävaikutteisella kipulääkkeellä, päivisin lisänä paratabsia 1g.
Kerro vähän omaa tarinaasi olisi kiva kuulla miten sinulla tämä todettiin, miten vaivaa yms.- Anonyymi
Miten on mennyt, miten päässyt ero opiaateista, itsellä kipuja vieläkin kun leikkaus olikin jo elokuussa.
- Inga
Sama juttu edessä minulla, eli lannerangasta löytyi liki kolmen cm:n kordooma. Leikkausta odotellessa kyselisinkin, miten ja missä ajassa olette toipuneet vastaavasta operaatiosta?
- Anonyymi
Miten meni leikkaus ja minkälainen kuntoutus?
- Anonyymi
Hei
Onkin vanhat viestit mutta kuitenkin olisi hyvä tietä miten teillä mene?
Itella leikattu elokuussa 2020 ja kivut ei ole hallinnassa vieläkin. Ensi viikko MR ja kipukliinikalle aika. Vasemmassa lonkassa kipuja aina kun vähä seison tai kävelen.
Olin välillä töissä kaksi kuukautta ja taas sitten sairaslomalla tyrän leikkauksen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60894
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111833Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla254760- 55722
- 50638
- 57570
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai45556Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k91550- 22546
- 76533