kordooma

Odottavan aika on pitkä

Hei!Olisin kiinnostunut tietämään kordoomasta jotain,olisiko jollain kokemuksia kyseisestä?Minulta mitä ilmeisemmin löytyi tällainen kasvain lannerangasta ja nyt odotan kaikkien tutkimusten jälkeen pääsyä Töölöön leikkaukseen,sikäli mikäli se leikkaus on mahdollista.. Odottavan aika on pitkä ja kivutkin voimistuvat koko ajan..

5

3358

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • th40

      Olen nyt kotona, tuumori poistettiin juuri samoilta seuduilta viikko sitten. Koepalan ottoon en suostunut tähystyksessä eikä myöskään tämän alan huiput sitä suositelleet. tehtiin siis avoleikkaus. Lääkärit olivat tyytyväisiä työnsä tulokseen ja hermovaurioita ei tullut, kai?!? Virtsaaminen ja ulostaminen melko vaikeaa, vatsalla ja rakossa tunne hädästä mutta kun ei saa virtsaa kunnolla ulos. Joku ei toimi?? Vastaukset koepaloista ehkä ensiviikolla, jolloin diagnoosi varmistuu mikä se oli kordooma epäilynä tämä leikattiin. Toisessa jalassa immennyt leikkauksen jälkeen pahaakin tunnottomuutta. Kivut ilmoittaa olostaan koko ajan mutta leivitän niitä panacodilla ja lääkärin määräämillä hermokipulääkkeillä ja pitkävaikutteisella kipulääkkeellä, päivisin lisänä paratabsia 1g.
      Kerro vähän omaa tarinaasi olisi kiva kuulla miten sinulla tämä todettiin, miten vaivaa yms.

      • Anonyymi

        Miten on mennyt, miten päässyt ero opiaateista, itsellä kipuja vieläkin kun leikkaus olikin jo elokuussa.


    • Inga

      Sama juttu edessä minulla, eli lannerangasta löytyi liki kolmen cm:n kordooma. Leikkausta odotellessa kyselisinkin, miten ja missä ajassa olette toipuneet vastaavasta operaatiosta?

      • Anonyymi

        Miten meni leikkaus ja minkälainen kuntoutus?


    • Anonyymi

      Hei
      Onkin vanhat viestit mutta kuitenkin olisi hyvä tietä miten teillä mene?
      Itella leikattu elokuussa 2020 ja kivut ei ole hallinnassa vieläkin. Ensi viikko MR ja kipukliinikalle aika. Vasemmassa lonkassa kipuja aina kun vähä seison tai kävelen.
      Olin välillä töissä kaksi kuukautta ja taas sitten sairaslomalla tyrän leikkauksen takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe