Sirkka, Sirkka.

71056
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tämä on todella mainio kysymys. Vastaus tähän on tämä: Yhteiskunta luulee kannabista edelleen vahvaksi psykedeeliksi. Eli luullaan kannabiksen muuttavan tajuntaa rajusti, vaikka jokainen pilveä edes kerran koittanut voi sanoa, ettei tämä ole totta. Mutta lähinnä olen tuota itsekin miettinyt. Miksi ei kipulääkettä, jonka 'vaarallisiksi sivuvaikutuksiksi' on lueteltu muunmuassa 'euforia', eli hyvänolon tunne. Sitten kun katsoo vaikka nyt esimerkiksi morfiinin sivuvaikutuksia: -heikko hengitys, hidas sydämenlyönti -kohtaus -viileä, kostea iho -hämmennys -kova heikotus, pyörrytys -pahoinvointia -muistiongelmia -uniongelmia Ja yliannostus voi aiheuttaa kuoleman. Ja tosiaan, tällä myrkytämme isovanhempamme, jos he eivät kivuiltaan saa unta. Tervettä touhua, mutta kai sitä eläkepommia voi eläkeläisiä tappamallakin lieventää....

Äänestä
  • Monissa ikivanhoissa keski-Aasian kulttuureissa kannabis on asiaankuuluva vanhusten etuoikeus, mutta ei nuorien. Vanhukset saavat hyväksytysti lievitystä kolotuksiinsa ja vaivoihinsa. Kanadassa ja USA:ssa kroonikot saavat reseptillä laillisesti kannabista. Suomi on perin juurin takaperoinen junttila.

    Äänestä

  • -+- kirjoitti:

    Monissa ikivanhoissa keski-Aasian kulttuureissa kannabis on asiaankuuluva vanhusten etuoikeus, mutta ei nuorien. Vanhukset saavat hyväksytysti lievitystä kolotuksiinsa ja vaivoihinsa. Kanadassa ja USA:ssa kroonikot saavat reseptillä laillisesti kannabista. Suomi on perin juurin takaperoinen junttila.

    Into käyttää vahvoja opiaatteja vanhuksille sai uuden merkityksen kun kävin katsomassa vanhaa sukulaistani sairaalassa. Hänellä ei ole ollut kipuja mutta sen sijaan lihasjäykkyyttä (tarttuu sängynkaiteeseen ja pyrkii sängystä pois). Entä miten tätä oiretta on lääkitty: morfiinia, oksikodonia ja diapamia. Tämän jälkeen vanhus on mennyt tiedottomaksi eikä tosiaan enää liiku mihinkään etenkään tartu sängynkaiteeseen mistä tuntuvat olevan tyytyväisiä. Raadollinen tulkintani on että kivuttomien vanhusten opiaattilääkityksen tarkoitus on lyhentää heidän laitoksessa oloaikaa eli heidän kuolemansa nopeuttaminen. Tältä pohjalta ei ole mikään ihme että yksityiset sairaanhoitajat oma-loitteisesti tappavat vanhuksia kuten viime aikoina olemme lehdistä lukeneet.

    Äänestä

Kun Sirkka Hämäläinen suosittelee kannabista vanhuksille, niin se todennäköisesti tarkoittaa sitä, että vanhuksilla ei enää ole niin väliä vaikka "pössöttely pienentäisikin aivoja" koska eliaikaa ei ole enää niin pitkälti kuin on nuoremmilla. Tällä palstalla on riemuittu siitä, että se sopii vanhuksille. Sopii nyt kysyä, mihin on jäänyt mainoslauseenne... "Kannabis on nuorten huume"?

Äänestä
  • Kyllä kannabis on nimenomaan nuorten huume. Onhan joka kolmas helsinkiläinen nuori sitä kokeillut. Pössyttely ei pienennä aivoja ainakaan yhtä radikaalisti kuin rakastamasi alkoholi. Kannabis luonnollisesti sopii vanhuksille lääkkeeksi paremmin kuin sitä haitallisemmat huumeet, kuten morfiini ja bentsot, joita vanhuksille nykyään annetaan kaksin käsin.

    Äänestä

  • nuorten huume kirjoitti:

    Kyllä kannabis on nimenomaan nuorten huume. Onhan joka kolmas helsinkiläinen nuori sitä kokeillut. Pössyttely ei pienennä aivoja ainakaan yhtä radikaalisti kuin rakastamasi alkoholi. Kannabis luonnollisesti sopii vanhuksille lääkkeeksi paremmin kuin sitä haitallisemmat huumeet, kuten morfiini ja bentsot, joita vanhuksille nykyään annetaan kaksin käsin.

    "Kyllä kannabis on nimenomaan nuorten huume. Onhan joka kolmas helsinkiläinen nuori sitä kokeillut." Todennäköisesti tarkoitit "Nuorten huumeella" nuorten suosima huume. Vaikka kannabis on suosittu nuorten keskuudessa, ei suinkaan tarkoita sitä, että se olisi nuorille sopiva.

    Äänestä

  • nuorten huume kirjoitti:

    Kyllä kannabis on nimenomaan nuorten huume. Onhan joka kolmas helsinkiläinen nuori sitä kokeillut. Pössyttely ei pienennä aivoja ainakaan yhtä radikaalisti kuin rakastamasi alkoholi. Kannabis luonnollisesti sopii vanhuksille lääkkeeksi paremmin kuin sitä haitallisemmat huumeet, kuten morfiini ja bentsot, joita vanhuksille nykyään annetaan kaksin käsin.

    Kannabis ei ole nuorten huume, vaan myös vanhojen lääke. nimimerkillä Vaari 115 V.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


---- kirjoitti:

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/59087-suomen-pankin-entinen-paajohtaja-”vanhuksille-kannabista”

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu