Itse olen hakenut Oulun ammattikorkeakouluun ja nyt kotiporukat panostavat minua aloittamaan kirjoittamaan niitä portfolioita sinne? Olisko kenelläkään minkäänlaisia yleisohjeita otsikoinnista yms? Pelottaa, etten pääse sinne ollenkaan ja se sitte harmittaisi kamalasti jos tekee turhaa työtä, vaikka eihän koskaan mikään voi olla turhaa sillä ainahan siitä tavallaan on jotain hyötyä.
Niin ja sitäkin tässä vielä, että millaiset ne valintakokeet ovat esim. optometristeillä kun se valintakoe on yksipäiväinen ja pohjautuu siihen portfolioon? En oikein ymmärrä, koska oamk:n sivut ovat mielestä epäselvät, koska niin moni asia jää epäselväksi kun sieltä yrittää jotain lukea.
Joten olkaa kilttejä ja auttakaa edes hieman kaveria mäessä.
Kuka on jo aloittanut optometrian amk-portfoliot?
Iikkati
82224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
eli olen kans hakenut oamk:uun optometria puolelle mutta sen lisäksi vielä bioanalytiikkaa. enkä ole myöskään aloittanut vielä portfolion tekoa! mulla on kyllä jotain ajatuksia mielessä mutta mustaa valkoiselle en ole vielä saanut aikaseksi. teen siis näistä kahdesta alasta yhteisen portfolion. näin olen ymmärtänyt oamk:un sivuilta. toivoisin myös jonkunlaisia vinkkejä portfolion tekoa varten! Iikkati, millä keskiarvolla hait kouluun? mua pelottaa sekin että mua ei edes kutsuta valintakokeeseen koska ka on vain 7,86. kirjoitin tosin M:n paperit alustavien pisteiden mukaan :D
Juu no ei sinulla tuon keskiarvon kanssa varmaan pahemmin oo niin paljon vaikeuksia kuin minulla 7,8 luokkaa se oli.. Ehkä hieman alle, mutta muistaakseni kuitenkin yli 7,5. En jaksa etsiä papereita kun ne on kerta niin hyvässä piilossa. Mutta minua nyt ihmetyttää kun itse hain neljään eri koulutusohjelmaan tuonne oamk:iin eli optometristi, sosionomi, terveydenhoitaja ja toimintaterapeutti, joista viimeinen ei niin kiinnosta kuitenkaan, mutta se että pitääkö kaikista tehdä oma portfolio kun niitä on kerta neljä, vai voiko ne muka jotenkin yhdistää? Ärsyttää kun käy tuolla sivuilla niin ei koskaan kuitenkaan tule yhtään viisaammaksi. Mutta voi olla että se on niin oamk:n tyypeille ihan sama onko portfolioita neljä vai yksi yhdistetty. Tai sinun tapauksessa kaksi yhdessä? Niin ja minua jäi vielä sekin mietityttämään, että viedäänkö ne portfoliot sinne sitte mukana, JOS sattuu pääsemään edes valintakokeisiin? Itsellä paperit YTL:ään lähti B-M:n papereilla. Saapa nyt nähdä, mutta toivoisin että joku joka on optometriksi päässy opiskeleen valaisi vähän asioita!
ymmärsin niin, että kaikki hakutoiveet laitetaan siihen yhteen portfolioon. oamk:un sivuilla sanotaan näin: "Valintakoe on hakijalle yksipäiväinen ja siinä huomioidaan kaikki Oamkin sosiaali- ja terveysalan hakutoiveet.-- Urasuunnitelma laaditaan kaikki Oamkin sosiaali- ja terveysalan hakutoiveet huomioiden." että kyllä minä teen ainakin vain yhden! jos se siihen sitten kaatuu niin sitten saa kaatua. nii ja kyllä mä ymmärsin senkin sieltä sivuilta että portfolio viedään sinne samalla kun mennään valintakokeeseen. mutta kiva kuulla että sinne on muitakin hakenut samanlaisilla papereilla mitä mulla on. yks aine on ihan M:n ja E:n rajalla, yks C:n ja B:n rajalla. muut 3 onkin sitten vahvoja M:iä. pelkään että huonon ka takia en pääse mihinkään kouluun!
Eihän se sen keskiarvon takia voi jäädä kiinni pelkästään, että pääseekö kouluun vai ei. Koska valintakokeen pisteillä on varmasti hieman enemmän painoarvoa, mutta en sitte tiedä kun kukaan ei viitsi yhtään asiasta valaista. Juu, itehän tuossa kanssa eilen juttelin tyyppien kanssa kokeesta ja ajattelin että se yksi yhteinen portfolio kaikista saa riittää. Tuntuu vaan hieman oudolta kirjoittaa kaikista yhteinen, mutta kyllä kai se siitä kun vaan ensin hieman suunnittelee. Nytte vaan jännittää, että tuleeko kirjettä valintakokeisiin ja millaisilla arvosanoilla sitä ylioppilaaksi pääseepi ;>
yks ilmoittautuu. tänään aloin tota portfoliota vääntämään ja vähän on tuskasta... mutta täytyy yrittää. jännä ku toi on ilmoitettu noin omituisesti toi sivumäärä, oliks se nyt et maksimissaan 4-6 sivua. et kai kolme sivua olis ihan jees?
opiskelen optometriaa tosiaan helsingissä, enkä oo ikinä osallistunut oulussa pääsykokeisiin. mutta en oo ikinä kuullu että meidän alalle oulussakaan olisi pitänyt ennen kirjoittaa mitään portfoliota?? joten se saattaa olla ihan uusi käytäntö siellä oulussa tänä vuonna? en oo tosin varma :) ja HEI. sinne kouluun pääsee sillä että on hyvä tyyppi, handlaa pääsykokeet, on oma itsensä JA ENNEN KAIKKEA ON MOTIVOITUNUT OPISKELEMAAN JUURI OPTOMETRIAA! (meidän luokalla ei kaikki oo ees käyny lukiota. ei lukenu pitkää matikkaa. kirjottanut miten sattuu) eli mun neuvo kun kirjoitatte niitä portfolioita.. tehkää portfolio silmälläpitäen sitä tutkintoa varten, jota ENITEN HALUATTE OPISKELEMAAN. ei mitään sellasta että tuun tänne opiskeleen jos en muualle pääse.. silloin ette varmasti saa paikkaa :) eikä tuollasii sammakoita parane pästää suustaan siellä haastatteluissakaan. meillä ainakin oli opettajan ja psykologin haastattelut, joissa painotin useaan otteeseen että tämä on juuri sitä mitä haluan opiskella! ja hei, jos sattuu niin että tulee välivuosi.. haette töihin optikkoliikkeeseen optiseksi myyjäksi. ite tein niin, oli suht helppoa saada töitä, kun on vaan asiallinen tyyppi ja hoitaa hommat hyvin. sitten saatte vuoden katsella miltä optinen ala näyttää ja ootte ihan konkareita seuraavissa valintakokeissa. ite oon todella tyytyväinen että tuli välivuosi, sain olla töissä ja tienata rahaa opiskelua varten!! ja sai motivaatiota ja voimia jaksaa opiskella. optisella alalla on se hyvä puoli, että optometristiopiskelijat pääsee suht helposti optikkoliikkeisiin töihin jo opiskeluaikana, ja palkalla rahottaa opintoja ja elämistä mukavasti :) tsemppiä teille hurjasti kokeeseen!!
Hei kaikki optometriasta kiinnostuneet!
Minulla on haaveena opiskella optometriaa tulevaisuudessa, ja tarkoituksenani on hakea sitä opiskelemaan ensi keväänä. Millaiset portfoliot saitte aikaiseksi, te jotka tämän vuoden keväänä haitte optometriaa? oletteko nyt onnellisia optometrian opiskelijoita? Millainen pääsykoe oli, jonka siis oli tarkoitus perustua portfolioon?
Toivottavasti saan vastauksia kysymyksiini! Kiitos paljon!
Hain viime keväänä ouluun optometriaa opiskelemaan ja pääsinkin sisään. Oma portfolioni oli aika vapaamuotoinen (tai siis oma persoonallisuus saa näkyä myös siinä). Niin joo ja itsellä tuo sivumäärä taisi olla juuri joku vähän yli 3 sivua. Oulussa haastattelu oli todella pikainen, itselleni tuli yllätyksenä se, että tilanteessa piti itse kertoilla paljon (eikä niin, että haastattelijan kanssa "jutustellaan"; se kyselee ja minä kerron, vaan siis pitkään piti pitää yksinpuhelua sen opettajan kuunnellessa). Haastattelussa TÄYTYY haastattelijalle jäädä kuva, että te todella haluatte opiskelemaan juuri optometriaa.
Olen ollut tyytyväinen valintaani, vaikkakin näin ekana vuonna on aika paljon opintoja, joita ei varsinaisesti optometristin työssä tarvitse :P