Meidän ukko on 1v ja 2,5kk ja todella sylinkipeä. Jatkuvasti haluamassa syliin. Hellittelemme ja annamme paljon rakkautta lapsellemme mutta heti kun vaikka tulen vessasta tai jostain muualta niin saman tien syliin tulossa. Selkäsäryt on jotain aivan kamalaa ku poika on jo 12kg. Hartiat on usein todella kipeinä kun joudun jatkuvasti pitämään sylissä. Mikä avuksi? Onko tämä itseaiheutettua?
Mikä avuksi syli riippuvuuteen??
Sysisysi
6512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuossa iässä lapsille tulee eroahdistuskausi, joten tuo sylissä roikkuminen voi johtua ihan siitä. Yleensä helpottaa 1,5 vuoden kieppeillä... Muuta neuvoa en osaa antaa, kuin että aika auttaa. Kannattaa tarkistaa nostamis- ja kantamisasennot, ettei tule turhaa rasitusta selälle. Ja oliskos kantoliina tai reppu selälle parempi, en tiedä?
Meidän poika on vähän vajaat vuosi ja kaksi kuukautta, ja sylittelyvimma on myös tosi kova. Koko ajan pitää päästä syliin ja käydä halimassa, paljon enemmän kuin ennen. Itse olen suhtautunut tähänkin asiaan vain niin, että se on vaihe muiden joukossa. Otan syliin ja halaan aina, kun pikku mies on sitä vailla. Takaisin käyttöön on kaivettu myös ergonominen kantoreppu, johon sylihiiri on hyvä jemmata silloin kun sylittelyn tarve ei meinaa lakata lainkaan ja jotain hyödyllistäkin pitäisi tehdä. Eiköhän se sylittelyvaihe siitä mene ajallaan ohi, kuten muutkin "vaiheet". Kyllähän se sylittely väliin työstä käy mutta itse otan sen ainakin siltä kannalta, että on ihanaa sylitellä pientä, nyt kun se vielä koko ajan kelpaa. Keinoina selän säästämiseen: -jos teet jotain hommaa, jonka voi tehdä myös lattialla, niin istu lattialle äläkä tuolille. Tällöin pikkuinen voi kavuta syliin, kun on sen tarve eikä tarvitse nostella. -yritä välillä, jos syliin pyrkijälle riittäisikin tällä kertaa vain pitkä halaus ilman nostamista -hanki ergonominen kantoväline (esim. Ergo, Manduca, neliöliina tai pitkä kantoliina)
Menee ohi ajallaan. Siihen asti koita sylitellä ergonomisesti eli sohvalla tai lattialla istuen tms. Ja hommaa kantoreppu. :)
meidän 1v ja 3kk olisi paljon enemmän tulossa syliin kuin hiukan aikaa sitten. lienee jokin kausi kuten täällä muutkin kirjoitelleet. Meidän poika painaa yli 14 kg muuten. Onneksi olen harrastanut kuntosalia muuten en varmaan jaksaisi. Ei mahdu mihinkään rintareppuun.
"Meidän poika painaa yli 14 kg muuten. --- Ei mahdu mihinkään rintareppuun." No ei varmaankaan mihinkään ainoastaan vauvoille tarkoitettuun reppuun mahdukaan, mutta edellisissä viesteissä mainittuihin reppuihin mahtuu 20-25 kiloiseksi asti. Meillä on Patapum-reppu, ja olen kantanut siinä 22 kiloista. Ainut ongelma oli se, että minun jalat joutuivat tosi koville. Eli hyvin lyhyeksi jäi kantaminen sillä kertaa. Sylissä en sen kokoista jaksaisi kantaa hetkeäkään.
ja juuri tänäänkin kannoin siinä 2-v poikaani joka painaa 15kg. Tosi hyvä selällä, jaloissa tuntuu paino eniten, mutta siinähän jalat vahvistuu.