...koulutuksesta kyse. Onkohan kutsuttu kaikki kerralla, kun aamulla klo 8 pitää olla paikalla. Onko kokemuksia kellään ko. valintatilaisuuksista? 20 pitäisi ottaa opiskeluun, hakijoita saattaa olla moniakin, kyse kun pääkaupunkiseudusta.
Kuinkas siellä pitäisi olla...?!?
Varmaan parasta olla vain oma itsensä, kuten niin monessa muussakin asiassa. Hiukka "jänskättää"
sain kutsun haastatteluun...
tsippaduida
5578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tekemään aarrekarttoja ja työnhakuvalmennusta oli samassa. Yhden työnhakukurssin olin jo käynyt aiemmin. Atk-alkeitakin opeteltiin, vaikka alkeet on minulla opeteltu jo lähes 20 vuotta sitten. Toivottavasti sinulla on koulutus järjellisempää.
Kerran oli kirjallinen tentti, mutta siitä oli kyll info etukäteen. Jotkut ovat olleet ryhmävalintatilaisuuksissa, itse en. Mutta klo paikalla voi olla vain sattumaa. Täällä haastateltiin aakkosjärjestyksessä nykyiseen koulutukseeni ja jollekihan se aamun ensimmäinen aika sattuu. Eka aakkosten ekalle ja toinen sinne puoliväliin.
Mä olen ollut yhdellä pilipalikurssilla(kesto 5kk) ja silloin hain vielä (minä tyhmä)ihan vapaaehtoisesti. Silloin oli erikseen jokaisella ajat työvoimaneuvojalle ja kurssin pitäjälle,tai siis samaan aikaan olivat paikan päällä. Kurssin vetäjä arvosteli aika rankasti koska tämä oli aikuiskoulutus ja kyllä sen sitten huomasi että vetäjä oli tottunut nuorison kanssa toimimaan. Ole ihan oma itsesi ja varaudu siihen että jos ne ovat jossain pienessä huoneessa,niin siellä on työkkärin edustaja sekä kurssin vetäjä kyselemässä kaiken näköistä. Onnea matkaan! ja toivottavasti sinun koulutuksesi olisi järkevämpää kuin minun.
Minut kehoitettiin hakemaan tietylle kurssille ja pakkohan se oli, haastattelu tuli aikanaan. Kurssin vetäjä kesi-ikäinen agressiivisen oloinen mutsi. " tässä nyt sulle miljoonan taalan arvoinen mahdollisuus saada työpaikka!" meinasin pissata tuoliini kun sen kuulin ja työkkärin virkailija katsoi seinään. Oli ihan nolo, olin sentään jo viidet kurssit käynyt ja nytkin työtön koska kuulun siihen pahimpaan ytimeen, 1994 jäänyt työttömäksi palloteltavaksi.
...tuli mietittyä muutaman muun kanssa tehtävää, joka saatiin lapulla kirjoitettuna. 5 korkea-arvoista henkilöä istui hiljaa edessämnme kuin idolstuomarit ja kertoivat mitä sitten pitää tehdä. Ei edes käsipäivää saatu sanoa. Lähtiessä eivät edes vaivautuneet katsomaan vaan tuijottivat papereitaan kuin slaagin saaneina. Luulin meneväni yksin haastatteluun aamulla, mutta sinne olikin kutsuttu kaikki yli sata hakijaa, ja meikäläinen vielä aakkosissa loppupäässä, joten sain odottaa koko päivän meidän ryhmän kokoontumista raadin eteen, kuin idolsissa (teki mieli muutes laulaakin, sen verran jäykkää oli tunnelma. Työttömiä piisaa herran jestas sentään. Ei varmaan mitään mahiksia päästä koulutukseen, 20 otetaan ja yli sata palloili paikalla huuli pyöreänä!