Valintakoeyhteystyö sosiaali- ja terv.ala

Olen hakenut opiskelemaan terveydenhoitajaksi Laureaan ja Metropoliaan. Lisäksi hain diakonissa-sairaanhoitaksi Diak:iin. Kerran kyseiset koulut tekevät valintakoeyhteistyötä, miten tulokseni Diak:sta tai Laureasta voidaan siirtää Metropoliaan, jonka pääsykokeisiin kuuluu kahden kirjan perusteella tentti. Laureaan ei ole kirjatenttiä. Mihin valintakokeisiin siis menen? Metropoliaan, Laureaan vai Diakiin?
4432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

minne sinun pisteesi riittävät ja eli kutsu tulee sinne automaattisesti missä saat parhaimmat esivalinta pisteet. jos nämä koulut tekevät valinta yhteistyötä, niinkuin luultavasti tekevät riittää kun käyt yhdessä kokeessa (siellä siis jonne kutsun saat) kokeet voivat olla erilaiset eri paikoissa. siksipä itse olin aikoinaan viisas ja pistin ykkös toiveeksi koulun jonne oli suht helppo päästä sisään. sainkin korkeat pisteet, mutta otinkin opiskelupaikan vastaan toisesta amk:sta, joka oli toinen avihtoehtoni. siiis yleensä (muttei aina) kutsu tulee sinne amk:n jonne olet ykkösenä hakenut!

Äänestä
  • olet siis hakenut sairaanhoitajaksi että terveydenhoitaksi. joten huomio että näihin kahteen koulutukseen on erilliset kokeet. sinun täytyy siis käydä pakostikkin diakissa pääsykokeissa, koska se on sairaanhoitaja puolelle. noihin terkkari pääsykokeisiin ei sitten tarvitse käydä kun toisesssa :)

    Äänestä

  • Minua silti kummastuttaa edelleen tuo, että miten suoritan Metropolian pääsykokeeseen kuuluvan kirjatentin, jos pääsen ylimpään hakukohteeseeni eli Laureaan pääsykokeisiin? Laurean pääsykokeissa kun ei kirjatenttiä ole. Kaksi ylintä hakukohdettani ovat Laurean toimipisteet, sitten Diak ja viimeisenä Metropolia.

    Äänestä

  • Hakija - 90 kirjoitti:

    Minua silti kummastuttaa edelleen tuo, että miten suoritan Metropolian pääsykokeeseen kuuluvan kirjatentin, jos pääsen ylimpään hakukohteeseeni eli Laureaan pääsykokeisiin? Laurean pääsykokeissa kun ei kirjatenttiä ole. Kaksi ylintä hakukohdettani ovat Laurean toimipisteet, sitten Diak ja viimeisenä Metropolia.

    käyt vaan siinä yhdessä kokeessa, jonne kutsu käy! (siis esim jos sairaanhoitajaksi olet vaikka kolmeen paikkaan hakenut niin riittää kun käyt yden kokeen tekemässä) eli jos kutsua ei tule juuri tuonne metropoliaan jossa olisi kirja tentti niin se jää tekemättä. pisteesi siirtyvät automaattisesti siitä koulusta jossa olet jonkinlaisen pääsykokeen käynyt tekemässä metropoliaan. tälläinen tilanne oli itsellänikin viime syksynä edessä hain diakiin ja metropoliaan. diakissa ei kirja tenttiä, mutta metropoliassa olisi ollut, mutta pääsykoe kutsu tuli diakiin, kävin tekemässä siellä heidän kokeensä jossa oli haastis ja psykologintestit. sitten diak lähetti saamani pistetulokset metropoliaan, ilman mitään kirjatenttejä tekemättä. tämä siksi että koulut ovat tehneet sopimuksen valintakoe yhteistyöstä, mikä tarkoittaa käytännössä siis sitä, että kun käyt jossakin amk:ssa jonkin koulutusalan pääsykokeessa saman kokeen tulokset ovat hyödynnettävissä muihin hakeemiisi samoihin koulutusaloihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hakija - 90 kirjoitti:

Olen hakenut opiskelemaan terveydenhoitajaksi Laureaan ja Metropoliaan. Lisäksi hain diakonissa-sairaanhoitaksi Diak:iin. Kerran kyseiset koulut tekevät valintakoeyhteistyötä, miten tulokseni Diak:sta tai Laureasta voidaan siirtää Metropoliaan, jonka pääsykokeisiin kuuluu kahden kirjan perusteella tentti. Laureaan ei ole kirjatenttiä. Mihin valintakokeisiin siis menen? Metropoliaan, Laureaan vai Diakiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu