Kiitokset moderaattorille. Poistit keskusteluni Kristalliporsaan kanssa. Niin sitä pitää; tämä on Vapaata Keskustelua lestadiolaiseen tyyliin! Näin lisääntyy muiden ihmisten ymmärrys lestadiolaisuutta kohtaan!!
Muutaman avauksen olen tehnyt mutta nyt tuli mitta täyteen. Tämä on turhaa.
Uskovaiset niin lestadiolaisuudessa kuin muissakin täällä mellastavissa ryhmissä ovat täynnä uskoaan. On turha keskustella rationaalisesti tai odottaa keneltäkään rohkeutta käydä syvällisempää keskustelua. Usko on kuin haarniska, joka näyttää estävän normaalin ajattelun.
Hankaliin kysymyksiin uskosta ja sen ympärillä vellovista asioista ei haluta vastata. Uskovaisuus näyttää tekevän monistakin aika säälittävänoloisia ihmisiä, jotka eivät osaa perustella toimiaan millään todellisella mielipiteellään; asioita tehdään tavan vuoksi.
Kiitos niille, jotka ovat avauksiini kantaa ottaneet. Pärjäilkää.
Nyt riitti
Inhottava realisti
15939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ettei kukaan vastaa jos kysytään , että kuinka Jumala sitoo kaksi kaljupäistä tukistaan yhteen...
En ole poistanut Kristalliporsaan ketjua. Porsas on nähtävästi tehnyt sen itse tai sitten ylläpito, jos viestistä on tullut käyttäjävalitus.
Peräämästäsi ketjusta oli tehty käyttäjävalitus, joten ylläpito on poistanut viestin ja kaiken muun sen mukana.
Etpä tosiaankaan taida olla ensimmäinen, joka sydämistyy tekstiensä poistosta. Vanhoillislestadiolaisuudessa ei vallitse vapaus.
seurausta!
ylipäätänne jaksatte pitää hampaissanne vanhoillislestadiolaisuutta. Miksi he eivät saa ihan kaikessa rauhassa harjoittaa uskontoaan? Vapaaehtoisesti ne ,jotka ovat tuossa herätysliikkeessä, ovat siinä sisällä ja vapaaehtoisesti ne ,jotka alkavat jossain vaiheessa sitä arvostelemaan ja kokemaan, että se ei sellaisenaan vastaakkaan heidän haluamaansa uskoa , voivat siirtyä pois muualle, minkä mieltää paremmin vastaavan sitten joissain asioissa heidän uskoaan. Lähtihän tämä Anna-Maija Raittilakin aikoinaan tästä kristillisyydestä muualle , tosin on kuulemma nyt vanhuuden päivillään saanut palaamisen armon. Mutta ei häntäkään kukaan ole ollut pakottamassa ei lähtemään eikä palaamaan. Älkää olko kateellisia niille, jotka haluavat uskoa ja elää niinkuin tässä herätysliikkeessä uskotaan ja opetetaan. Ja tuo väite sairaasta vl.uskosta on silkkaa panettelua.
"ylipäätänne jaksatte pitää hampaissanne vanhoillislestadiolaisuutta. Miksi he eivät saa ihan kaikessa rauhassa harjoittaa uskontoaan?" Meneekö heidän rauhansa siitä että heidän uskonnostaan keskustellaan tällä palstalla ja estääkö tämä palstakeskustelu jotenkin heidän uskonnonharjoitustaan? Jos estää, niin olisi mielenkiintoista saada tietää miten se sen tekee. Vastaus kysymykseesi: Se että vanhoillislestadiolaisuuden eri puolia tuodaan esiin, auttaa ihmisiä saamaan siitä monipuolisemman kuvan.
eikä estä tämä palsta keskustelu heidän uskonnonharjoitustaan, se pikemmiten vaan on vahvistamassa heidän uskoaan siinä, että ei ole palvelija suurempi Herraansa. Se päällisin puolin täällä oleva negatiivisuus ja suoranainen vainokin heitä kohtaan kuuluukin Jeesuksen sanojen mukaan elävän uskon tunnusmerkkeihin. En tiedä huomaatteko te itse sitä, jotka ette ole tuossa liikkeessa sisällä, että sillä vastustuksellanne joka täällä ilmenee te vaan täytätte itse Raamatun ilmoitusta.
"saanut palaamisen armon." Voi itku! Tiedoksesi minultakin: pilkun eteen ei tule sananväliä.
>sillä vastustuksellanne joka täällä ilmenee te vaan täytätte itse Raamatun ilmoitusta. Aika hieno rooli vastustajilla! Entäpä niillä, jotka pyyteettömästi tuovat esille kokemuksiaan ja näkemyksiään vanhoillislestadiolaisuudesta sitä erityisemmin vastustamatta???
että vastustat elävää uskoa, ei siitä pitäis ylpeä olla. Ja jos sinä näet nämä pyyteettömästi kokemuksiaan ja näkemyksiään esille tuovat , jotka ovat ulkopuolisen kokemuksia tai jo uskossaan pahasti horjahtaneen, niin mitä painoarvoa niillä on. Ymmärrä nyt hyvä ystävä, että niissä toteutuu vain se vanha sananlasku : happamia sanoo kettu pihlajanmarjoista.
teitä kateilee, et elä tässä päivässä, jos niin luulet! Täällähän yritetään keskustella siitä, kuinka te kehutte olevanne ainoita taivaasen kelpaavia. Me jotka olemme vl-uskon kyykyttämiä, millon milläkin keksityllä syntiverukkeella, emmekö saiti tuoda näitä asioita esille? Kerro minulle ketä varten Raamatussa on tuokin teksi "älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi"?
oli asiallista, itse en sitä poistattanut. Joku kiusaajapaska tietysti joka mua vastustaa, on sen poistattanut.
erään viestin jossa joku taas puhui että mangun itselleni muka aina miestä täällä... Olisiko ylläpito erehtynyt siinä sitten poistattamaan koko ketjun? :( Harmi, näin vaivaa sen ketjun eteen, vastasin sydänverelläni. Äsken tulin taas sitä ketjua katsomaan ja huomasin sen kadonneeksi. :(
asia, että pyytää ja rukoilee puolisoa itselleen. Kun kyllin on pyytänyt, niin sitten kun saapi sen niin osaa olla kiitollinen loppuelämän, vaikka välillä olisi vastustakin elämässä. Minä ainakin toivon sydämmestäni että jokainen joka totisella sydämellä pyytää taivaan Isältä jotain, niin hän saisi sen. Hyvän asian pulesta kannattaa pitää lippu korkealla.