verotus

Ahvenanmaan maakuntapäivillä keskustellaan nyt verotusoikeuden saamisesta Ahvenanmaalle. Ahvenanmaan tilastokeskuksen mukaan asia on enää poliittinen,käytännössä Ahvenanmaa pystyy hoitamaan verotuksensa, ja verotulot riittävät maakunnan menoihin. Puolueista enemmistö on oman verotuksen kannalla, ainoastaan liberaalit empivät. Toivottavasti verotusoikeus saadaan pian, niin loppuu valitus sieltä mantereelta, että elämme mantereen veronmaksajien rahoilla.

7

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krtti

      Noi valittajat keksivät sitten muuta, mistä valittaa, koska elämässä ei ole muuta kuin tämä palsta.

      • juntti kun

        koneelle taas pääs, sinä joka kommentoit meidän junttien edesottamuksiin niin sinähän jos ei provosoidu anna tulta ei savuakaan menkää töihin siitä äippäkin on.


      • mtäh
        juntti kun kirjoitti:

        koneelle taas pääs, sinä joka kommentoit meidän junttien edesottamuksiin niin sinähän jos ei provosoidu anna tulta ei savuakaan menkää töihin siitä äippäkin on.

        Tekeekö sun äiskä ruokaa meille? Ole lapsi vaiti.


    • edelliset

      vastaukset tuntuvat kertovan jostain....?

    • vastauksissa

      Näkyy Ahvenanmaalaisten henkinen taso,kyky käsitellä rankkoja veromuutoksia.

      • No ei näytä yksikään ahvenanmaalainen vastanneen ja mantereella asuvat alkavat puhua äidin laittamasta ruuasta. Sillä tuskin on paljon tekemistä Ahvenanmaan verotuksen kanssa.


    • odotan,

      että uskaltavatko Ahvenanmaan poliitikot tehdä noin kallista päätöstä. No, poliitikoilta voi tietysti odottaa ihan mitä vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      175
      7217
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4448
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3710
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3076
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      94
      2727
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2298
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1558
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      63
      1290
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      411
      1229
    Aihe