Ahvenanmaan maakuntapäivillä keskustellaan nyt verotusoikeuden saamisesta Ahvenanmaalle. Ahvenanmaan tilastokeskuksen mukaan asia on enää poliittinen,käytännössä Ahvenanmaa pystyy hoitamaan verotuksensa, ja verotulot riittävät maakunnan menoihin. Puolueista enemmistö on oman verotuksen kannalla, ainoastaan liberaalit empivät. Toivottavasti verotusoikeus saadaan pian, niin loppuu valitus sieltä mantereelta, että elämme mantereen veronmaksajien rahoilla.
verotus
7
543
Vastaukset
- Krtti
Noi valittajat keksivät sitten muuta, mistä valittaa, koska elämässä ei ole muuta kuin tämä palsta.
- juntti kun
koneelle taas pääs, sinä joka kommentoit meidän junttien edesottamuksiin niin sinähän jos ei provosoidu anna tulta ei savuakaan menkää töihin siitä äippäkin on.
- mtäh
juntti kun kirjoitti:
koneelle taas pääs, sinä joka kommentoit meidän junttien edesottamuksiin niin sinähän jos ei provosoidu anna tulta ei savuakaan menkää töihin siitä äippäkin on.
Tekeekö sun äiskä ruokaa meille? Ole lapsi vaiti.
- edelliset
vastaukset tuntuvat kertovan jostain....?
- vastauksissa
Näkyy Ahvenanmaalaisten henkinen taso,kyky käsitellä rankkoja veromuutoksia.
No ei näytä yksikään ahvenanmaalainen vastanneen ja mantereella asuvat alkavat puhua äidin laittamasta ruuasta. Sillä tuskin on paljon tekemistä Ahvenanmaan verotuksen kanssa.
- odotan,
että uskaltavatko Ahvenanmaan poliitikot tehdä noin kallista päätöstä. No, poliitikoilta voi tietysti odottaa ihan mitä vain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161
