Onko kellään kokemuksia kyseisen liikkeestä ja sen palveluista?
Kokemuksia Sakaco Oy:sta
20
2327
Vastaukset
- mutta...
mitä pelkäät? siis varastavatko rahasi vai ovatko myyjät huippuluokkaa jne... ? onhan toi nyt kohtuu iso ja jossainmäärin tunnettu liike, joten vähän sama kun kyselisi kokemuksia lähi Alepasta.
- Ei paljoa
Ostin Sakacosta Brig Dingo D265W -kumiveneen 2001. Ihan tavallisen ja rehdin oloinen alan liike, en havainnut asioidessani mitään tavallisuudesta poikkeavaa. Myyjä oli ystävällisen asiallinen. Tuo kumivene on ollut minulla nyt 8 vuotta ja olen siihen hyvinkin tyytyväinen. Yhden reiän olen onnistunut siihen toheloimaan. Paikkaus onnistui hyvin. Käytin siihen veneen mukana tulleita paikkoja. Liiman olin kadottanut tai se oli kuivunut pilalle (en muista), mutta sain eräältä Zodiac-mieheltä vastaavaa liimaa ja käytin sitä. En tarvinnut paikkaukseen enkä ole tarvinnut veneen oston jälkeen mihinkään muuhunkaan Sakacon apua, joten liikkeen käyttäytymisestä ongelmatilanteissa en ole päässyt muodostamaan käsitystä.
- Uusi paatti alla
Tein viime talvena Sakacon kanssa kaupat uudesta veneestä, eikä ole mieleeni jäänyt mitään negatiivista sanottavaa. Veneen toimitus oli sovittu etukäteen tälle keväälle, ja kaikki meni niin kuin sovittu oli.
- Mörkömiäs
Uusi paatti alla kirjoitti:
Tein viime talvena Sakacon kanssa kaupat uudesta veneestä, eikä ole mieleeni jäänyt mitään negatiivista sanottavaa. Veneen toimitus oli sovittu etukäteen tälle keväälle, ja kaikki meni niin kuin sovittu oli.
Oli kerran vaikeuksia, kun yritin saada syyshuoltoa varten Mercuryn öljysuodatinta yms. Toinen kundi ei saanut ilmeisesti myydä mitään ja se toinen teki venekauppaa. Lopulta sain kuitenkin tarvitsemani kamat. Sittemmin olen siirtynyt asioimaan muualla noissa asioissa.
- Talouden tunnusluvut
Finder.fi mukaan tilikauden -09 tappio 107 000euroa ja tilikauden -10 tappio 187 000euroa. Elikkä hintataso on ainakin edullinen jos peilaa tulokseen.
- Debitti
Nämä on kyllä hyviä, Finderin "ilmaistunnuslukuja" ja amatöörikommentteja niihin. Sehän se kertookin yrityksestä paljon. Saisi lopettaa kokonaan nuo ilmaiset tuloksesta kertovat paikat. Amatöörit ja tulkinnat ovat vaarallinen yhdistelmä, enkä todellakaan ymmärrä mitä helvettiä kuuluu firman tulos luotettavuuten ostaa sieltä tavaraa ?
- CiziaZ
Debitti kirjoitti:
Nämä on kyllä hyviä, Finderin "ilmaistunnuslukuja" ja amatöörikommentteja niihin. Sehän se kertookin yrityksestä paljon. Saisi lopettaa kokonaan nuo ilmaiset tuloksesta kertovat paikat. Amatöörit ja tulkinnat ovat vaarallinen yhdistelmä, enkä todellakaan ymmärrä mitä helvettiä kuuluu firman tulos luotettavuuten ostaa sieltä tavaraa ?
Kohtuullisen luotettavia minusta nuo "ilmaistunnusluvut", firma konkassa ja debitti "ammattilainen" voipi siirtyä kyselemään kredittiä jostain muualta..
- Kumpparin ostaja
Ihme liike, yritin ostaa heiltä kumiveneen ja kauppa oli sovittu sekä toimitus huhtikuussa 2010 ja vielä ei ole venettä kuulunut? selityksiä on kyllä monenlaisia miksi ei pysty toimittamaan kyseistä pientä kumivenettä ja nyt on jo 2011 elokuun loppu.
- veehoo74
Ihan ok palvelua sain Sakacosta keväällä 2010, kun kyselin uusia Brig-kumiveneen aironhankaimia vanhojen murtuneiden tilalle. Uudet löytyivät hyllystä kohtuuhintaan. Jos olisin älynnyt tuoda vanhat hankaimet tullessani, olisin saanut uudet ilmaiseksi.
Itse kumivenekin on kai joskus muinoin ko. liikkeestä ostettu, mutta siitä ostotapahtumasta en kyllä juurikaan muista. Vene sinänsä on toiminut ja kestänyt ihan hyvin. - Shark / 115 EFI
Ostin sieltä Silver Sharkin ja trailerin v. 2008. Hinta oli kilpailukykyinen ja toimitus hoidettiin ajallansa ja juuri kuten oli sovittu. Paitsi, että sain paremman (kalliimman) kärryn kuin kaupassa oli soivittu. Kaikki huollot on siellä tehty ja myös yksi pieni takuujuttu. Ei mitään valittamista niissäkään. Hultojen hinta- ja aikatauluarviot ovat pitäneet hyvin..
Hyvin myönteinen käsitys minulle on muodostunut kokemuksen kautta.. Eriksen täyty vielä mainita, että ovat vastanneet sähköposteihin aina tosi nopeasti, mikä antaa hyvän kuvan halusta palvella. - Ostrobotnia
Kyllä vain, nopeasti vastasivat sähköpostilla laitettuun varaosatiedusteluun, kun kyselin osia perämoottoriin. Hinnatkin vaikuttivat olevan oikein kohtuulliset. Eipä muuta kuin tilaus matkaan, toimitusajaksi ilmoitettiin noin viikko. Nyt on kulunut 3 viikkoa ja olen laittanut kolme kyselyä toimituksen aikataulusta. Yhteenkään s-postiin ei ole vastattu. Odottavan aika on pitkä.
- VoiMahoton10
maksoitko ostokset etukäteen eli rahoititko heidän toimintaa ?
- Ostrobotnia
No en sentään maksanut mitään ennakkoon. Nyt kulunut 4 viikkoa ja hiljaista on varaosien tai vastausten suhteen. Liekö niin, että alle 100 euron tilauksia ei kannata toimitella tai asiakkaalle jatkokyselyihin vastailla. Jotta näin.
- Tuliko kamat?
Kuinka kävi toimituksen?
- Kasvua?
Lainaus nettisivuilta: "Nyt olemme yksi Suomen suurimmista veneiden sekä Mercury moottorien myyjistä ja kasvu jatkuu." ? Liikevaihto 2006 2,3milj. ja 2010 0,93milj.
- brigisti
Firma on konkurssissa ja Brig siirtynyt Marinew'lle... Sääli.
- Harmi sinänsä
brigisti kirjoitti:
Firma on konkurssissa ja Brig siirtynyt Marinew'lle... Sääli.
Aiemmat kuviot, että tavaraa ei myydäkään vaikka on tilattu ja luvattu. Sehän johtunee siitä että tavarantoimitajat vaativat käteismaksua myyjäfirmalta ja jos sitä ei ole antaa niin sitten ei liiku tavarakaan. Luotto on mennyt tavaran toimittajiin.
Ja lopputulos on sitten toiminnan lopettaminen
- Ei hyvä
Ostin v 2008 Linder 460 Arkipin. Moottorin ohjausvaijerit painoivat polttoaineletkun liitintä niin, että moottori sammui vähän väliä. Ohjauslaite oli asennettu niin, että vaihteiston rattaat eivät loksahtaneet kunnolla paikalleen. Yksi kuomun kiinnittimistä oli asennettu 5 senttiä pieleen. Moottori väärässä korkeudessa. Potkurissa liian iso nousu.
Tuossa joitakin ammattitaitoon liittyviä kokemuksia. - Anonyymi
Ostin joskus vuosikymmeniä sitten Brig380 veneen heiltä ja maksimi koneen 30hv tähän mikä saa perään laittaa.Arvioisin että tällä kaasutettu jo 1500km eikä missään ole reikiä tullut.Eihän tämä vene ole vieläkään lopussa
- Anonyymi
Nyt on kyllä pakko kysyä mikä sai sinut nostamaan tämän ketjun tänne kaiken kansan ihmeteltäväksi?
Tämän nostaminen täyttää kyllä roskaamisen tunnusmerkit.
Kuten tietysti tämä minun vastauksenikin.
Tuosta firmasta ei kyllä nykyisin tarvitse ostaa mitään. Sen verran ankea on heidän verkkosivunsa.
Ps. jos sinulla pakkomielteenä nostella vanhoja ketjuja ylös, niin yritä etsiä jotakin hyödyllistä luettavaksi D.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859