Yksi platyistamme oli kolmisen viikkoa tosi pullea,ajattelin sen saavan poikasia.Viime päivinä se näytti siltä,kun "räjähtäisi"ja sen suomut olivat "pörhöllään"niinkun vastakarvaan,jos ymmärrätte?!Eilen se oli vaan pohjassa ja kuoli illalla.Mikähän sitä vaivasi?Muut platyt ihan pirteitä ja "normaali vartaloisia"
Pullea platy
suka
2929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Platyasi vaivaa varmaan vesipöhö. Lisätietoja saat http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=624&posting=22000000003103509 Tartuntariski muihin kaloihin on pieni, jos vesiolosuhteet ovat oikeat.
Vesipöhö on kalan munuaisille bakteerin aiheuttama sairaus. Vettä keräntyy kalan ruumiiseen, josta johtuu kalan turpoaminen ja jopa silmät "pullistuu päästä". Poista kala heti kun tunnistat sairauden. Ei lääkettä, Kuolee varmasti, Tartuntavaara kuolleesta kalasta.