Onko kokemusta

Hiukan olen katsellut käytettyä 407:ää perheelle. Velimies vaan varoitteli, että se on saksalaisten vikatilastoissa hännän huippuna. Onko siinä joku erityinen ongelma, joka johtaa hylkäyksiin katsastuksessa? Miten on muilla auto pelannut?
11796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Itse asiassa Saksalaisten vikatilastojen kärjessä se olikin, nimittäin luotettavuus oli ykkösluokkaa. Linkki tutkimukseen löytyy varmaan täältäkin. Sen sijaan täkäläisistä luotettavuustesteistä on tullut ristiriitaista tietoa. 2005 Sedanilla olen itse ajellut pari vuotta. Erinomaisesti on toiminut, ja käynnistyy 20 asteen pakkasessakin hienosti. Älyttömän mukava ajaa. Ei ruostepelkoa. Miinusta ESP:n toiminnasta: ykköstä joutuu venyttämään pitkälle ennen kakkoselle vaihtamista, sillä ESP:n takia auto ns. "niiaa" lähdöissä. Toki sen saa kytkettyä pois päältä, mutta toiminto kytkeytyy takaisin päälle 50km:n nopeudessa. Lisäksi kannattaa varautua (etu-)lamppujen vaihteluun tavallista useammin. Vika on ilmeisesti liian tehokkaassa laturissa(?) tms. Paras auto, jolla olen 20 vuoden aikana ajanut.

Äänestä

407 (2004-2007) Moottoriviat Ajonestolaitteen vikoja. Dieseleissä esiintyy moottorinohjausyksikön vikoja. Akkuvikoja. Jäähdyttimen puhallin kitisee. Vaihteiston ja voimansiirron viat Pyöränlaakerivikoja. Vaihteensiirtäjän toimintavika pakkasessa. Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat Ohjaustehostinvikoja. Valoviat ja sähköviat Lasinnostimien vikoja. Keskuslukitusvikoja. http://www.hs.fi/autot/vikasarja/ Itselläni ollut pitkälti samaan tekniikkaan perustuva 406 ST 2.0 uudesta pitäen toistakymmentä vuotta. Ohjaustehostimen vuoto ainoa isompi juttu. Jumiutuneita takajarruja on pitänyt herkistellä pari kertaa ja alustan niveliä (”koiranluita” ja vastaavia) vaihdella. Moottori- ja vaihteistopuoli on pelannut ilman ongelmia. Kokeneen Peugeot-asentajan mielipiteen mukaan autoon on rakennettu hienot ajo-ominaisuudet suhteellisen monimutkaisilla pyöränripustuksilla, joissa on runsaasti kuluvia osia. Väljistä nivelistäkin tulee katsastuksissa hylkäyksiä. Alustan kuluvien osien tiheää vaihtotarvetta ja kalleutta on päivitellyt Volvo S80:lla ajava lankonikin, joten tuota lienee turha pitää mitenkään Peugeotin tyyppivikana.

Äänestä

ja tingi kaupanpäälle MIG-laitteet, neliö ohutta peltiä ja 10 kiloa pakkelia, sillä pärjäät ensi kevääseen.

Äänestä
  • noista mitää vaikka tojollani on jo yli 20 vuotta ikää että se siitä mutu-tiedosta.

    Äänestä

  • tarvinnut kirjoitti:

    noista mitää vaikka tojollani on jo yli 20 vuotta ikää että se siitä mutu-tiedosta.

    osta jo kunnon auto!!!

    Äänestä

  • pitkästä kärsimyksestä kirjoitti:

    osta jo kunnon auto!!!

    sitä ei ainakaan pösön leiristä löydy

    Äänestä

lasissa. Kaikki toimii hyvin. Ei uusittu vielä mitään muuta kuin suodattimia ja polttimoita. Katsastuksessa ei ongelmia. Aivan mainio auto se on. Noita mollausjuttuja en millään voi allekirjoitaa tästä Pösömallista. Niin, autoni on PSA:n erinomaisella HDI-dieselillä varustettu ;0)

Äänestä

*itselläni on ollut 407SW 1.8 vm -06 uudesta asti ja nyt olen ajellut sillä 45.000 huoletonta ja mukavaa kilometriä *kulutuksesta sen verran että näkyy vaihtelevan maantie/kaupunkiajon mukaan 6,7 - 10 ltr/100km, ajotietokone kertoo viimeisimmän 10.000 kilsan keskikulutuksen olevan 8,0 ltr/100 km *eka katsastuskin tuossa keväällä oli ja siitä pösö meni heittämällä läpi kuten varmaan moni muukin tuon ikäinen auto *on muuten tosi lämmin talviauto tuo 407 -ei tarvi olla namikat täysillä tarjetakseen kuten parissa aiemmassa japskissani... *jos pösön "laaduttomuus" on sitä että se on erinomainen ajaa, on hyvännäköinen ja vieläpä lämmin talvella niin mikäpäs siinä on ajellessa miellyttäviä kilometrejä! -jos se muita risoo niin ei se mua haittaa

Äänestä
  • niin erinomainen ajaa????....ei ainakaan vertailuissa 407 loista ollenkaan mitä ajettavuuteen tulee muista asioista puhumattakaan!!!...taitaa olla jäänyt pösö miehillä levy

    Äänestä

  • päälle kirjoitti:

    niin erinomainen ajaa????....ei ainakaan vertailuissa 407 loista ollenkaan mitä ajettavuuteen tulee muista asioista puhumattakaan!!!...taitaa olla jäänyt pösö miehillä levy

    *eiköhän se oma "perstuntuma" kerro enemmän kuin toisten suorittamat testit, kannattaisi käydä piruuttaan koeajolla jotta saat omakohtaista kokemusta/tuntumaa eri autoista!
    *fransmannilla on ihan kiva ajella kun se ottaa kuopat ja töyssyt mukavan pehmeästi eikä käy niin selän päälle kuin kovilla saksalaisilla & japanilaisilla kivireillä ajaessa -on nimittäin ihan henkilökohtaista kokemusta niistäkin
    *käykäähän poijat kokeilemassa ennakkoluulottomasti muitakin automerkkejä ennenkuin lausutte puolitotuuksia niiden ominaisuuksista/vioista
    *itse olen käynyt nyt 407-aikana ottamassa tuntumaa muutamista uusista autoista -ihan uteliaisuuttani- mm. Skoda Octavia, Opel Insignia, Citroen C5 ja vielä olisi tarkoitus käydä kokemassa saksanmaan ihme VW Passat -testaamistani uusista autoista on C5 tuntunut tähän mennessä mukavimmalta...

    Äänestä

Auto 407 SW, Hdi 110, vm. 2oo7, ajettu 75 000. Erinomainen ajettava, tosi hiljainen. Ei kolise, eikä natise. Lämmin talvella. Ja erityisesti: auto on naftapihi, keskikulutus viime talven ajalta 5.3 l/100, sisältäen webastokäytön. Miinuksia: *takapyörän laakeri vaihdettu 65 tkm:n paikkeilla. *Jarrupalat eivät kestä kuin 70 tkm. Että semmoinen pirssi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


407:sta kirjoitti:

Hiukan olen katsellut käytettyä 407:ää perheelle. Velimies vaan varoitteli, että se on saksalaisten vikatilastoissa hännän huippuna. Onko siinä joku erityinen ongelma, joka johtaa hylkäyksiin katsastuksessa? Miten on muilla auto pelannut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu