"Vuosien 2008-2009 taantuma osoittautui melko lyhyeksi eikä sillä ollut juurikaan vaikutusta esimerkiksi asuntojen hintoihin. Vuokrat sen sijaan nousivat rajusti."
Näin kirjoitetaan historian kirjaan tästä ajasta.
2008-2009 minilama
Historian kirja
12444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
voi miten ihanaaaaaaa? Mutta, mutta kuka sano niin? Loisvälittäjät, homoporvarit, sinä?
Toivotko todellakin, että lama ei olisi ohi? Miksi? Etkö halua ihmisille töitä?
Taitaa vuokraLOINEN viihtyä muiden elätettävänä. Silloin pelottaa, että lama päättyy ja joku tulee tarjoamaan töitä. Mikä pahoin vaarantaa "aktiivisen työnhakijan" vaivattoman toimeentulon.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/05/21920 "Taantuman pohja on vasta edessä"
nyt on eletty vasta 1/3 vuodesta 2009. Merkit ovat selvät.
merkit ovat?
Suomi elää viennistä ja vienti ei vedä bkt tippuu, joten rahaa on useimmilla entistä vähemmän osalla paljon vähemmän. Lainansaanti on kiristynyt. Jenkeissä on syksyllä resetoitumassa uusi joukko asuntolainoja Alt A ja option Arm, ovat entisten subrimeijenkin kanssa pulassa. Amerikka ei nyt vedä maailmantaloutta ylös lamasta pitkään aikaan. Kuten Sirkka Hämäläinen eilisessä kauppalehdessä kertoi, työttömyys tulee lisääntymään suomessa pitkään ja nousu tulee olemaan hidasta. Valitettavasti. Tämän skenaarion mukaan pelaan korttini.
Olisi ehkä voinut lisätä tuohon aloitukseen että minilaman jälkeinen ajanjakso oli ennennäkemätöntä asuntojen hintojen nousua, kun tarjonta oli minimissään ja kysyntä palautui normaalitasolle.
Elämä tulee nopeatempoisemmaksi ja se koskee myös talouselämää.
Nyt tehtiin nopeasti tarvittavat toimet ja suunnattiin katse tulevaisuuteen.
Ei koske tämäkään uutinen tuhnuja.
Minkä näkee hyvin mm. ikituhnu/umpivasuri Haansin kirjoituksesta, jossa hän julistaa yhä elävänsä 90-luvun alkua.
Tuhnuilta ei 90-luvun lama koskaan päättynytkään - kun siihen niin kovin tykästyivät (=antaa hyvän syyn olla tekemättä mitään "kun kauhen lama kuitenkin vie työpaikan ja asunnon")
kulta-aikaa oli 90-luvun lama.
Voi että, kun komukka nautti silloin pienten ihmisten hädästä.
Kunnon kommunisti tekisi vaikka mitä, että saisi nuo ajat takaisin tietysti vähän vielä pahempana.
Kaikki: "eletään vuotta 1991" on osoitus melkoisesta sairaudesta.
Ja jotkut hullut vielä äänestää vasureita.
Maailma näytti kevääl 2009 aika synkältä. Vaatii rohkeutta uskoa tollaseen silloin.