Onko kenellekkään sattunut ikinä vastaavaa??? Meidän tyttökissa leikkautettiin yli kaksi viikkoa sitten ja haava parani hienosti ja rupikin oli jo kokonaan lähtenyt,mutta nyt sitten tänään leikkaushaava on auennut sentin pituiselta matkalta!! uskomatonta miten voi käydä näin! soitin eläinlääkäriin jossa käytiin,jota täällä sivuilla niin kovasti kehuskeltiin että miten hyvä lääkäri on, ja sielläkin kovasti ihmeteltiin miten tämä on mahdollista. Kymmenen päivää suojatttiin haavaa ettei päässyt nuolemaan eikä kovasti edes kiinnostanut koko haava itse pikku neitiä. Haava liimattiin umpeen silloin eli siihen ei tullut mitään tikkejä,mikä tuokin on kuulemma todella huono vaihtoehto meidän kasvattajan mielestä. eivät silloin kertoneet miten laittavat haavan umpeen eikä tullut mieleenkään että voisivat sen vaan pistää liimalla kiinni.
Onko kenelläkään samoja kokemuksia??
Nyt sitten odotellaan mitä ne sanovat meille siellä,kun menemme parin tunnin päästä käymään. en kyllä suostu tämmöisestä maksamaan uudelleen,kun eivät osaa kunnolla hoitaa hommiansa.
Vastaavaa tapahtunut???!!
Suziee
71409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mitään vastaavaa sattunut ja useampi leikattu on liimaamalla suljettu. Ei ole edes suojattu mitenkään, ei kaulureilla eikä haavasuojilla tai puvuilla. Kaikki ei aina mene hyvin, onhan noita kissoja jopa kuollut leikkauksiin ja niiden komplikaatioihin. Lääkärissä ei välttämättä ole vika jos vaikka kissa on saanut haava-alueelle bakteerin joka saa haavan aukeamaan. Se bakteerihan on voinut mennä sinne kotona. Kerran kunnolla umpeutunut haava ei ihan hevillä itsekseen avaudu, joten syynä voisi olla pöpö haava-alueella esim. Liimaamista käytetään yleensä hoikkien kissojen haavojen sulkemisessa - rasvakerros estää haavan kunnollisen liimautumisen/kiinni pysymisen.
Meillä oli kyllä tikeillä kiinni mutta silti pieni pätkä haavaa aukesi.
Mitäs sitten? jouduttiin tikkaamaan uudestaan ja nukuttamaan? kamalaa jos on joku bakteeri nyt haavassa tai päässyt sinne sisälle leikauksen aikana! haava näytti ihan terveeltä,ei ainakaan näyttänyt että olisi tulehtunut tai mitään.
vaadi uusia tikkejä yleensä, vaan muuta haavanhoitoa - puhdistusta ja mahdollista suojausta. Liimaamalla suljettu haava itseasiassa pitää paremmin pöpöt haavan ulkopuolella kuin tikattu. Tikatussa jää tikkien väliin avoimet haavan reunat, liima sulkee haavan kokonaan, jos se on kunnolla saatu liimattua.
Haavaa ei uudestaan tikattu. En muista olisiko siihen avoimeen kohtaan laitettu vähän liimaa vai annettiinko vaan olla sillä tavalla. Ei siitä suurempaa haittaa ollut kuin että vähän joutui hoitamaan. Tulehdusta ei ollut eikä tullut ja kissa oli koko ajan pirteä ja parani hyvin.
Meidän pikku neiti kävi eilen lääkärissä missä leikkaaminenkin suoritettiin. Haava mistä kohtaa oli oudosti päässyt ratkeamaan oli tulehtunut. Pistettiin antibioottipiikki jolla on kahden viikon vaikutus. Ei tarvitse onneksi itse säätää nyt niiden lääkkeiden kanssa. Kisumme rauhoitettiin kevyesti, ja haava huuhdeltiin puhtaaksi ja poistettiin näkyvää tikkilankaa mitä törrötti sieltä sisältä. Kotona aloin ihmetteleen että minkä takia tuota lankaa ylipäätään oli enää edes näkyvillä,koska sen piti olla sulavaa? Haava jätettiin avonaiseksi että märkä pääsee sieltä valumaan pois. Nyt vaan huuhdellaan haalealla vedellä ja pidetään sukkapukua päällä vielä ainakin viikon ajan. Toivottavasti haava nyt alkaa paranemaan eikä tule enää mitään ongelmia sen kanssa. tämä on kuulemma niinkin yleistä kuin yksi sadasta kissasta. Joidenkin kissojen elimistö alkaa kuulemma reakoimaan tuohon ommellankaan. Nyt vaan seuraillaan miten haava parantuu. Pitäisi kuulemma yleensä aina parantua,ei pitäisi olla mitään ongelmaa. Toivotaan parasta.
Paranemista toivotan. Onhan tuollainen haavatulehdus eläimellekin ikävää. Aikanaan kun leikkuutin kissani ja pidin kissalla sukkapukua haavan takia, niin usein annoin haavan alueelle "ilmakylpyjä", ettei haavan alue rupea hautumaan. Sinun kissasi kohdalla kannattaa varmaan tehdä samoin, koska on jo kerran tulehtunut haava kyseessä. En neuvo vaan ajattelin vaan mainita.