oksat kellastuu?

juuri istutettu flammentanz

Flammentanzin taimet on laitettu kolmisen päivää sitten maahan. Nyt niiden varret on kellastuneet, tarkemmin kun katson niin vihreä on ikäänkuin "kuoriutunut" pois pitkältä matkalta, keltainen osa tuntuu liukkaammalle/sileälle. Onko niitä joku syönyt? Mitään ötököitä ei näy, murkkuja on kyllä paljon pihalla. Vai myyrä? Voiko se kaluta noin siististi, eli pelkän kuoren tosi siististi, paljain silmin ei huomaa kuin värieron, ei muuta. Silmuja on kuitenkin tullut. Pitäneekö äkkiä lähteä jonkun suojaverkon ostoon vai lannoittaa enemmän? (Maa ei kummoinen ole vaikka paikka aurinkoinen ja juurenniska pitäis olla ihan ok syvällä jne). Sori jos on tyhmiä arveluja, ekaa kertaa ruusupuuhissa :)

2

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on terveet silmut, niin ei syytä huoleen, odottelehan vaan. Älä ainakaan lannoita liikaa juuri istutettuja taimia, anna juurtua ensin.

      • tilannetta

        Jos olet sen juuri ostanut ja istuttanut,tarkkaile tilannetta,jos ei ala tulla silmuja, vie takaisin ja vaadi vaihtoa. Ei kait se myyrä nyt noin nopsaan tule syömään,jos vasta sen istutit. Muista kastella kunnolla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3357
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      249
      2199
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      97
      1981
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1893
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1829
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1673
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1331
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1255
    Aihe