siedätyshoito

mepii

Onko kenelläkään kokemusta siedätyshoidosta. Itse olen ollut allerginen jo pitkän aikaa koivulle ja siitepölylle. Olen harkinnut siedätyshoitoa, mutta haluaisin tietää tehoaako se paremmin kuin lääkkeet ja paljon se maksaa?

2

373

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen ollut siedätettävänä

      ...noin seitsemän vuotta sitten. Apua on löytynyt tähän päivään asti, mutta nyt oireet on alkaneet palata. On minulla toki ollut joka kevät siedätyksen jälkeenkin lievää allergiaa, mutta tilanne ei ollut likikään niin paha kuin ennen siedätystä, pysyi ihan hyvin normaalilla apteekin lääkityksellä kurissa, eikä mitään hankalia oireita ollut. Minut siedätettiin sen vuoksi ettei astma puhkeaisi. Nyt olen menossa lääkärille jossa arvioidaan uuden siedätyksen tarve. Silloin kun itse olin siedätettävänä annettiin hoito neuloilla eli kävin piikillä ensin viikon välein ja sitten väliä pidennettiin. Nykyäänhän hoidon saa käsitykseni mukaan myös tableteilla, mikä on siis huomattavasti helpompi vaihtoehto. En muista tarkalleen mitä hoito maksaa kun en itse maksuja maksanut, muistaakseni kuitenkin jossain vaiheessa maksu muuttui sillä tavalla että Kela korvasi sen lähes kokonaan. Voisin myös kuvitella että nykyinen tablettihoito on piikkihoitoa edullisempi. Suosittelen sitä lämpimpästi, kyllä siitä oikeasti apua oli.

    • allergikko

      Mulla heinille siedätys on tablettihoitona kestänyt reilun 1½vuotta, viime kesä meni vähemmillä lääkkeillä kuin normaalisti. Nyt oon sairastellut vähän välilä, tulee allergiaoireita (nenän tukkoisuus, limakalvojen kutina yms.), lisäksi ollut pientä lämpöilyä. En tiedä johtuuko se seidätyshoidosta vai mistä. Allergialääkkeitä käytän normaalisti, joka päivä Aerius tabletti, Nasonexin olen jättänyt, mutta nyt täytyy varmaan uudelleen taas aloittaa. Aiemmin Nasonexia käytin lähes ympäri vuoden, talvella hieman aikaa ilman. Myös silmätipat aiemmin ollut käytössä, nyt ei ole tarvinnut käyttää.

      Aiemmin en sairastanut juuri ollenkaan, tänä vuonna kolmas kerta. Ei varsinaisesti ole flunssakaan, mut tiedä häntä johtuuko tästä siedätyksestä. Yritin soittaa tänään allergologille, hoitavalle lääkärilleni, mutta hän on lomalla. Onko muilla kokemuksia? Kuulisin mielelläni muiden kokemuksia..

      Lääkkeet maksavat kuukaudessa 82€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      116
      1366
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      132
      697
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      499
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      490
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      98
      470
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      468
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      463
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      458
    16. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe