melanooma?

tuore äiti

Minulla on ollut jo ainakin kaksi vuotta(ellei pidempään) pohkeessa hieman alle sentin halkaisijaltaan oleva näppylä. Punainen väriltään ja kova "patti". Poikaystäväni huolestui siitä ja passitti minut lääkärille. Varasin lääkäriajan ja se on viikon päästä perjantaina yleislääkärin vastaanotolla. Voiko mahdollisesti olla melanooma? Ja voiko melanooma olla oireilematta monia vuosia, vai onko tämä huoleton näppy. Aion poistaa sen sanoi lääkäri mitä tähänsä, mutta pelko syövästä on mielessä ja siksi haluaisin hieman mielipiteitä asiasta tietäviltä tai saman kokeneilta. Olen muutaman kuukausi sitten synnyttänyt lapsen, joten en halua sairastua. Olen myös runsasluominen, mutta kaikki luomet näyttävät normaaleilta ja melko pieniltä.

5

1532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohkeen

      sisäpuolella, se voi ärtyä hankausliikkeestä esim. kävelyssä ja kannattaakin poistaa.

      • tuore äiti

        luuletko että voisi olla melanooma? koska olen lukenut aiheesta ja kovasti pelottaa. se myös eilen illalla kutisi siitä ympäriltä. ja kuinka vaarallinen kun jo monta vuotta se näppylä minulla ollut?


      • liekärisnainen
        tuore äiti kirjoitti:

        luuletko että voisi olla melanooma? koska olen lukenut aiheesta ja kovasti pelottaa. se myös eilen illalla kutisi siitä ympäriltä. ja kuinka vaarallinen kun jo monta vuotta se näppylä minulla ollut?

        Kuulostaa enemmänkin fibroomatyyppiseltä eli sidekudospatilta, jollaisia voi hyvin tulla pienten vammojen kohtiin. Näin etenkin jos on pyöreähkö, kova ja tarkkarajainen. Tässä sinulle kuvia tyypillisestä melanoomasta, kuten huomaan, on epätarkkarajainen ja vaihteleva sekä pintakuvioitukseltaan että väriltään. http://www.ihotauti.net/1melanooma3pic.htm


      • tuore äiti
        liekärisnainen kirjoitti:

        Kuulostaa enemmänkin fibroomatyyppiseltä eli sidekudospatilta, jollaisia voi hyvin tulla pienten vammojen kohtiin. Näin etenkin jos on pyöreähkö, kova ja tarkkarajainen. Tässä sinulle kuvia tyypillisestä melanoomasta, kuten huomaan, on epätarkkarajainen ja vaihteleva sekä pintakuvioitukseltaan että väriltään. http://www.ihotauti.net/1melanooma3pic.htm

        mutta on olemassa erilaisia melanooma lajeja, mitä olen lukenut. Esim nodulaarinen melanooma, jossa juuri on näppylä, jossa ei pakosti edes ole pigmenttiä. Mutta kun en ole lääkäri niin en tiedä, mutta vielä en ole kyllä täysin varma, ettei vaaraa ole.


    • myös,myös

      oli vastaavanlainen.Menin lääkärille syövän pelossa. Oli Dermatofibrooma.Gyvänlaatuinen.Jos se olisi ollut melanooma sinulla,niin tuskin enää kirjottelist tänne,jos kerran kaksi vuotta ollut jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      484
      3766
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2816
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2158
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2013
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1354
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1271
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1138
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      80
      1048
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1019
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1018
    Aihe