Kesäkuun alussa pitäis reissata NY:iin mutta "vähän" rassaa toi Swine-Flu:n olemassaolo.
Täällä New York-palstalla ei asia liiemmin taida porukkaa huolettaa kun kukaan ei asiasta puhu eikä pukahda. No mutta minä nyt ajattelin vähän puhua..
Mietin vaan kun koululaisten lomakausi alkaa juuri tuolloin Nykissä ja museot ja kaikki nähtävyydet pullollaan porukkaa ympäri maailmaa ja joku sikataudin kantaja on kuitenkin aina joukossa.
Oon aatellu vakavasti että perun koko matkan ja otan rahat takas jos niitä nyt sattuu enää saamaan. Töihinkinn pitäis mennä suoraan reissusta jne...
Onks täällä ketään joka ois perunu jo Nykin matkansa sikatautiepidemiariskin vuoksi?
Pelottaa lähteä NY:iin
no siksi
81775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kukaan ei puhu koska se ei ole mikaan ongelma. Tautitapauksia on vahan ja ne ovat mietoja. Ota matkavakuutus, saat taalla hyvaa hoitoa jos satut sairastamaan. Voi olla etta koko tauti on kesakuuhun mennessa havinnyt.
...ja mua huolettaa vain lähinnä se että asettavat matkustuskiellon, jolloin vuoden valmistelu ja kallis lento menisi ihan hukkaan... Suurin haaste mun mielestä on lentokone, varsinkin paluumatkalla, jossa voi kantajia olla useita (myös muiden tautien). Ilmahan kiertää jatkuvasti koneessa, ja sinä sekä 1. luokan herra hengitätte samaa ilmaa johon on monet yskineet ja aivastaneet. Mutta hengityssuojaahan on muutenkin järkevä pitää lentokoneissa, varsinkin pitkillä matkoilla. H1N1:n lisäksi maailmassa on valtava määrä muita paljon vakavampiakin tauteja, kuten tuberkuloosi, hepatiitit ja keuhko-hengityselinsairauksia, joille me suomalaiset emme ole immuuneja. Tähän suhteutettuna sikainfluenssa on vain pieni uhka. Joten jos lentokoneessa käyttää hengityssuojaa ja järkeä paikan päällä, niin ei tarvitse kauheasti huolehtia sairauksista. Vakuutukset kannattaa myös hankkia.
Vakuutukset on hyvä olla kunnossa, aina kun matkustaa: Ulkomailla matkustaminen on kallista, jos sairastuu matkalla ilman vakuutusta. New Yorkin H1N1-tapaukset ovat olleet mietoja, isoin ryhmä oli Meksikossa matkalla olleista koululaisia ja heidän muutama omaisensa. Kaikki ovat jo parantuneet ja palanneet kouluun. Maailmassa kuolee joka vuosi n. ½ miljoonaa tavallisiin influenssoihin, niistä ei paljoa puhuta. Sairastumisriski on aina olemassa, jos liikutaan suurempien ihmisryhmien joulkossa, mutta ainakin tällä hetkellä riski sairastua H1N1-influenssaan on tilastollisesti hyvin pieni missään päin maailmaa. Käsihygienia on tärkein, ahkeraa käsien pesua, käsipyyhkeiden käyttöä ja mahdollisesti käsidesiä (tosin senkin käytöstä on eriäviä mielipiteitä), lehtitietojen mukaaan hengityssuojat eivät paljoa auta. "Sairaan ihmisen yskiessä tai aivastaessa levittämät pisarat putoavat nopeasti maahan, eivätkä kulkeudu metriä kauemmaksi. Suu nenäsuojaimen väärä käyttö voi jopa lisätä tartuntavaaraa, sillä likainen suojain on tartunnan lähde siinä missä likainen nenäliina. Käsien pesu on suojainta tehokkaampi keino estää tartuntoja, sillä se estää tervettä ihmistä saamasta tartuntaa käsien kautta esimerkiksi oven kahvasta ja oireista ihmistä levittämästä eritteitä ympäristöönsä. "
toukokuun loppupuolella Miamiin ja siitä sitten kesäkuun alkupuolella kans Nykiin, eikä kyllä ole käynyt mielessäkään peruuttaa matkaa tän takia. Mitä järkeä siinä olisikaan kun kuten tuossa jo aikaisemmassa mainittiinkin niin paljon enemmän ihmisiä kuolee/sairastuu perus influenssaan. Huolehdit vain hyvin hygieniasta niin kyllä se siitä.
Palasimme 5.5.09 NYC:stä. Matkamme ikävimmät vaiheet olivat lentomatkat Finnairin upo uudessa lentokoneessa siitä syystä, että meteli siinä koneessa on kamala rivillä 50 ja ahtaus penkissä pahempi kuin häkkikanalassa.Lennettyämme paikan päällä Deltan pikkukoneissa tilaa penkissä oli merkittävästi enemmän. Harmittaa hyvän lentokoneen matkustusmukavuuden pilaaminen ahtaudella, kun matkustamossa oli usea penkki tyhjänä. Itse paikan päällä sikaflunssa oli 24 t / vrk esillä paikallisissa tv-kanavissa, mutta matkavakuutus ja hygieniahuolellisuus ovat parhaat keinot suojautua. Käsienpesugeeliä mukaan ja sitä tulee käyttää usein. Museoita siinä kaupungissa on riittämiin, mutta tutustuessanne vaikkapa Metropolitan Museum of Art:iin välttäkää pysähtymstä tai varatkaa ainakin kolme päivää aikaa. Pitkät jonot voi välttää sillä, että on heti aamulla n puoli tuntia ennen avaamista paikan päällä jonossa. Tällöin voi jonotuksesta selvitä reilussa puolessa tunnissa. Ottakaa myös huomion varsin ankarat ja perusteelliset turvatarkastukset, joten mukaan ei kannata ottaa mitään metalliesineitä, koska ne aiheuttavat kulkuporteissa piipittämisen, joka johtaa aina uuteen tarkastukseen niin monta kertaa, että kulkuportti ei piipitä. Sikalentsivaaran takia ei ainakaan tässä vaiheessa kannata matkaa peruuttaa. HYVÄÄ MATKAA !
Jos pelottaa -ei kannata lähteä vaan pysyä visusti kotona... Suomessa voi saada tauteja helposti ja kuten aiemmin mainittu tavalliseen influenssaan sairastuu päivittäin kymmeniä tuhansia ihmisiä ja siitä seuraavaan keuhkokuumeeseen kuolee päivittäin tuhansia ihmisiä. Kannattaa huolehtia käsihygieniasta niin mielestäni ongelmia ei silloin ole. Ja ilman vakuutusta EI kannata lähteä Suomen ulkopuolelle!! New York on turvallisen tuntuinen kaupunki. Siellä oli yllättävän siistiä!
Lentoyhtiöiden edullisimmista lipuista saa peruttaessa harvoin rahoja takaisin. Samoin vakuutusyhtiöt eivät ainakaan korvaa pelon takia peruttuja lippuja.
Suurimmat "vaarat" matkustaessa NYCiin ovat - liikkeet vievät rahasi ( tarjoukset, alet ja edullinen valuuttakurssi houkuttavat ostoksille) - liikenteessä pitää aina ja joka paikassa muuallakin maailmassa olla varovainen - hotelleissa on lisääntynyt punkki ym pieneliökanta H1N1 ei kuulu edes pieniin riskeihin tällä hetkellä. Kaikkiin virustartuntoihin pitää suojautua aina ja kaikkialla pitämällä kädet puhtaana. Hysteria mm hengityssuojaimet ja turhat influenssalääkkeet jopa lisäävät tartuntoja. Tamifluta pitää käyttää vain tarvittaessa- ei turhaan.