Asianajajani mainitsi, että pohtisimme kolmen käräjätuomarin vaatimista juttuni seuraavaan käsittelyyn, koska aiemmassa käsittelyssä ollut tuomari ei antanut itsestään puolueetonta vaikutelmaa. Asianajani kuitenkin totesi myös, että asiaa pitää pohtia koska kolmen käräjätuomarin vaatiminen ärsyttäisi henkilöstöpulassa olevaa oikeuslaitosta.
Mitä palstalaiset ovat mieltä, voiko tuon vaatiminen toimia minua vastaan?
Kolme käräjätuomaria -
ärsyttävääkö?
3250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mistähän olet asianajajasi hankkinut? Missä aikaisemmassa käsittelyssä? Asianosaisilla ei ole vaikutusmahdollisuutta tuomioistuimen kokoonpanoon, vaan käräjäoikeus päättää sen tapauskohtaisesti itse.
mutta yleensä se on kuitenkin se valmistelusta vastannut tuomari joka siihen juttuun paneutuu ja muut myötäilee vieressä. Voihan hän kokea sen epäluottamukseksi jos vaaditaan 3 tuomarin kokoonpanoa. En suosittele.
Tässä tapauksessa valmistelusta vastannut tuomari kuitenkin antoi väliaikaisen ratkaisun, joka meni täysin toisen osapuolen esittämän mukaan ja kertoi istunnossa yhteisistä harrastuksistaan ja muusta yhteisestä saman osapuolen kanssa. Minulla se loi varjon hän puolueettomuuteensa.