On se kumma että ei noita liikkennevaloja saada toimimaan kunnolla. Esim: Pyhän Katariinan tie:ltä (Turun suunnalta)kääntyvät Euromarketille siinä jos on mopo, moottoripyörä tai rekka niin valot eivät vaihdu. Ruuhka kasvaa.
5 minuuttia jotkut kiltisti odottavat.
Eiks niille valoille voi tehdä jotain. Ja muutenkin ne ei toimi järkevästi! Jalankulkijat joutuvat melkein juoksemaan yli kun ne vaihtuvat liian nopeasti punaiseksi.
Hovirinnan risteys.
Zana
5349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
LUUBA valonvaihtajana taas siellä?! Heh, tää onkin ihan sisäpiirin juttu jonka tosi harva ja valittu tajuaa... :) (Meillä oli naapurina joskus ihan paska venakko jonka nimi oli LJuba tai jotain vastaavaa, kehui itteään Elinaksi. Me kutsuttiin sitä luupääksi, se kun oli tosi v-mäinen ihmiseksi, vaikka ensin esitti ihan muuta. Ja aina siihen aikaan kun valot oli viturallaan laskettiin leikkiä että sinne se pääsi varmaan töihin, rukkaamaan niitä Turun seudun valoja, katto sieltä aina että me tullaan ja laitto sinne punaset päälle. Ne kun vaihtuu joka risteyksessä välillä nokan eestä. Se kun ei jaksanut edes töissä käydä, sellanen luupää.) Huumorilla mekin menttiin aikanaan eteenpäin, muuten oltaisi varmaan ammuttu se luupää.
Jalankulkijoiden valot voisivat hyvin toimia niin, että jos risteuksen toisella puolen tilaa vihreät niin ne vaihtuisivat samaan suuntaan vihreiksi toisellakin puolen risteystä. Nyt vain sen suojatien valot vaihtuvat jolla on nappia painettu. Vai estääkö Hovirinnan suuntaisten valojen vekkuli toiminta sen? Vekkulilla tarkoitan usein ulkopaikkakuntalaisia hämäävää tapaa vaihtaa Hovirinnasta ja Euromarketista päin eli vastakkaisista suunnista risteykseen tuleville vihreä valo eri aikaan.
Hovirinnasta on menossa vaikka Heselle ja painaa nappia, niin valot vaihtuukin Katariinatien suuntaisesti vihreäksi, itse joudut odottelemaan yhden ylimääräisen kierroksen, ihan kuin jossain Monopoli-pelissä. Katariinatien ja Paraistentien risteyksessä oli ennen sama juttu, mutta siihen tuli uudet kytkimet ja systeemiä varmaan muutenkin samalla rukattiin paremmaksi.
tavoitteena tehdä Kaarinasta suur-City, seisottamalla autoja valoissa, jolla saadaan ruuhkat aikaan, kuin suuremmissa kaupungeissa!
mopoilijat eivät honaa mistä seisominen johtuu. Kerran odottelin autollani 3 valokierrosta kun ekana jonossa oli sinnikäs mopotyttö. Yritin työntää auton keulaa eteenpäin jotta valojen "haistin" olisi huomannut mutta jääräpäinen mopoilija ei antanut tuumaakaan periksi ennenkuin nousin autosta ja selitin asian hänelle miltei rautalangasta vääntäen. Sitten meni senverran eteenpäin että päästiin liikkeelle.