Millä tavoin kaverin lainan takaus vaikuttaa omaan mahdollisuuteen saada lainaa pankista, kyse asuntolainasta.
Lainan takaus
6
2782
Vastaukset
- kaveri ottaa sen lainan
niin se vaikuttaa samanlain kuin olisit sen summan velkaa pankkiin, jos kaveri takaa sinulle ja sinä otat lainaa niin se ei vaikuta sinuun mitenkään jos maksat lainasi ajallaan pois, jos et maksa aikanaan niin pankki perii sen kaveriltasi. Kannattaa todella tarkoin miettiä meneekö itse takaajaksi jos on itse ottamassa lainaa, mahdollisuudet omaan lainan saantiin on silloin aika huonot.
- Bbbb..
Kuten toinen vastaaja totesi, ei paranna omia mahdollisuuksia lainkaan, vaan tosiaan huonontaa vastaavasti lainan saantia. Vanha sanonta sanookin, että minkä otat taataksesi, sen otat maksaaksesi.
- tällaisena aikana ollenkaan
Lama-aikana en takaisi kenellekään lainaa. On muuten niin, että saat itse helpommin lainan, kun et takaa toisille lainaa.
- bele
kiitos asiantunteveista kommenteista, kyse on suukulaisen lainantakauksesta...niihän ne puhhuu kylillä että suku on pahin
- älä toisen lainaa
Takaaminen tarkoittaa sitä, että jos kaveri ei maksa lainaansa, sinä maksat sen. Siksi ei kannata taata kenenkään lainoja, jos haluaa käyttää omat rahat oman lainan maksuun eikä kaverin lainan maksuun. Minun sukulaiseni takasi kaverilleen asuntolainan ja loppupeleissä minun sukulaiseni on maksanut tälle kaverille talon lainan lähes kokonaan. Eli kaveri ei hoitanut lainaansa. Arvaa vaan, oliko yhdelle kova homma maksaa kaksi asuntolainaa pois.
- ak
älä toisen lainaa kirjoitti:
Takaaminen tarkoittaa sitä, että jos kaveri ei maksa lainaansa, sinä maksat sen. Siksi ei kannata taata kenenkään lainoja, jos haluaa käyttää omat rahat oman lainan maksuun eikä kaverin lainan maksuun. Minun sukulaiseni takasi kaverilleen asuntolainan ja loppupeleissä minun sukulaiseni on maksanut tälle kaverille talon lainan lähes kokonaan. Eli kaveri ei hoitanut lainaansa. Arvaa vaan, oliko yhdelle kova homma maksaa kaksi asuntolainaa pois.
Itse maksamaan.
Meillä tuli kesällä sellainen tilanne eteen, että sukulainen olisi tarvinnut lainaansa takaajia (henkilötakaajia). Olimme juuri ottaneet itse isohkon asuntolainan, joten koko lainalle ei ollut mitään realistista mahdollisuutta mennä takaajaksi (kyseinen sukulainen kun oli henkilötakaajana aikoinaan ensiasunnon lainassamme).
Pienen miettimistuokion jälkeen laskimme omat rahat (tulot, menot, lainanhoitokustannukset ja sen, mitä sitten jäi jäljelle) ja totesimme, että voimme taata lainan, joka jää yli ostettavan asunnon kiinnitysten vakuusarvon jälkeen (eli se 20-30% lainasta, kun oli täysin lainarahoitteisesta kaupasta kyse). Eli sukulaisen piti jakaa asuntolainansa kahteen osaan, siihen osaan, jonka vakuudeksi riitti ostettavan asunnon kiinnitykset, ja sitten pienempään lainaan, jonka vakuudeksi olisimme menneet sitten henkilötakaajiksi.
Tämän puljauksen jälkeen pankki päättikin, että se voi myöntää kyseiselle sukulaiselle koko lainan ilman henkilötakaajia nimenomaan kahden eri lainan kautta. Kaikki tyytyväisiä (ja jos ko. sukulainen ei lainaansa maksakaan, niin pankki saa taatusti omansa pois kyseisestä asunnosta, koska ostosumma on alle markkinahinnan, mutta kyse onkin sukulaiskaupoista).
Suku on pahin, joten kannattaa hyvin tarkkaan katsoa ja laskea ja selvittää, mitä tekee, miten tekee ja mihin on varaa. Kaikki paperille ylös.
Ja joskus vain on otettava riski sukulaiseten tai kavereiden vuoksi (meidänkin vuoksemme tuo sukulainen otti riskin silloin aikoinaan, mutta se riski ei realisoitunut).
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4362877Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?2692505- 641969
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3261484Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1721359Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751172- 931107
Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121057K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali91035- 106903