Millä tavoin kaverin lainan takaus vaikuttaa omaan mahdollisuuteen saada lainaa pankista, kyse asuntolainasta.
Lainan takaus
6
2919
Vastaukset
- kaveri ottaa sen lainan
niin se vaikuttaa samanlain kuin olisit sen summan velkaa pankkiin, jos kaveri takaa sinulle ja sinä otat lainaa niin se ei vaikuta sinuun mitenkään jos maksat lainasi ajallaan pois, jos et maksa aikanaan niin pankki perii sen kaveriltasi. Kannattaa todella tarkoin miettiä meneekö itse takaajaksi jos on itse ottamassa lainaa, mahdollisuudet omaan lainan saantiin on silloin aika huonot.
- Bbbb..
Kuten toinen vastaaja totesi, ei paranna omia mahdollisuuksia lainkaan, vaan tosiaan huonontaa vastaavasti lainan saantia. Vanha sanonta sanookin, että minkä otat taataksesi, sen otat maksaaksesi.
- tällaisena aikana ollenkaan
Lama-aikana en takaisi kenellekään lainaa. On muuten niin, että saat itse helpommin lainan, kun et takaa toisille lainaa.
- bele
kiitos asiantunteveista kommenteista, kyse on suukulaisen lainantakauksesta...niihän ne puhhuu kylillä että suku on pahin
- älä toisen lainaa
Takaaminen tarkoittaa sitä, että jos kaveri ei maksa lainaansa, sinä maksat sen. Siksi ei kannata taata kenenkään lainoja, jos haluaa käyttää omat rahat oman lainan maksuun eikä kaverin lainan maksuun. Minun sukulaiseni takasi kaverilleen asuntolainan ja loppupeleissä minun sukulaiseni on maksanut tälle kaverille talon lainan lähes kokonaan. Eli kaveri ei hoitanut lainaansa. Arvaa vaan, oliko yhdelle kova homma maksaa kaksi asuntolainaa pois.
- ak
älä toisen lainaa kirjoitti:
Takaaminen tarkoittaa sitä, että jos kaveri ei maksa lainaansa, sinä maksat sen. Siksi ei kannata taata kenenkään lainoja, jos haluaa käyttää omat rahat oman lainan maksuun eikä kaverin lainan maksuun. Minun sukulaiseni takasi kaverilleen asuntolainan ja loppupeleissä minun sukulaiseni on maksanut tälle kaverille talon lainan lähes kokonaan. Eli kaveri ei hoitanut lainaansa. Arvaa vaan, oliko yhdelle kova homma maksaa kaksi asuntolainaa pois.
Itse maksamaan.
Meillä tuli kesällä sellainen tilanne eteen, että sukulainen olisi tarvinnut lainaansa takaajia (henkilötakaajia). Olimme juuri ottaneet itse isohkon asuntolainan, joten koko lainalle ei ollut mitään realistista mahdollisuutta mennä takaajaksi (kyseinen sukulainen kun oli henkilötakaajana aikoinaan ensiasunnon lainassamme).
Pienen miettimistuokion jälkeen laskimme omat rahat (tulot, menot, lainanhoitokustannukset ja sen, mitä sitten jäi jäljelle) ja totesimme, että voimme taata lainan, joka jää yli ostettavan asunnon kiinnitysten vakuusarvon jälkeen (eli se 20-30% lainasta, kun oli täysin lainarahoitteisesta kaupasta kyse). Eli sukulaisen piti jakaa asuntolainansa kahteen osaan, siihen osaan, jonka vakuudeksi riitti ostettavan asunnon kiinnitykset, ja sitten pienempään lainaan, jonka vakuudeksi olisimme menneet sitten henkilötakaajiksi.
Tämän puljauksen jälkeen pankki päättikin, että se voi myöntää kyseiselle sukulaiselle koko lainan ilman henkilötakaajia nimenomaan kahden eri lainan kautta. Kaikki tyytyväisiä (ja jos ko. sukulainen ei lainaansa maksakaan, niin pankki saa taatusti omansa pois kyseisestä asunnosta, koska ostosumma on alle markkinahinnan, mutta kyse onkin sukulaiskaupoista).
Suku on pahin, joten kannattaa hyvin tarkkaan katsoa ja laskea ja selvittää, mitä tekee, miten tekee ja mihin on varaa. Kaikki paperille ylös.
Ja joskus vain on otettava riski sukulaiseten tai kavereiden vuoksi (meidänkin vuoksemme tuo sukulainen otti riskin silloin aikoinaan, mutta se riski ei realisoitunut).
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2496448Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1976005Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai225557Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214313Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1473557Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303363HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233066Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2752518Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512- 1382367