aktiivi vai ei

Eli hommasin spl-dynamics s-4006 vahvistimen johon kytken 2-tie erilissarjan ja subin. Eli kannattaako erilisarjaa ajaa aktiivina 4 x 50W tehoilla ja käyttää vahvistimen jakosuotimia vai tyytyä kaiuttimien mukana tulleisiin suotimiin. Tehoa jälkimmäisessä tapauksessa saisi 2 x 160W. Kokemusta ei ole aktiivietupään virittelystä, eikä soittimessa ole DSP:tä.
4237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

aktiivisena et saa toteutettua tarvittavia jakosuodatuksia, jos soittimessa ei kerran ole suotimia. Lisäksi aktiiviseksi kytkeminen vaatii hieman enemmän tietotaitoa ja vaivaa hyvän soinnin aikaansaamiseksi. Siksi onkin yleensä `aloittelijan` suositeltavaa tehdä passiivisena, jos siihen tarvittavat komponentit löytyy. Jos siis yrittäisit aktiivisena etupäälle 4x50W niin et saisi tehtyä midien ja diskanttien välistä jakoa. Tai saisit, mutta sitten et saisi enää säädettyä subin alipäästöä. Suosittelen sitä, etupäälle 2x160W ja subille 1x320W, kytkentää. Tuossa alkaa olla jo ihan mukavasti potkuakin etupäälle. Jakoja kannattaa lähteä hakemaan jostakin subin alipäästö 40-50Hz ja midien ylipäästö 50-60Hz. Jakojyrkkyys näyttäisi olevan vakio, 24dB/oct ja tuon jyrkkyyden takia rajataajuudet luultavimmin saavat olla aika lähellä toisiaan. Sitten ei muuta kuin kokeilemaan, viilaamaan, kuuntelemaan ja säätämään.

Äänestä
  • Eikös tos vahvaris oo joka kanavalle ylu- ja alipäästö erikseen.

    Äänestä

  • laihian mummo kirjoitti:

    Eikös tos vahvaris oo joka kanavalle ylu- ja alipäästö erikseen.

    Jotenkin oletin suoraan, että siinä on neljälle "etukanavalle" ylipäästö ja subikanavalle/-ville alipäästö, mutta jos on joka kanavalle erikseen niin onnistuuhan sitten kivutta aktiivinenkin.

    Äänestä

erkkojen omilla suotimilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


johannes_____- kirjoitti:

Eli hommasin spl-dynamics s-4006 vahvistimen johon kytken 2-tie erilissarjan ja subin. Eli kannattaako erilisarjaa ajaa aktiivina 4 x 50W tehoilla ja käyttää vahvistimen jakosuotimia vai tyytyä kaiuttimien mukana tulleisiin suotimiin. Tehoa jälkimmäisessä tapauksessa saisi 2 x 160W. Kokemusta ei ole aktiivietupään virittelystä, eikä soittimessa ole DSP:tä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu