Vuokra-asuntotilanne

Harkitsen työn hakemista Porista. Onko kenelläkään tietoa minkälainen on vuokra-asuntotilanne Porin keskustassa. Olisin kiinnostunut yksiöstä, onko helppo saada ja ovatko kalliita. Kiitos kommenteista ja vinkeistä.
7607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Asuntoja pitäis löytyä melko hyvin. Alla linkki josta saat faktatietoa asunnoista ja vuokratasosta. http://www.vuokralukaali.com/

Äänestä
  • Osaatko sanoa mitään keskustan alueista. Missä olisi kapakkakeskittymä, jota kannattaisi välttää? Näyttäisi asuntojen puolesta ihan hyvältä tuo Pori, joten voisin harkita työpaikkahakemuksen rustaamista. Kiitos sinulle!

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Osaatko sanoa mitään keskustan alueista. Missä olisi kapakkakeskittymä, jota kannattaisi välttää? Näyttäisi asuntojen puolesta ihan hyvältä tuo Pori, joten voisin harkita työpaikkahakemuksen rustaamista. Kiitos sinulle!

    Antinkatu ja yrjönkatu sekä nämä yhdistävät kadut on ne tiheimmät kapakkakeskittymät. Näilläkin kaduilla suurempi ongelma on oman parkkipaikan saaminen kuin metelöivät juopot. Ei tarvitse kauas torilta mennä että on jo rauhallista, koska porilainen juoppo ei juurikaan liiku reviiriltään.

    Äänestä

  • porin oma setämies kirjoitti:

    Antinkatu ja yrjönkatu sekä nämä yhdistävät kadut on ne tiheimmät kapakkakeskittymät. Näilläkin kaduilla suurempi ongelma on oman parkkipaikan saaminen kuin metelöivät juopot. Ei tarvitse kauas torilta mennä että on jo rauhallista, koska porilainen juoppo ei juurikaan liiku reviiriltään.

    Tässähän oikein innostuu pian rustaamaan sitä hakemusta. Ei ole autoa, joten ei myöskään parkkipaikkaongelmaa (paitsi tietysti vierailla, mutta ehkä sen kestää). Porissa on liikuntamahdollisuuksia ja toivottavasti jonkin verran luontoakin. Ihan sopivan kokoinen kaupunki se on. Eli jos sitten kuitenkin katselis asuntoa sieltä muutaman sadan metrin etäisyydeltä torilta. Antinkadulla näyttikin olevan vapaita vuokra-asuntoja.. Olen useasti vieraillut jazzeilla, joten onhan se Pori ihan kivan oloinen paikka. Kiitos sinulle!

    Äänestä

  • vuokravälityksiä. YH-asunnoilta ja VVO:lta voi kysellä, lisäksi on opiskelijoiden vuokravälitys. Suosittelen näitä ensisijaisesti ja hätätapauksessa vasta jos et muualta löydä, yhteys tuohon lukaaliin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Porin keskustassa kirjoitti:

Harkitsen työn hakemista Porista. Onko kenelläkään tietoa minkälainen on vuokra-asuntotilanne Porin keskustassa. Olisin kiinnostunut yksiöstä, onko helppo saada ja ovatko kalliita. Kiitos kommenteista ja vinkeistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu