Eli integroitu äänikortti ilmeisesti pasahti, joten ostin uuden(Sound Blaster audigy 24-bit) pci-väylään. Ongelmana on nyt se että en saa ääniä kuulumaan. Sen verran olen että kun kirjautumisikkuna tulee esille kuuluu ne pari rummun iskua, mutta siitä eteenpäin ei sitten kuulu.
Äänet toimimaan???
Soundit
4235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä on yhdessä koneessa kai sama kortti ja se toimii kyllä. Oletko tutkinut "Järjestelmä -> Asetukset -> Ääni" vaihtaa "toisto" kohdasta oletuskorttia?
Vaihda "tunnista automaattisesti" toiseksi, en nyt juuri muista kortin piirin tunnistetta ja kyseinen konekin on kiinni mutta kokeile vaihtaa ja "testaa".
ei rupee toimimaan. Jotain ujellusta ja rätinää kyllä kuulu kun jotain OSS-open sound systemiä kokeilin..kyseessä siis 8.10 ubuntu jos sillä on väliä.
Tuolla alempana 01.05 Kaksi äänikorttia otsikolla kyselin apuja, ja tuo kun otin äänet pois biosista auttoi, siis se integroitu kortti ei enään häiritse.