Äänet toimimaan???

Eli integroitu äänikortti ilmeisesti pasahti, joten ostin uuden(Sound Blaster audigy 24-bit) pci-väylään. Ongelmana on nyt se että en saa ääniä kuulumaan. Sen verran olen että kun kirjautumisikkuna tulee esille kuuluu ne pari rummun iskua, mutta siitä eteenpäin ei sitten kuulu.
4235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meillä on yhdessä koneessa kai sama kortti ja se toimii kyllä. Oletko tutkinut "Järjestelmä -> Asetukset -> Ääni" vaihtaa "toisto" kohdasta oletuskorttia?

Äänestä
  • Vaihda "tunnista automaattisesti" toiseksi, en nyt juuri muista kortin piirin tunnistetta ja kyseinen konekin on kiinni mutta kokeile vaihtaa ja "testaa".

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Vaihda "tunnista automaattisesti" toiseksi, en nyt juuri muista kortin piirin tunnistetta ja kyseinen konekin on kiinni mutta kokeile vaihtaa ja "testaa".

    ei rupee toimimaan. Jotain ujellusta ja rätinää kyllä kuulu kun jotain OSS-open sound systemiä kokeilin..kyseessä siis 8.10 ubuntu jos sillä on väliä.

    Äänestä

Tuolla alempana 01.05 Kaksi äänikorttia otsikolla kyselin apuja, ja tuo kun otin äänet pois biosista auttoi, siis se integroitu kortti ei enään häiritse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Soundit kirjoitti:

Eli integroitu äänikortti ilmeisesti pasahti, joten ostin uuden(Sound Blaster audigy 24-bit) pci-väylään. Ongelmana on nyt se että en saa ääniä kuulumaan. Sen verran olen että kun kirjautumisikkuna tulee esille kuuluu ne pari rummun iskua, mutta siitä eteenpäin ei sitten kuulu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu