Minä tiedän taistelevani
tuulimyllyjä vastaan
Tahtoisin sanoa: rakastan
mutta pettäisin taas itseäni
Niinpä olen vain hiljaa
Näin unta sinusta
Kuinka sanoin, etten rakasta
ja sinä suutuit
kuten ystäväsikin
Olin petturi
vaikka lupasin, etten valehtelisi
Minä kysyn rakkaudeltani
mikä sitä vaivaa,
mutta se ei vastaa
Se sanoo, ettei ole vastattavaa
Se syttyy, kun vähiten odotan
..Kun se vaistoaa...
Enkä minä voi kuin kuunnella
ja antaa sen kertoa
tarinaansa rakastumisesta
Se sanoo, vielä tulee aika
jolloin ymmärrän kaiken
Vielä tulee aika...
...suuren rakkauden...
Rakkaudesta
pörröinen
6274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyllä se rakkaus tulee,,, avaa vain ovi sille ja anna sille mahdollisuus
olet oikeassa. Silti toivon että tietäisin paremmin. Että kuulisin sydämeni laulun. -Vaikka kyllä se laulaakin ...ajoittain... =)
Älä, älä kysy minulta, mitä on Rakkaus ja miksi sanoin sinulle, että en enää Rakasta sinua. Se vain tulee minun sisältä. Kysyin itseltäni ja vastaus vain tuli ja olisi Rakkaudettomuutta valehdella. Vihaamista kertoa toisin kuin miten se kerrottiin. En minäkään tunne itseäni. En ole kivunnut tunneelämäni huipulle ja nähnyt kaikkea. En tunne itseäni ja olen liian usien vieras. Kysyn peilikuvaltani: mitä on Rakkaus ja näen vieraat kasvot, vihaan vastausta. Kuitenkin se on kappale minua ja minun on se kerrottava. Jonain päivänä tiedän enemmän ja tulen kertomaan, miksi et sopinut minuun. Ja miksi en aina sovi edes omaan itseeni. http://www.youtube.com/watch?v=nsCXZczTQXo Kiitos runostasi. Rakkaudesta on vaikea puhua, jos ei ole varma. Vakuuttunut tunteistaan ja sydämensä äänestä. Jos puhuu Rakkaudesta niin, ettei kuuntele itseään, tekee jostain ruhtinaan, mutta itsestään petturin. Ja Rakkaudestaan kerjäläisen. Totuus satuttaa toisinaan, mutta valhe kiduttaa. Aitoa, kirpeää ja tuntuvaa Rakkausrunoa sinulta. Hieno ajatus, teksti ja aäkeistys. Runosi kulki ja eli. Aitoa ja särmikästä tekstiäsi. Kaikilta osin todella hyvä Runosi. Iloa ja voimia päivääsi... ja valmistautumista huomiseen.
Kiitos osuvista sanoistasi, jälleen kerran! =)
...sinällään hyvin monimutkaista, joskus lähes käsittämätöntä... Puhumattakaan suuresta rakkaudesta. Hienon runon olet yehnyt vaikeasta aiheesta. Tykkäsin.
totta. Rakkaus on lähes käsittämätöntä! =D Kiitos, mukavaa, että pidit runostani!