Turussa.
Tänään iltapäivällä. Maija tyyppinen auto oli kääntymässä vasempaan ja kääntyi kun sille paloi punainen valo - auto ei ollut hälytysajossa.
Poliisi on lain yläpuolella ?
Poliisiauto päin
punaista.
4579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Turun vakiohäirikkö näköjään tietää, että poliisiauton on oltava hälytysajossa, kun se saa poiketa liikennesäännöistä. Turun vakiohäirikkö on kuitenkin lukenut läksynsä huonosti, sillä TLL 48 §:n 5:s momentti kertoo, että sama oikeus on poliisilla ja tullimiehellä teknisen tarkkailun tehtävällä ja erikseen vielä poliisilla peitetoimintatehtävässä tai valeostotehtävässä, vaikka ne eivät käyttäisikään säädettyjä hälytysajoneuvon ääni- ja valomerkkejä. Eli, Turun vakiohäirikkö ei ottanut partiolta selvää, olivatko he ehkä juuri näissä tehtävissä. Harmi!!
kiire sinne kahville ja silloin ei punaiset valot paljon pidättele ja siunauksen asialle antaa toinen vuokko, että se siitä liikennemerkkien ja valojen noudattamisesta.
Ymmärrän, että vakiohäirikköä tällainen viduddaa. Ajelevathan poliisit autoilla puiston käytävilläkin, eikä vakiohäirikkö sillekään voi mitään.
Yksilöidyn, kiirellisen virkatehtävän aikana poliisi voi ajaa päin punaisia vaikka ei olisikaan hälytysajossa.
Tai onhan poliisille voinut sattua moka. Ihminen on erehtyväinen..