Akne intissä

Mut on laitettu heinäkuun erään ja mietityttää kohtalainen akneni, joka mahdollisesti pahenisi armeijassa. Peseytymismahdollisuuksia ei tietääkseni ole joka päivä ja kutsunnoissakin sanottiin, että hoida iho kuntoon. Kunpa se olisikin niin helppoa... Näkyykö armeijassa yleensäkään finninaamoja? Vai käännytetäänkö sivariin heti porteilla?
4687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

akne, se leviää jokaiseen. Inttikundit on perinteisesti aknepesäkkeitä lähes kaikki.

Äänestä

Kyllä tää on niin tätä. Asioista mitään tietämätön juuri voi päästää tuollaisia lausahduksia, että "hoida iho kuntoon" Eipä se kuule ihan noin vain kuntoon tule. Ja esim atoopikolla on hyviä sekä huonoja aikoja. Silloin tarvii rasvata itseään rasvoilla, sun muilla.

Tuskin millään leireillä yms pystyt hoitamaan ihoa yhtään.

Äänestä

Jos on ihan helvetin paha akne selän alueella, niin voi todellakin tehdä ikävää varsinkin leireillä.
Mutta sitä perusfinninaamaa kyllä löytyy armeijastakin, varmasti. Sen verta on läpileikkaus nuoresta Suomen kansasta.

Ihan mielenkiinnosta, että oletko mahdollisesti käynyt ihotautilääkärillä?
Itselläni oli feississä aikoinaan kunnon finninaamari, mutta löytyi siihenkin aikamoiset tropit. N. 2-3kk tetralysal kuurin söin pari kertaa ja kummalakin kerralla pysyi akne täysin kurissa seuraavat 10kk ennen kuin alkoi taas pienoisesti nostelemaan rumaa naamaansa. Sen jälkeen Roaccutan kuuri, kun päätin etten enää viitsi rampata hakemassa tuota samaa tavaraa vuoden välein, ja sen jälkeen ei ole näppyjä näkynyt.

Äänestä
  • On aika monella tuon ikäisellä, joten ei se nyt niin paha homma ole. Tosin ei sitä ole kiva tietenkään olla finninaamaisena missään, mutta kuten tuli sanottua, et ole yhtään erilainen kun muut siellä. Kaikille varmasti tulee jokunen finni elämänsä aikana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


selviänkö? kirjoitti:

Mut on laitettu heinäkuun erään ja mietityttää kohtalainen akneni, joka mahdollisesti pahenisi armeijassa. Peseytymismahdollisuuksia ei tietääkseni ole joka päivä ja kutsunnoissakin sanottiin, että hoida iho kuntoon. Kunpa se olisikin niin helppoa... Näkyykö armeijassa yleensäkään finninaamoja? Vai käännytetäänkö sivariin heti porteilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu