Krassit liian

tiheässä ?

Olen tässä yrittänyt lueskella pensaskrassin ja tuoksuherneen tarkkoja istutusohjeita,ja päädyin kysymyksineni tänne. Pussin kyljessä on istutus 30 cm välein,ja toiset kehoittavat istuttamaan esim.amppeliin useita siemeniä kunnon puskan saamiseksi.Mutta menetetäänkö tiheällä istutuksella kukinta ? Entä jos istutankin noita esim. 10 cm syvään parvekelaatikkoon,onko jälleen kukinta vaarassa liian matalan kasvualustan vuoksi ? Ääh,liian vaikeaa !

4

1806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asia on helppoa

      tässä maailmassa, niin puutarhanhoito: turha siitä on murhetta ottaa, iloksihan se on tarkoitettu:) krassi on kestävä ja suhteellisen vähään tyytyvä. eli kokeile ja istuta vaan niihin laatikoihisi. mullan vähyyden voit sitten yrittää korvata olemalla tarkempi kastelun ja lannoituksen kanssa, että niillä riittää voimia syksyyn saakka. tosin ei kai krassi niin paljon lantaa edes kaipaakaan. ja kannattaa kyvää vähän ehdottettua tiheämpään koska tuskin ne kaikki kuitenkaan itävät (tai sitten osaatkin jo hommat aika hyvin). voihan niitä aina karsia jos näyttää tulevan liian tiheää. ja hajuherne itää ehkä huonommin, kannattaa liottaa siemeniä etukäteen esim päivä tai muutama tunti ainakin. kasvien ainoa tavoite tässä maailmassa on niiden näkökulmasta tuottaa siemeniä tai itiöitä seuraavaa sukupolvea varten: ne siis tekevät kyllä kaikkensa kukkiakseen jos ei niiltä ihan mahdottomia vaadi. krassit ja herneet ovat kauniita, onnea matkaan:)

      • happyhey

        Kerrankin ihanan mutkaton ja positiivinen viesti. Ja täyttä asiaa! Hyvää ja vehreää kesää :)


    • nippa nappa

      Laittaisin laatikkoon tai maahan sekä pensaskrassia että tuoksuhernettä tiheämpään kuin ohje 30 cm. Elävä istutus tulee, kun laittaa siemenet reilun 10 sentin välein multaan siksakkiin, ei yhteen suoraan riviin.

      • siksakkia se

        on hyvä. Ja laitan sen 10cm välin. Kastelen välillä sillä punaisella kekkilän jauheaineella, hyvin voivat, mutta otan kyllä siemenkodat pois aikas usein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3362
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1324
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1319
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      981
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    Aihe