menin jo niin aikaisin nukkumaan jotta heräsin jo lintujen lauluken aikaan,Pian on äitienpäivä,ja kakku täytyy väsätä,ellei Kirjosieppo tule käymään,eivaiskaan,ei hänellä ole aikaa.Kyllähän sitä kakun vääntää.Hyvää äitiepäivää jokaiselle.
Hyvää alkavaa päivää.
Ira¤
381374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Hyvää äitienpäivää Sinullekin Ira sekä kaikille muillekin äideille! -Kakunteossa olen tässä itsekin...
Teettekö te itse itsellenne kakun? Ostatteko itse jonkin lahjankin itsellenne? Niin no ostanhan minäkin aina joululahjaksi itselleni kirjan.
lapset saavat tulla herkuttelemaan.
Lastenhan tulisi muistaa äitiä hemmottelemalla, eikä päinvastoin.
MIKSI pitää aina arvostella kanssaeläjiä? Jokaisella omat tapansa, ei sinun tapasi ole sen parempia. Päinvastoin, tämä "pakkojuhlinta" omine ns. sääntöineen on peeceestä. Onnellinen perhe, tukka hyvin ja kulissit kunnossa! Onnea meille kaikille äideille, miten sitten juhlimme tai emme juhli!
Ei ole mitään lakia kenen pitää kakku tehdä mutta kait sitä jokainen saa sanoa miten omassa perheessä on tapana tehdä.
kyllä sinä saat helliä, lelliä ja passata lapsiasi ihan kuin itse tahdot. Kaikilla on omat tapansa. Älä siitä hermostu.
tehnyt yllätyksen.Viimevuosnna sinisen kukkalaatikon ja istuttanut orvokkeja.Pojan lahjan näin vahingossa,onneksi paperia päällä.Vanhimmalta tyttäreltä saan kauniin vyön.ja kukkia.Mielelläni palvelen heitä.
ollut koskaan kellekään mikään palvelija, enkä tule olemaankaan, ikääkin jo 60
lapsuudesta,kun jäin "äidiksi"kahdelle nuoremmalle veljelle.Me asuimme 5 lasta isällä ja isä teki pitkiä päiviä jotta ruoan saimme.Mielelläni laitan jotain hyvää lapsilleni,ja ystävilleni,ja autan kaikin tavoin miten voin.Meitä ihmisiä on monenlaisia ja jokainen toimii niin kuin parhaaksi näkee.
Ira¤ kukaan ei epäile, ettetkö rakasta lapsiasi yli kaiken, mutta älä liikaa "passaa".
oppivat siihen,mutten osaa muuttuakkaan.Nautin siitä jos jonkun palveluksen teen.
Ira¤ olen itse ahkeran äidin lapsi,nyt aikuinen tosin. Äidinrakkauttasi ei kukaan epäile,eikä sitä ettei palvelusta saa myös itselleen hyvää mieltä.Onneksi voit palvella siellä vapaaehtoistyössä myös.Säälittää tosielämässä, tässä lähistöllä kun jopa 60-vuotiaat lapset tuovat äidille,joka on yli 80-vuotias esim. pyykkejä pestäväksi.
yli ymmärryksen,vaan samanmoista virhettä toivon välttäväni,tai ehkäpä tehtäväni palvella muita on oma osani.Mielelläni kunhan tulen terveemmäksi jaloista voisin jotain vanhusta auttaa.
Tuli mieleen vielä ystäväpalvelu,jossa vierailet esim. vanhuksen luona, mielestäni osaat suhtautua hyvin vanhempiin ihmisiin. Eikö ystäväpalvelussa ole pulaa vapaaehtoisista? Nuo sinun jalkasärkysi johtuvat jostain,kun syy selviää,löytyy myös hoito.
...kieltään ja alapääsanaston käyttöä ym. sammakoita, joita suusta välillä tulee..............
No,onhan se vähän hassua kai,kun äiti itse tekee kakun,mutta miten milloinkin. Teen silloin,kun haluan ja jaksan.Mielellään syötän koko kakun toisille ja eipä siitä paljon jääkään,jos koko joukko lapsia ja lapsenlapsia pääsee käymään. Kun haluan levätä äitienpäivän aikaan,lähden aurinkolomalle jonnekin viikoksi.Lapset ovat ostaneet minulle esimerkiksi kylpylä/hierontapaketin Bulgarian matkalle. Erikoisesti on jäänyt mieleeni se viimeinen äitienpäivä,jolloin oma äitini oli vielä elossa.En ollut silloin Suomessa,vaan vietimme etukäteen tuota päivää äitini kanssa.-Ehkä en olisi matkustanut,jos olisin tiennyt,että se kesä on äitini viimeinen.Lohduttavaa kuitenkin,että äiti ei joutunut sairastamaan,vaan sai lähteä omilta jaloiltaan nopeasti sydäninfarktin kautta.
arvata milloin noutaja tulee vanhemmalle.Onneksi äitisi ei joutunut kärsimään kauaa.Varmaankin mukava olisi matkustaa lämpimään.Isäni kuoliEspanjassa.Ennen matkaa kävin hänellä kahvilla aavistin ettemme enää näe.
en milloinkaan puhuisi heille sopimattomasti.Enkä mielellään kenellekkään toiselle.
Miksi pitäisi kunnioittaa vanhuksia,ei ne ole omilla ansioillaan pitkää ikäänsä saanu,tunnen muutamia vähän alle satavuotiata ja ovat tosi pirullisia otuksia,haukkuuvat hoitohenkilökuntaa huoriksi ja vänkäävät vastaan kun pitäsi heitä hyysätä ja paskat housuista pestä,että kyllä niitä piruja pitääkin kunnioittaa oikeen Isolla kirjaimella.Ja tämä tarina on tosi,kokemusta on tiedossa.
Vanhusten kaltoin kohtelusta kerrotaan jatkuvasti, tuskin nämä vanhusten säilömisjutut ovat ihan keksittyjä. Tähän asiaan on puututtu lääninhallituksen avulla monella paikkakunnalla. Eikös se ole sellaista säilömistä etenkin terveyskeskusten vuodeosastoilla.
En minäkään usko että kun ihminen tulee vanhaksi ja sairaaksi hän ikään kuin jalostuu ja on herttainen ja kiltti. Tuleeko meistäkin hyviä ja ystävällisiä kun vaan saamme sairastaa ja kärsiä tarpeeksi pitkään. Tuskinpa vaan. Kyllä osa vanhuksista on tosi pirullisia ja ilkeitä. Huom! osa ei kaikki.
tietämäni vanhukset, totta totisesti eivät pyrikkään jalostumaan vaan toimivat piruuttaan,nuoruudessaan ovat olleet lähialueen varuskunnan "lemmikkeinä"No nähtäväksi jää se tuleeko meistä syövän kokeneista antia ja viisautta muille,toivottavasti jotain rakentavaa voisi jälkeensä jättää.
vanhaikodissa töissä,ilkeitä ihmisiä siellä ei ollut,toki dementikkoja täytyi varoa etteivät karkaa osastolta.Ikään katsomatta meissä kaiken ikäisissä on monenlaista kulkijaa,joskus osuu vähempi mukava ihminen tielle.Kuitenkin kaikkien kanssa jotenkin pitäisi tulla toimeen.
monessa ristiaallokossa mutta muista se ei ne ole sinun vastuulla ainoastaan.Luulisin kun uskovana henkilönä sinä olet,jotta älä ota että vastuu on kokonaan sinulla,vaan jätä seurakunnan miehille se,jos siellä niitä onkaan.
tällä kertaa on kaikki niin "hyvää ja ihanaa", ja toisinaan ovat kaikki ihmiset tooosi tyhmiä ja ilkeitä, eikä niitä pysty ees näkemään silmissään!!! sullpa vaihtelee mielialat voimakkaasti.
viestini "kyllä nyt taas"...selvennykseksi tämä.
olj miun vierraana viime kesänä parriinkkiin otteesseen ja miun äiti mielty heihin mnolemppiin-Iralla¤ on kuuntelemisen taito vanahuksen elämälle ja tytär toi piristystä omalla perssoonallisella taitteen näkemyksellään!Ihastuttava parivaljakko-valitettavasti(tai ehkei niin)miun elämmään on tullu immeinen,joka anttaa vaikka henkesä miun puolesta,mut semmostahan se rakkaus on...
sen vierailun jälkeen kaikkea muuta kuin ystävällinen.....saatiin tosiaan täältä palstalta lukea vierailusta..
henkensä siun puolesta rakkaudesta. Tarkoitatko Iraa? Rakkaudesta, onko teillä rakkaussuhde? Oliko Ira sitten mustasukkainen kun sinulla oli se tumma mies Afrikasta? Ira oli kesällä niin kiukkuinen. Niin ja mitä Elisama siihen sanoo?
huorittelutkin ja jopa kääntää huumorin puolelle :-) ainakin joskus.
pitkäaikaishoitolaitoksissa, joissa vanhukset asuvat ahtaasti eivätkä pääse edes ulos.
Käkönen kirjoitti nimenomaan Iran¤ ystävällisyydestä äitiään kohtaan,ei mistään muusta?
hän ei miestä haluakaan itselleen, kuten on vannonut...
mikä sen hienompaa.
tanssitaan?
kaikille hyvää äitienpäivää :) Itse odotan jännityksellä aamua, saanko lauluherätyksen pojaltani ja hänen tyttöystävältään ja ehkä jonkun pienen lahjankin. :) Mummoni saikin tänään jo tuplaonnittelut syntymäpäivän sekä äitienpäivän johdosta ja samoin oma äitini :) Kakkua en tee, menekki meillä on niin huono, joten juhlimme ilman sitä :)
ruuhkaaikaan kulkemasta,ellei ole pakko.En pidä siitä että toiset kävelevät päin,ja koko ajan saa väistellä.