vaikka muuten tulee pe-su jokatoinen viikonloppu,ja oli juuri viime viikonlopun vapun aikaan 4vrh.Kesälomaksi tulee joka toisen viikov kotiin.
Toivoisin jokaisen äidin saada edes äitienpäiväksi lapsensa kotiin.
Lapseni tulee kotiin
äitienpäiväksi
10356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
eli siis onnea vielä uudestaan :)
teillähän on kauan jo lomat pyörineet tuollalaillla mukavasti. Vaadi ainakin sitä, että rakas lapsesi pääsissi joka viikonloppu kotiin (se on mahdollista meillä pääsee). Onnellista äitienpäivää sinulle!
viikonloppuiseen kotona oloon ja sen jälkeen kotiutus.
joka viikonlopun raskauteen,koululaisesta on kyse.Sossut eivät antaisi päivääkään lomaa keksisivät loputtomia valheita niinkuin tähänkin asti.
mutta lapsella on myös sijaishuollossa laissa määrätty oikeus ylläpitää suhteita vanhempiinsa, läheisiinsä, sukuunsa jne. Jos sossu reppana ei tätä ymmärrä laita lastensuojelulaki postissa ja alleviivaa tämä kyseinen yhteydenpito kohta. Laita myös oma vaatimus että lapsen on saatava jo oman tulevan elämänsäkin (elämä on myös lapsella edessään sijaishuollon loppuessa...) kasvun ja tasapainoisen kehityksensäkin vuoksi ylläpitää ja vaalia suhteitaan omiin läheisiinsä kuten myös hänen omaan sukuunsa. Jos ei ole rikoksen vuoksi tuomittu vanhempi tai läheinen ei sossulla ole mitään laillista oikeutta rajoittaa lapsen ja hänen läheistensä tapaamisia eikä myös muutakaan yhteydenpitoa, puheluita, kirjeitä jne . Voit myös pyytää sosiaaliasiamiestä avustamaan asiassanne.
asianajaja niin sossu sanoi että se on este yhteityölle.
paha este sossun sanelemalle "yhteistyölle", jos joku ja vielä asioista ja oikeuksista tietävä tulisikin asiakkaan oikeuksia valvomaan. Kyllä se "yhteistyö" siihen loppuu jos joku laeista ymmärtävä sanoo sossulle ettei noin lain mukaan voi tehdä tai että lain mukaan on toimittava näin. Sossuparka. Oikeudet ja lait ovat kaikkialla tässä maassa kaikille samat ja yhtäläiset halusipa sossu sitä tai ei. Ota sosiaaliasiamies avuksesi. Hän ei voi olla este "yhteistyölle". Hyvässä lykyssä asiallinen ja asioista tietävä sosiaaliasiamies auttaa tilanteen saamisessa järkeväksi ja asialliseksi.
enää koskaan,sellaista kieroa peliä ei missään pelata,ja pelinappulana lapsi.
Suomen laki sitten ala-arvoinen, jos kansalaisen perusoikeuksiin ei kuulu oikeus käyttää asianajajaa. Että joku lastensuojeluviranomainen voi kieltää kansalaiselta asian-ajajan käytön? Uhkaamalla vahingoittaa lasta ja hänen vanhempaansa. Ei tuollainen voi kenenkään oikeustajun mukaan olla mahdollista. Tämä sosiaalivirkailija pitäisi heti erottaa virastaan. Minkään viran hoitoon ei voi kuulua lapsen ja vanhemman uhkaaminen.
Lapseni on huostaanotettuna. Kaikki muut päivät lastensuojeluviranomaisille olisi käynyt, muttei äitienpäivä, kun isä halusi silloin lapsen. Minä kelpaan lapselle äidiksi kaikkina muina päivinä, mutten äitienpäivänä. Lastensuojelun sana on laki ja näin mennään.