Pietarin kautta

Kesällä olisi suunnitteilla lomareissu Tallinna-Narva-Pietari-Viipuri. Kertokaa mitä lupia/papereita tarvitaan Venäjän puolelle, vinkkejä ja reittiehdotuksia otetaan myös vastaan. Hyviä matkaoppaita? Miten liikenne ja -merkit Venäjällä, "pärjääkö" siellä. Rikollisuus ja mafia ei peloita muuta kuin terveellä tavalla.
Kiitokset vastauksista
31178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

virossa ajaessa ei ole mitään ongelmia. narvaan tullessa pitää ajaa kaupunkiin tullessa oikealle ja hakea pysäköintiaitauksesta "pikkulappu", ei voi ajaa suoraan rajalle. jono voi olla pitkä, mutta on todennäköisesti lyhyempi kuin viime kesänä, koska venäjä otti käyttöön pakollisen liikennevakuutuksen.

viron puolella rajatarkastus kestää muutaman minuutin. ensimmäiseksi ajat aitaukseen sisään, ja annat pikkulapun vasemmalla olevaan luukkuun. (pikkulappu maksaa 15eek, itse asiassa laiton maksu, myös viron valtion mielestä, mutta narvan kaupunki kuitenkin veloittaa sitä,ja väittää, että se on maksu pysäköinnistä.) sitten varsinaiseen rajatarkastukseen viron puolella. kuten sanoin, noin pari minuuttia, ei ongelmia. voivat tarkastaa autolta valmistenumeron.

sitten narva-joen sillalle, mikä on varsinainen raja viron ja venäjän välillä. (tarkkaan ottaen viro ja venäjä eivät ole päässeet yhteisymmärrykseen rajasta. virallisessa kielenkäytössä virossa siellä kulkee ajutine kontrolljoon, koska tarton rauhan raja kulki idempää kuin nykyisin, eikä viro ja venäjä ole solmineet uutta rajasopimusta. sama tilanne on kaakkosrajalla petserissä)

venäjän ensimmäisellä puomilla otat uuden "pikkulapun", johon merkitään auton rekisterinumero ja montako matkustajaa.

ajat venäjän rajavartioston/tullin alueelle. kun pääset ensimmäiselle kopille, tulet ulos autosta, ja annat luukusta passit, pikkulapun ja auton rekisteriotteen. vaadi passiin maahantuloleima, vaikka ivangorodissa sitä ei aina lyödä, ylä-urpalassa tai juustilassa on sen puuttumisesta turhaa ongelmaa. kun saat paperit takaisin, siirrät autoa n. kaksi auton mittaa ja pysähdyt. seuraa tullitarkastus. avaat luukut, mitä tullimies vaatii. tulliselvitys olisi hyvä olla valmiiksi täytetty, sillä sen täyttäminen ottaa oman aikansa, ja se kannattaa täyttää, vaikka ivangorodissa sitä ei aina vaaditakaan, turhaa häslinkiä suomen puoleisella rajalla, jos sitä ei ole täyttänyt.

siirrä autoa jälleen pari autonmittaa. anna uudestaan kaikki paperit sisään luukusta. siellä tehdään sinulle autositoumus, ja tehdään tarpeelliset merkinnät tulliselvitykseen. kun saat paperit takaisin, voit ajaa eteenpäin. viimeisellä puomilla annat pikkulapun pois ja saavut venäjän puolelle.

aja mäen päälle. vasemmalla on tori, sielläkin voi käydä, jos on päiväaika ja tarvetta. raha kannattaa muuten vaihtaa viron puolella, vähemmän vaivaa. suuremmilla bensa-asemilla, hotelleissa ja kaupoissa voi kyllä maksaa kortilla, venäjälläkin!

ensimmäinen bensa-asema venäjän puolella on 300m:n päässä oikealla. tankkaa, jos tarvetta. bensa on edullisempaa kuin virossa.

heti bensa-aseman jälkeen on miliisin koppi. sinut voidaan pysäyttää, ja paperit tarkistaa. pysähdy joka tapauksessa stop-merkin kohdalla. jos kukaan kiinnitä huomiota, jatka kylmästi matkaa, tärkeää on se, että pysähdyt stop-merkin edessä. jos et pysähdy, miliisi tarkastaa sinut varmasti ja kirjoittaa sakon.

sitten matkaan kohti pietaria. nopeusrajoitus on 90km/h. voit ylittää melko huoletta jonkun verran. taajamassa nopeusrajoitus on 60km/h. sitä kannattaa noudattaa, kylissä millariautoja kyttää melko usein. pietarissa voi ajaa muun liikenteen mukana, nevan rantatiellä jopa 80-100.

ajokorttia millari ei saa ottaa pois, vaikka niin uhkaisikin. sakot voivat olla luokkaa 200 ruplaa. jos teet oikein karkean nopeusrikkomuksen selviät helpommin, kun annat ehkä 10 eur, oikein törkeässä tapauksessa maksimissa 20. olen kuullut sellaisenkin jutun, että jos on oikein kiire, 50-100 ruplaa roikkumaan ikkunan ja oven karmin väliin. kun pysähdyt millarin kohdalle, tämä tempaa rahan käsiinsä, eikä muuta kuin kaasua.

kiinteitä miliisikoppeja on muutama narvan ja pietarin, sekä pietarin ja viipurin välillä. niissä pitää varautua pysähtymään, erittäin yöllä. ivangorodin miliisikopilla kuvailtu pysähtyminen koskee näitä kaikkia, jos on stop-merkki, niin pysähdy. mutta jos kukaan ei viittaa sinua tarkastukseen, niin anna viivyttelemättä kaasua.

pietaria varten kannattaa hankkia kartta, jos kaupunki ei ole sinulle tuttu. ainoastaan kaupungin läpiajoon kannattaa varata vähintään 2 tuntia, huonoon aikaan paljon, paljon enemmän... kilvet ovat enimmäkseen kyrillisillä kirjaimilla, latinalaisilla kirjaimilla kylttejä näkee harvemmin. minusta ei kannata ajaa viipuria kohti rekkareittiä, vaan suoraan keskustan läpi.

suosittelen reittiä tallinnskoje shossee-marshal shukova-leninski prospekt- moskovski prospeket-zagorodnii prospekt-liteinii prospekt. sieltä kierrät nevaa seuraavalle rantatielle (pohjoispuoli) muistaakseni sillä kohtaa nimeltään viborgskoje nab. sieltä ilman ongelmia viitoitusta seuraten viipuriin.

Äänestä
  • Moi

    No tohonpa ei oikeastaan ole mitään lisättävää, huomaa vaan, että kaveri on mennyt yli kolme kertaa rajasta yli. Miliiseistä sen verran omakohtaisia kokemuksia, että olen itte pyrkinyt maksaa sakotruplilla. Yleensä 40 r kuitti. Onneksi kohdalle ei ole sattunut "hyi"-merkkisijä, eli asiat ovat menneet venäläisittäin huutamalla, selittämällä ja nauramalla läpi. Itse suosittelen ajamista rauhallisesti ennakoiden, uskoisin että se kannattaa pidemmän päälle.

    Itselläni on hauska kommellus "tulliselvitys" lapuista. Monta vuotta sitten Kostamuksen tullissa ei ollut kuin kiinan kielisiä ( tai sit jotai muuta risuaitaa) tulliselvitys lappuja.

    Musta ne oli niin hauskan näköisiä, että jemmasin niitä sitten aika nivaskan hanskalokeroon. Kuukauden päästä mentiin sitten muistaakseni Lappeenrannan ( ei kun se oli yks ylempää)kautta Pietariin ja täytettiin hienot kiinan kieliset laput, koska kyllähän ne ulkomuististakin osaa täyttää. Ja kerrankos sitä nyt saigoniksi...

    Jessu mikä meteli siitä syntyi parakissa, mähän en kuulemma ees osaa kiinaa. Mistäs v:stä se sen musta näki. Parasta kuitenkin oli, että saimme saksan kieliset laput täytettäväksi, johon oli sitten pakkko heittää, että ei se suomi fasisti osaa saksaa... No läpi päästii saksan kielisillä lapuilla.

    Äänestä

  • mielenkiintoisesta ja tarkasta vastauksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harri kirjoitti:

Kesällä olisi suunnitteilla lomareissu Tallinna-Narva-Pietari-Viipuri. Kertokaa mitä lupia/papereita tarvitaan Venäjän puolelle, vinkkejä ja reittiehdotuksia otetaan myös vastaan. Hyviä matkaoppaita? Miten liikenne ja -merkit Venäjällä, "pärjääkö" siellä. Rikollisuus ja mafia ei peloita muuta kuin terveellä tavalla.
Kiitokset vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu