Kupittaan Citymarket mainosti itseään "Valtakunnan parhaana lihakauppana" Aaltosen tyhmillä veljeksillä vitsiä riittää. Yksistään Turussa parempia lihakauppoja on kymmeniä, eihän Kupittaalla ole edes lihan palveluitiskiä.
CM Kupittaa
hyvä vitsi
9939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Itse käyn aika harvoin shittarissa, mutta olen huomannut että siellä lihatiski on enemmänkin näyttelytiski. Tarjolla on monen moista, mutta kutakin sorttia tarjolla vai muutama ja hinnat niin hirveitä että varmasti säilyvät näytillä koko päivän.
Kuultuani muutama vuosi sitten Aaltosen ostaneen kokonaisen kahdeksankerroksisen, koko korttelin pituisen vastavalmistuneen asuinrakennuksen, vastapäätä TYKSiä, lakkasin käymästä kitumarketeissa! Mistä ne rahat ovat muualta kuin zoppailevan rahvaan kukkarosta! Käytäni Skanssin kansaa pullottavassa ostosparatiisissa tein saman päätöksen: ei tarvii toiste mennä. Samannimiset kaupat on keskustassakin ja mukavan bussireitin tuntumassa! Hoituu samalla muutkin keskusta-asiat... Sitäpaitsi P-Louhi on tuntuvasti selkeämpi ja helpompi käyttää kuin Skanssin megalomaisen sotkuinen parkkitalo!
Joka viikko kahdeksanaukemainen liite päivälehtien mukana joka kotiin. Muutama kissankokoinen kuva värjättystä jauhelihakimpaleesta sekä muutama aidosti halpa hinta sisäänheittotuotteesta - ja kas kansa ajaa maasturinrenkaat ulvoen lähimpään sittariin. Ketä muuten ostaa jauhelihakimpaleen värikuvan perustella? Lopputuloksena ylipursuava kärryllinen päivittäistavaroita viikon - parin tarpeisiin, omassa pakastimessa ja jääkaapissa säilytettäväksi! Kauppiaan ei kannata turhia säilytystiloja kustannellakaan... Useimpien ostosten hinnat ovat korkeampia kuin naapurikauppojen vastaavailla tuotteilla. Mutta perhe on tyytyväinen. Saatiin munia koko 64 munan laatikollinen seitsemän senttiä halvemmalla kuin neljän munan kotelossa! Eihän nykyään yksi perhe käytä kuukaudessakaan yli viittäkymmentä munaa? Osa ostoksista joudutaan syömään muutaman päivän kuluttua lievästi vanhentuneena, osa joudutaan viemään roskikseen pahasti haisevana? Mutta kauppias voittaa kummassakin tapauksessa.
Taas yksi tyhmä turkulainen, joka ei osaa kielen alkeitakaan.
ettei Turku-palstalle eksy ketä tahansa viljelemään ketä-sanoja!! Ookkosnää lörtsypaimenessa ollu viime aikoina?
Ja minä kun luulin TYKSiä vastapäätä olevan vuokralla olevan kerrostalon kuuluvan yhden entisen Turun seudun kuljetusalan suuruuden ja jälkeläistensä omistukseen.
Mutta Aaltonen vetää vuodessa rahaa jotain 3 miljoonaa euroa, joka tulee tietääkseni osaltaan kiinteistöjen kanssa pelaamisesta.
Esim. 50 asuntoa kerrostalossa, keskim. vuokra 600 euroa per kuukausi per asunto tekee vuodessa kassavirtaa 360 000 euroa. Eikä tuosta ole vähennetty vielä kuluja.
Hyvin CM tahkoaa rahaa, kyllä!
Tykkään käydä K-supermarketissa! Siellä on ainakin meille ihan riittävästi kaikkea ja palvelutiskikin löytyy. Tiskiltä saa montaa sorttia kalaa, lihaa ja valmiita ruokia. Nuo massiiviset jättiruokakaupat saavat lähinnä karvat nousemaan pystyyn. Niissä käyn lähinnä vain pakon edessä...
Missä ne noin on muka mainostanut. Siellä ei todellakaan ole edes lihatiskiä. Toissapäivänä yritin etsiskellä asiallisia wienerschnitzeleitä. Löyty styroksiin pakattuja, avuttomia 130g kärppyjä 3,50 euron kappalehintaan. Sillä ei ihan kauppahallin kanssa kilpailla. Siinä on meinaan sianlihalla kilohintaa kun ottaa styroksin ja leivityksen painon pois. Suht. asillista styroksiin pakattua keittolihaa olen sittarista löytänyt. Mitä nyt jänteitä saa repiä kaksin käsin niistäkin.
ovat aina porsaanlihaa, eikä vasikanlihaa kuin ne oikeaoppisesti pitäisi olla.