Liukastuin helmikuussa siten, että olkapääni meni sijoiltaan. Se oli työtapaturma, joten kaikki mahdolliset kulut ilman omavastuuta maksoi työnantaja ja sen vakuutusyhtiö. Olisikohan minun mahdollista saada korvausta kivusta ja särystä? Tapaturmapaikka oli taloyhtiön jäinen piha, ja taloyhtiöillä on käsittääkseni oltava vakuutus näitä juttuja varten. Sairauslomani kesti noin kymmenen viikkoa. Olkapää ei ole vielä sataprosenttisesti terveen veroinen, mutta fysioterapeuttini mukaan ainakaan nyt ei ole syytä huoleen. Googlasin pikaisesti ja löysin Liikennevahinkolautakunnan sivun http://www.liikennevahinkolautakunta.fi/Document.aspx?id=724 jonka mukaan tällainen sijoiltaanmeno olisi lievä vamma, josta saisi korvausta 2001000 euroa. Voiko tätä verrata pihalla liukastumiseen? Onko vastaavia kokemuksia? 200 euron vuoksi tuskin viitsin lähteä tappelemaan rosikseen.
Korvaus tapaturman kivusta ja särystä
2
2576
Vastaukset
- Mä vaan
Vuoden kuluttua onnettomuudesta kannattaa käydä erikoislääkärin pakeilla. Pyydä vaikka tammikuun puolella maksusitoumus vakuutusyhtiöstä tutkimuksia varten. Lääkärin erikoisala voisi olal fysiatri? Työterveyslääkäri voi ohjata sinua oikeaan suuntaan ja voi olla, että työterveyshuollossa olisi fysiatri palkkalistoilla? Fysiatrin pitäisi määrittää pysyvä vika ja haitta, jos helmikuussa vielä käsi tai olkapää on kipeä tai vahingoittunut. Joka tapauksessa ennen erikoislääkärin tilaamista kannattaa katsoa vakuutuslaakari-lista läpi. Yleensä kyllä vakuutusyhtiön lääkärit ovat ortopedejä ja toimivat Helsingin seudulla, eivät ole pienipalkkaisissa työterveyshuollon tehtävissä :)
- ---
Tapaturmavakuutuslaki ei tunne kivun ja säryn korvausta. Haittarahaa pysyvästä haitasta voidaan maksaa esim. jos ranteen asento on jäänyt murtuman jälkeen huonoksi. Tapaturmavamman aiheuttamaa pysyvää haittaa voidaan arvioida aikaisintaan vuoden kuluttua tapaturmasta. 1.1.2010 tuli voimaan uusi haittaluokitus, johon kivun ja särkykin on otettu mukaan. Uusi haittaluokitus koskee tapaturmia, jotka ovat sattuneet haittaluokituksen voimassaoloaikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2047391Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303320Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161964"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611942Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p621879- 191829
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841827Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61695Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171571- 791514