Ikuisuuskysymys

Tiedossa toki on, että lasikuidutettu puuvene ei monia vuosia näe, mutta onko poikkeuksia?
Siis voiko kuidutuksen, kun se tehdään ihan uuteen veneeseen, tehdä niin hyvin, ettei se lahota puurovia?
Tarjolla olisi nimittäin sellainen kymmenmetrinen puuvene, joka on kuidutettu ulkopuolelta, mutta en oikein uskaltaisi sitä ostaa. Kuitu vaikuttaisi olevan kyllä tukevasti kiinni joka paikasta puussa, mutta siltikinhän sinne voi reikiä jäädä ja vesi mennä väliin.

Itse kuidutin vanhan veneeni kannen 14 vuotta sitten ja kylläpä se nyt on uusissa puissa....
Kuitu on miltei kauttaaltaan irti puusta ja välissä on totaalisen lahonnutta puuta.

Onko kellään tietoa voiko yleensäkään tuo kuituhomma onnistua pidemmän päälle puun "suojana"?

Kevät tulee ja ajatukset alkaa askarrella paatin kimpussa päivittäin....
91433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Tuo vene on nyt 4-vuotiaana aivan uuden näköinen ja vastaavalla tavalla on rakennettu lukuisia one-off veneitä jo kauan. Ennen näitä tehtiin jo "ristiinlaminoituja" puu-epoksi veneitä, joista monet ovat edelleen hienossa kunnossa 20-40 vuotiaina.

    Varsin monissa 70-luvun jälkeen rakennetuissa veneissä on balsa-sandwich kansi ja monissa runkokin (kokonaan tai hiukan vesirajan alle). Tämähän on aivan vastaava idea ja hyvin kestää.

    Aivan eri asia on sitten kuiduttaa puolimätää vuotavaa vanhaa puuvenettä...

    Äänestä

Vastaukseni kysymykseesi on "joo ja ei". Eli täysin uutena tai uudenveroisena kuidutettu runko pysyy hyvänä, mikäli a) puitu todellakin pysyy puun pinnassa kiinni kauttaaltaan ja b) runko jätetään sisäpuolelta puulle ja kyllästetään sisäpuolelta käsin säännöllisesti.

Kylmä totuus kuitenkin on, että 99% kuidutukseen menevistä veneistä on sellaisessa kunnossa, että rungolle olisi tehtävä korjauksia ennen kuidutusta. Korjauksia ei kuitenkaan tehdä, sillä kuidutuksen yleisin syy on puuhommien välttäminen. Mikäli runko on vähänkin laho kuitutettaessa, menee vene vaan huonompaan kuntoon. Joskin sillä voi purjehtia/ajella vielä vuosia, mutta sinetöidyin kohtaloin. Kunnollista kuidutusta olen nähnyt tehtävän ainoastaan Vårdössä, kun kalastajat ovat kuidutelleet täysin ehjiä ja moitteettomia paattejaan jäissäkulun helpottamiseksi. Nämä veneet kestävät hyvin huollettuina pitkään kuidusta huolimatta.

Eli lakonisesti ja yksittäistapaustasi tuntematta totean, että mikäli joku väittää kuiduttaneensa _huvi_veneen kunnolla ja oikeaoppisesti, on todennäköisyys sen puolella, että sinulle valehdellaan.

Äänestä

kuiduttaa sekä uuden että vanhan,edellytys on että homma tehdään huolella eli runko kuiva ja työskentelyolosuhteet ohjeiden mukaiset.jos lahoa puuta kuiduttaa eihän se puun ominaisuuksia juuri muuta.eli on tuossa naapurissa fiskari jonka pohja kuidutettu eikä mätävikaa,alus -50 luvulta ja kuidutus -70 luvulta,muistaakseni jossainpäin Oulun kulmilla tehdään uusia veneitä puurimasta joka kuidutetaan ja aloittelivat joskus -80 luvulla.eli niin kuin kaikessa huolellinen ja ohjeiden mukainen työ ja homma toimii.

Äänestä

Kyllä se jotain kestää. Itselläni on v. 82 kuidutettu 5,6 m HT ja kyllä se on kasassa pysynyt. Pohjassa kyllä oli niin ohuita kohtia, että piti maalata epoksimaalilla, jotta tuli tiiviiksi. Mutta yksilöitähän ne ovat.

Äänestä

Yleensä on niin, että huonokuntoinen vuotava vene yritetään saada uudeksi kuiduttamalla se.
Projektit tehdään keväällä taivasalla kylmissä olosuhteissa, säästetään.
Puu on kosteaa, lahonneen puun putsaus ei oikein kiinnosta. Päälle vedetään kuitu ja komeat maalit.
Tavalliset maalit saa kelvata, kun kunnon epoxit maksaa liikaa. Hieno vene ja pitää vettä, kaksi vuotta. Maalit ei pidä vettä ja kuitu vetää vettä pesusienen lailla. Syksyllä paketti jäätyy ja siitä se sitten lähtee. Paatti pilalla.

Useissa tapauksissa on kuidutus viimeinen keino pitää vanha vuotava katiska pinnalla, sillä ei ole mitään tekemistä ristiinlaminoitujen epoksi veneiden kanssa.

Äänestä
  • Oma veneeni on 7.5m fiskari joka on kudutettu 20 vuotta sitten runko on hyvässä kunnossa ei ole mätää. Kannattaa käydä vene hyvin läpi sisältä puukonkansa kokeilla niin löytää jos on pehmosia kohtia.

    Äänestä

Kaikille vastaajille kovasti kiitoksia kumarrusten kera.
Arveluttaa edelleen, mutta toisaalta kuumekin on aika kova....
Kone ja muu tekniikka kunnossa, mutta tuo kuidutus perskeles...
Asia selkenee kyllä viikonlopun aikana, kun käymme "katsastamassa" venettä oikein miehissä. (Eukon kanssa).
Jos hiukankaan kuitu on puusta irti, niin samaan aikaan rahapussilla otsaa hieromalla saan venekuumeen hellittämään... Ehkä.
:-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuitupuu kirjoitti:

Tiedossa toki on, että lasikuidutettu puuvene ei monia vuosia näe, mutta onko poikkeuksia?
Siis voiko kuidutuksen, kun se tehdään ihan uuteen veneeseen, tehdä niin hyvin, ettei se lahota puurovia?
Tarjolla olisi nimittäin sellainen kymmenmetrinen puuvene, joka on kuidutettu ulkopuolelta, mutta en oikein uskaltaisi sitä ostaa. Kuitu vaikuttaisi olevan kyllä tukevasti kiinni joka paikasta puussa, mutta siltikinhän sinne voi reikiä jäädä ja vesi mennä väliin.

Itse kuidutin vanhan veneeni kannen 14 vuotta sitten ja kylläpä se nyt on uusissa puissa....
Kuitu on miltei kauttaaltaan irti puusta ja välissä on totaalisen lahonnutta puuta.

Onko kellään tietoa voiko yleensäkään tuo kuituhomma onnistua pidemmän päälle puun "suojana"?

Kevät tulee ja ajatukset alkaa askarrella paatin kimpussa päivittäin....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu