voiko miten

kummin tehdä ei..

kummiksi? on vaan käynyt niin että epäkelpo ihminen valittiin kummiksi ja nyt olis ehkä eroon päästävä "hänen kummiudestaan" mutta miten se käy?

6

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minku_82

      Kummia ei voi "erottaa" virallisesti, eli poistaa nimeä papereista. Yhdessä voitte kyllä sopia, että hän ei ole enää kummi, mutta papereissa nimi pysyy.

    • ei onnistu

      Noinhan se menee, kuinka jo vastattiin: ei onnistu. Kirkon sivuilta lainattua "Kummeja ei voi vaihtaa eikä kummeilta ottaa pois tehtäväänsä kastetoimituksen jälkeen. Kummien lisääminen on mahdollista erityisistä syistä.".

    • .....

      Onpa tosiaan tullut valittua "epäkelpo" kummi. Tyttö ei ole häntä oikeen kummikseen koskaan mieltänyt. On ilmeisesti jotenkin vaistonnut jotaqin tai.... Nyt kun tiedämme mikä hän on miehiään, harmittaa kun tuli aikanaan pyydettyä hänet lapsen kummiksi. Yhdellä lapsellamme on nyt siis käytännössä yksi kummi vähemmän kuin muilla. Kummeja voi kyllä laittaa myöhemmin lisää, mutta emme ole toistaiseksi vielä sellaista suunnitelleet.

    • epäkelpo!

      Taitaa olla ensimäinen asia, jonka takana joudut seisomaan maailman tappiin asti? Muuttaa ei todellakaan voi.

      • itsekin väärin valinnut

        Meille tuli samanlainen juttu; kolme ensimmäistä vuotta kummit kävivät jne. Alunperin oltiinkin , voi sanoa hyviäkin ystäviä, heilläkin miltei samanikäisiä lapsia. Sen jälkeen alkoi ihmeellinen selittelyjen suma, kun ei päästy käymään kutsuista huolimatta; niitä esitettiin täältä päin muutenkin eikä vain lapsen synttäreitten tai nimppareiden takia . Paketit ja muut kyllä tulivat lapselle kyllä, milloin postin, milloin jopa linja-autorahtina (!!!) ottaen huomioon välimatka joka oli vajaa sata km... MUTTA kun lapsosemme kasvoi, hän luonnollisesti kyseli joskus valokuvista ketä noi on. Kummejasi,se ja se, vastattiin. Eihän hän muista(nut) kolmivuotiaana edellisen kerran nähtyjä kasvoja enää kuusivuotiaana...niin kauan nimittäin kesti ennenkuin varsinkin rouvaspuolinen kummimme näyttäytyi meidän kotonamme tytön omilla syntymäpäivillä! Tähän asti emme puhuneet lapsen aikana (kun hänelle ymmärrystä ja korvat tulivat) sanallakaan näistä henkilöistä negatiivisiä asioita, keskenään me vanhemmat ihmettelimme. Pakko sanoa että asiaan, että kaduimme kummivalintaamme, vaikutti myös se, että olimme tutuiltamme kuulleet kyseisen ihmisen olevan jonkin sortin narsistinen. Ja jälkeenpäin kaikkia tapaamisiamme ym. yhdessä tehtyjä retkiämme muistellen huomasin vasta sitten että näin on minuakin jymäytetty ja syyllistetty milloin missäkin asiassa. Ja kun emme enää kuuluneet "hoviin", meitä kidutettiin tällä tavalla kummilapsemme kautta. Valheita oli syötetty jo ihan alkuvuosina, ne huomasimme vasta jälkeenpäin. Päädyimme siihen, että lisäsimme kaksi kummia tytölle. Selitimme tytölle vain että hänelle annetaan "Lisää" kummeja. Nyt on aivan sama vaikkei yhteyttä enää tule meihin, mutta olen välittänyt viestin että lapseen, varsinkin isompana, pitää pitää yhteyttä. Lapsi on nyt 8-vuotias ja osaa laittaa sähköpostia ja kännykällä viestiä kummeilleen, mutta vastausta ei enää tule. Syy: me vanhemmat emme kuulu enää narsistin "hoviin" kun emme "tottele" häntä ja elä hänen sääntöjen mukaan kuten teimme lapsen 6-vuotispäivään saakka. Suosittelen lisäämään kummeja, ilmoitatte edellisille tai ei. Heidän ei tarvitse sitä tietää, tietävät vain että kummius on olemassa. Miten muuten, eihän kummius lopu koskaan!? Mielestäni ei, mutta tämän meidän tapauksemme mukaan henkilön kummius loppuu rippikouluikään. Se vain muuttuu siitä eteenpäin, on mielipiteeni.


    • voihan darra

      Muistitteko kertoa "epäkelpolle" mitä epäkelpous tässä tehtävässä tarkoittaa? Ounou näitä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      136
      7514
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      29
      2866
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      312
      1664
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      253
      1353
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      104
      1164
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1129
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1042
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      906
    9. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      891
    10. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      19
      888
    Aihe