Mihin ovat hävinneet sudet, joita talvella vilisi jopa maanteillä. Onko vaellus vienyt Venäjälle?
Tietääkö joku metsämies missä sudet ovat?
Missä sudet ?
Kuvaaja metsässä
17598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tuollahan nuo ovat metsässä pesimässä, osa on ollut samoilla sijoilla jo kuukausia. Pesivät puronrinteessä. Kyllä susia on vaikka osa vaeltaakin riistan mukana naapuriin.
Susia löytyy ihan liikaakin täältä itäsuomesta.
Tällä ei ole tekemistä varsinaisesti kysymyksen kanssa vaan voin esittää lisäkysymyksen. Miten paljon Suomessa on susia ja miten laajalle ovat levinneet. Ajoin työkeikalle Helsingistä suuntana Pori. Klo oli n.04.00 aamuyöstä kun noin 2 km Karkkilasta Poriin päin tiellä vastaan tuli susi. Minulla on itsellä ollut erillaisia koiria vuodesta 60 lähtien ja olen varma,että kysymyksessä oli susi. Miten susi liikkuu??
Mainitussa tapauksessa jos se tiellä näkyypi, niin varsin vilkkaasti. Tuohon keulamaskiin kun kolahtaa, niin helpostikin 100 km tunnissa.
Isomman ajoneuvo alle ei ole koskaan toistaiseksi jäänyt mitään.Kerran Kajaanin ja Sotkamon välillä mentiin 2 hirven kanssa rinnakkain. Henkilöauton alle jäi kerran orava. Auto on työväline ja ajan sillä tietä pitkin tarkoituksenani ei ole tappaa eläimiä eikä muitakaan liikkuvia "otuksia". Kiitos Sinulle tiedoista ja mahdottoman hyvää kesää. Toivottavasti et törmää suteen. Turhaan ne 60 luvun lopulla ampuivat karhun Havukkakalliolle kunse oikaisi Riutan parkkipaikan läpi.Olitko tanssimassa?
Ootelkaa vielä pari kuukautta niin kohta hukat vievät piskit pihalta.
Nyt susiemot kasvattaa pentujaan korvissa, ainakin 6 pesuetta on varttumassa.
Karhut liikkuvat mutta kyllä sudetkin tulevat.
Tuollahan nuo ravintolan ovella vieraspaikkakuntalaisia raatelevat. Laumassa liikkuvat, kun eivät yksin uskalla käydä päälle. Ja sit häntä koipien välissä pakoon...
Siinä se ajatuksen valo on taas toimistossaan (monttu)ollut ja suu auki katsonut vieraspaikkakuntalaisia.Ihanko olivat möhköstä vaiko hattuvaarasta.Luulenpa,että ne jotka montussa käyvät ovat joko entisiä ilomantsilaisia tai tilapäisesti poikkeavia.(ei ole viihtyisä paikka)
Mitä susiin tulee olisi mielenkiintoista tietää panjonko n. arvio on Ilomantsin alueella?
60-luvun lopulla karhu käveli tanssiaikaan Riutan parkkipaikan poikki Havukkakalliolle.Eikä syönyt mennessään ketään.
Kyllä metsissä susia on, käy katsomassa.
Ei tarvihe mennä metsään niitä kuvaamaan ja laskemaan.
Jaa missä sudet...........niitähän tapetaan sen kuin keritään. Susikanta kannattaa pitää mahdollimman alhaisena, että syksyllä saa pyörittää lihamyllyä. Kepu on kaikkein vihamielisin puolue, susia kohtaan ja he myös listivät niitä hengiltä!
ja meinaatko,että olisivat metsässä.On se hienoo kun sinä saat asua siellä metsän keskellä.Haluaisin minäkin olla vaan kun iskä ja äiskä ovat duunissa sdatissa.Vaan on meilläkin eläimiä Korkeasaaressa.On mä kerran käyny keravalla
nähtiin ihka elävä hirvi.Onko se susi yhtä iso.Meidän iskä sano,että sinä oot juntti.
Mitä se tarkoittaa. Minä täytän 13 en pääse lintsillä enää pikku laitteisiin.
Kun on laput silmillä kulkeva demari tai tuuliviiri persus niin noinhan sitä ihmispolo luulee.
On se Kepu kutale kun kaikkialle ehtii.
Tuossa on peltoläntillä kahtena iltana ollut myyriä kaivelemassa kolme pentuu ja emä. Aiemmin samalla läntillä oli karhu kahen pennun kanssa heinän ja kukan syönnissä.
Senjälkeen pellon reunasta katkovat haavikon pitkälleen. Pitäskö nuita vielä kuvatakin, vai kuis
Johan se piti arvata, että Kepuhan se on asialla.
Olisko tuolla tietäväisellä tietooo kuka se Kepusta oll asialla?
Karhut repivät talviuniltaan noustuaan kannot hajalle etsiessään toukkia. Sitten tulevat hirvet vasoineen ja kohta on lauma hukkia perässä.
Ilveskin paarustien tienvarressa ja kettu ajoi jänistä, joten kyllä näitä on.
On niitä vielä, mutta eikö niitä sitten saisikaan olla? kyllä ne eläimet metsiin kuuluu. Saapi susiakin mun mielestä olla, muttei ne pihoihin kuulu, set kun ei ole normaalia käytöstä hukalle. Hirviä ja peurojakin saisi olla enempi, muutetaan mielluummin metsätaloutta siten ettei ne pääse niin paljoa vahinkoa aiheuttamaan. Jos metsätalous muuttaisi vielä hiukan muotoaan niin jospa saataisiin kanalintukantojen rappiolletappiolle stoppi. Ainiin.. emolintuja ei pie ampuman, ja sorsat teki uuden pesueen ja poikaset on toooosi pikkasia vielä heinäkuussa, eikä sen suurempia elokuussa. Minkit tappaa muuten melkolailla samaan tahtiin eläimiä kuin vapaana olevat kissat.. eli helv*tisti.
loppukesän lämpimiä säitä toivotellen :)