mua kiinnostaa ihminen, ihmisen käyttäytyminen, miten yhteisö vaikuttaa yksilöön, jopa miten yksilö vaikuttaa yhteisöön, mielenterveys..
ongelma on, että en tiiä mihin kouluun haen. hakeminen siirtyy ens keväälle siis.
psykologiaa tuskin pääsisin opiskelemaan. siihen on niin kova tunku, että aivot on oltava erittäin terävät. en taida luottaa itseeni, nyt kun oikeasti haluaisin koulupaikan.
sosiaalityön koulutusohjelmaa olen miettinyt.
sosiaalipsykologiaa voi toki opiskella, mutta siitä tulee käsittääkseni toimistotyöntekijäammatti, mikä ei kiinnosta, haluan käytännöllisemmän.
ja sosiologiaa voi myös opiskella. ja sosiaalipolitiikkaa.
erityisesti kiinnostaisi terapeuttina työskenteleminen, esim. psykodraama. sehän lienee joka tapauksessa jatkokoulutusta mutta kunhan pohjakoulutus olisi siihen suuntaava.
ammattikorkeissa ei liene sopivia koulutusohjelmia? ennemmin kuin sosionomiksi, opiskelen sosiaalityöntekijäksi, niin työtehtävät on mielenkiintoisempia ja varmempia.
sosiaalityön koulutusohjelma itselläni siis nyt vahvin ehdokas, mitä mieltä olette?
ihmisen käyttäytyminen
ja mielenterveys
4572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä amk:stakin terapeutteja valmistuu. Siskoni on toimintaterapeutti ja periaatteessa voisi tehdä mielenterveystyötäkin. Nykyisin tosin kuntouttaa aivohalvauskuntoutujia. Siskon siippa, hän myös toimintaterapeutti, on mielenterveystyössä muistaakseni sairaalassa.
Sosionominakin voi tehdä aika erilaisia hommia. Ainakin täällä pk-seudulla sosiaalialalla on niin paljon pulaa työvoimasta, että usein "huonommallakin" koulutuksella pääsee töihin. eli jos vaatimuksena on esim. se sosiaalityö, eikä ole päteviä hakijoita, pääsee sosionominakin.
Oletko miettinyt jos opiskelisit sairaanhoitajaksi ja erikoistuisit mielenterveyteen?
mutta koen nimenomaan, ettei ammattikorkee oo mulle sopiva paikka. en koe sen antavan mulle tarpeeksi koulutusta, haluan enemmän tietoa ja nimenomaan tutkivaa otetta ihmisen käyttäytymiseen. haluan kuitenkin ite työssäni olla myös käytännöllinen, siis lähellä ihmisiä, en toimistohiirenä. yliopiston uskon olevan minulle sopiva. aine vain mietityttää.