Moi, Maineni ei ole moksiskaan vaikka nakkaisin makupalan lattialle ja vanhempi kolli (maatiainen) nappaa sen. Lisäksi maatuskani sähisee ja murisee mikäli manu on lähettyvillä. Manu ei moisesta ole millänsäkkään, katsoo vain.
Manu on puoli vuotias nyt ja suurinpiirtein maatuskan kokoinen. Joten koosta se ei voi johtua, puuttuuko Maine cooneilta itsesuojeluvaisto vai ovatko ne vain itsevarmoja kissoja?
Maine coon peloton
Hassu kissa
1202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Heippa! Kyllä melkein voisin sanoa, että Maine Coonit ovat tavallista pelottomampia kissoja. Sen huomasin jo silloin kun menin kasvattajan luokse kissoja katsomaan. Kun kissat monessa paikassa menevät piiloon vieraan tullessa paikalle, niin nämä eivät. Sen sijaan että olisivat menneet piiloon sohvan taakse, tulivat kaikki talon kissat ovelle tulijaa vastaan. Ihan ennen näkemätöntä. Meidän Manu (....Maine Uno Man) oli jo pienestä pitäen niin ihmisrakas, että aina piti olla siellä missä muutkin. Aamukaakaota juodessa piti tulla makaamaan varpaiden päälle, eikä vessaankaan päässyt ilman että kissa olisi tullut mukaan. Lempeiksi jättiläisiksi näitä luonehditaan: http://www.mainecoon.fi/index.php?etusivu ja sehän kyllä pitää tasan tarkkan paikkansa. Ei ole ollut vaikeuksia kissan pesussa näyttelymatkoista puhumattakaan. Yleensä sitä mainitsemaasi itsevarmuutta löytyy vaikka muille jakaa. Kissa kyllä tietää paikkansa.