Astman ja COPD:n ero?

Kysynpä

Miten astma ja COPD käytännössä eroavat toisistaan? Miten lääkäri tietää, kummasta on kyse, oireet kun ovat kai aika samanlaiset, samoin spirometriamittaustulokset ym.? Vai ovatko?

6

2175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on suht

      helppoa näiden kahden välillä

      • keuhkolääkärillä...

        ei ainakaan ole selkeää käsitystä kumpi on kumpaa ja diagnoosi vaihteleekin. Miten sairaudet helposti erottaa maallikkona?


      • on hankala
        keuhkolääkärillä... kirjoitti:

        ei ainakaan ole selkeää käsitystä kumpi on kumpaa ja diagnoosi vaihteleekin. Miten sairaudet helposti erottaa maallikkona?

        erottaa, mutta lääkärin pitäisi osata, en muista mikä entsyymi tms. löytyy keuhkoahtaumatautisilta, sitä ei ole astmaatikoilla ja kulkee suvussa. Keuhkoahtaumatautisilla on kuitenkin yleensä astmakin. Kaikki keuhkoahtaumatautia sairastavilla, joita minä tunnen, on myös astma.


    • astma/ahtauma

      Keuhkoahtaumatauti ei alkuvaiheessa ilmene keuhkojen röntgenkuvista. Keuhkojen kuuntelussa ilmenevä vinkuna voi viitata joko keuhkoahtaumatautiin tai astmaan. Paras taudin toteamiskeino on keuhkojen toimintatutkimus eli spirometria. Tutkimuksessa tutkittava puhaltaa mittauslaitteeseen, joka osoittaa keuhkojen toimintakapasiteetin. Tämä tutkimus voidaan suorittaa keuhkosairauksien poliklinikoilla ja myös monessa terveyskeskuksessa. http://www.tohtori.fi/?page=0421481&id=8797403#Keuhkolaajentuma

      • noi tutkimukset

        ei ne keuhkolääkärille mitään kertonut. Ja kun näytin ne astmahoitajalle se sanoi ettei mulla mitään astmaa ainakaan ole. Ja keuhkolääkäri kertoi että astmaa tämä on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9985
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      192
      5704
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      167
      5274
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4901
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3183
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2550
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2479
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2289
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      355
      2049
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      22
      1828
    Aihe