Kylvin avomaankurkkua parvekelaatikkoon ja tarkoitus olisi siirtää siitä 3 tainta kasvusäkkiin ja pitää ne parvekkeella kesän ja sitoa ne nauruilla ylöspäin kasvavaksi köynnökseksi. Onnistuuko tällainen? Onko avomaankurkku "ruma" köynnöksenä parvekkeella?
avomaankurkku tuettuna
parvekkeella...
3972
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on! Itse en ole köynnöksenä kokeilut, varmasti onnistuu niinkin kun on tukeva tuki.
avomaankurkkuni on tuettu, kiipeävät narua myöten kasvihuoneen kattoon. Vain kerran eläessäni olen laittanut ulos penkkiin, ja sehän sotki koko kasvimaan, Kasvoi rönsyjään pitkin muita penkkejä, jotka sitten katkeilivat, kun siellä muita harattiin, tai muuten liikuttiin.Mutta narua pitkin nousee ja kiinnittyy omilla kärhöillään, ja on myös kaunis. Laittakaa vain kaikki kurkkua kasvamaan, sitä on hyvä napsia pitkin kesää!
Sisällä ikkunalla. Kasvoi tosin vahingossa kun pistin kokeeksi pari siementä samaan aikaan kun tomaatit. Se on kasvanut hienosti pujotellen puisia säleverhoja pitkin ja niissä on jo yksi n 15cm pitkä kurkkukin. En siis pääse siirtämään sitä enää ulos mutta ompahan varhaissatoa. kurkku saattaa kyllä pudotella alimpia lehtiä sitten kun tekee hedelmää, mutta laita pari ruusupapua sekaan niin kukkii ja kiipeilevät toisissaan. Tue vaan hyvin.