kertokaapa hyvät picassokuskit. kuis paljon satkulle menee sekalaisessa ajossa.mun ranskatar ei mee alle 9 millään
picasson
kulutus
10454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
sen kokoiselle ajoneuvolle.
Xsara Picasso 1,8l bensa koneella 8,7l/100km kesät-talvet myös raahattu asuntovaunua siihen lukemaan.
ajotietokoneen mukaan keskikulutus ollut 5,8 l/100km. T: 2,0 hdi turbo vm. -02 (lastutettu).
Mulla menee alle seitsemän jos pääsen viideltä tähtemään.
Ajotapa vaikuttaa uskomattoman paljon. Itsellä C5/08 2,2HDI Sedan jokaisella tankillisella (71 L) yli 1200km ja pelkällä pitkänmatkan ajolla hieman yli 1400km.
Mulla on pysynyt kulutuslukemat aikakohtuudessa Picassossani, viime tankillisen keskikulutus oli 6,1l/100km. Kesärenkaat on vaihdettu noin puolenvälin tankin jälkeen. Pääsääntöinen ajosuorite on hiekkapäällysteisellä tiellä kun en viitsi kaupunkissa ajella, ajan autolla hiekkateitä pitkin valtien viereen ja linja-autolla keskustaan. Se on egologinen teko.
Ajotietokoneen mukaan 4.5-4.9 välillä.Todellisuudessa 5 molemminpuolin riippuen Webaston käymisestä.
vanhaa tekniikkaa,
N. 9,2 l/100 km, 80 % ajosta Kehä III:n sisäpuolella. Alle 9 ei mene vaikka kuinka himmailee. Kesämökkivarustuksessa n. 8,1 l/100km.
Kulutus vaihtelee melko paljon olosuhteista riippuen. Kulutusta nostavat Webasto, ilmastointi ja suuri nopeus (moottoritie). Talvella auto asuu lämpimässä tallissa ja kylässä käydessään lohkolämmitin auttaa - eli ei pakkasella kylmäkäynnistyksiä.
Alimmillaan kulutus ollut 4,8 l/100 km. Suurin kulutus tankkausjaksolla on ollut 6,4 l/100 km. Ajotietokoneen mukaan keskikulutus yli 2000 km matkalla on tällä hetkellä 5,0 l/100 km.
Milestäni Picasso 1,6 HDi kulkee kokoonsa nähden todella vähällä.