Fiat Punto 2004

Eli tarkotus olis tässä kysellä mitä mieltä ootte uusista Puntoista? Onko kokemuksia?
Itselläni on Punto 80 Dynamic 5D.

Onko Punto toiminu hyvin? Onko ollu vikoja?

Kertokaa ihmeessä jotain muutakin jos tulee mieleen.

Ja EN KAIPAA sitten yhtään "Honamies"-tyylisiä kommentteja kiitos!
102109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En voi muuta sanoa kuin että tosi vähissä on viat ollut tähän asti.ei mitään moottori tai voiman-
siirtovikoja ,pikemminkin pieniä harmittomia jotka huollon yhteydessä takuuna korjattu.

Äänestä
  • liittyvää vikaa voi olla esim. tihkukytkimessä ja/tai lasinpesuautomatiikassa eli pyyhinautomatiikka ei välttämättä mee aina päälle itseenpäin pyyhinviiksestä vedettäessä.

    Muuten jees.

    Äänestä

  • MP71 kirjoitti:

    liittyvää vikaa voi olla esim. tihkukytkimessä ja/tai lasinpesuautomatiikassa eli pyyhinautomatiikka ei välttämättä mee aina päälle itseenpäin pyyhinviiksestä vedettäessä.

    Muuten jees.

    Oulun Delta-Autossa vaihtoivat takuuseen Punton lasinpyyhkijänmoottorin hammaspyöriin notkeammat vaseliinit, loppui tihkun reistailu.

    Äänestä

Itselläni on kolmas Punto alla ja kyllä tämä MK IIB 80 3D on paras kaikista vaikka sen "faceliftistä" en oikein pidä.Mittarissa 5000km eikä valittamista ole ollut.Lämmintä on piisannut ja vieläpä nopeasti jos on tolpassa ollut.Uudet öljyt laitoin 4000 kohdalla ja siinä kaikki....toistaiseksi.Edellinen MK II 80 oireili aika pahasti ja korjaamolla käytiin.Nyt odotan vain 1.4 95hv Puntoa ja teen uudet kaupat kunhan ilmestyy Suomen markkinoille.

Äänestä
  • itse oon harkinnu just ton 80 3d mallin ostamista, kerro hieman kokemuksia jos on mitää lisättävää tohon edelliseen, käyttökustannuksia? kulutuksesta? onko tarpeeksi suoritus kykyinen satunnaisessa maantieajossa? varusteista? yms.
    oon kyllä käyny koe ajamassa tuota 60 3d mallia ja olihan seki ihan OK ehkä olisin halunnut vähä lisää "potkua" kumminkin joten harkitten tota 80 mallia sen takia, eikös siinä 80 mallis oo ilmastointikin vakiona? näin yleisesti voin sanoa että kävin koe ajamassa myös sitä "ennen facelift" mallia ja en sit tiedä onko se vaan mun tunne mut jotenki tuntu että tämä uus malli oli ajettavuudeltaan hieman "stilo"mainen eli vanha oli mun mielestä paree, onko ajo-ominaisuudet muuttuneet vai onko se vaan mun tunne? toki tuo uusi facelift mallikin oli erittäin hyvä ajaa pieneksi autoksi,
    vaihtoon laittaisin uno 75 sx i.e -91 ajettu 174000,todella hyvässä kunnossa, tarjosivat deltalla 1400 euroa joka oli mielestäni aivan liian vähän, 2000 euroa jos olisin saanu olisin vaihtanu heti, nyt on vähä harkinnassa vielä..

    Äänestä

Ciao,

Oma 8v '03:n on nyt nähnyt maailmaa
reilut 11 000 km.
1. huolto tehtiin pari viikkoa sitten.
Toistaiseksi ainoat viat/ongelmat:
- venttiilikopan tiiviste, tihkui
miltei uudesta asti -> vaihdettiin
takuuseen
- takaikkunan liimaus irtosi kuskinpuolen
alareunasta -> liimattiin uudelleen takuuseen
- airbag:n varoitusvalo välähtänyt pari kertaa ->
testeri ei kertonut mitään

Muuten pelannut oikein hyvin.

-Tazio

Äänestä

Meillä Punto 60 Dynamic 6/2003, juuri tänään haettiin ekasta huollosta ( 20tkm ) ja kivastippa nuita vikoja huollon pojat sai korjailla - tuloksetta.
Mm. ajovalot sammuilevat kesken ajon ( kivaa näin maaseudulla asuvalle ), venttiilikopan tiiviste vuoti, penkinlämmittimet jää lämmittämään "harakoita" vaikka ajaja on jo sisällä avaimet taskussaan, moottori nykii, kaikennäköiset merkkivalot palaa miten sattuu, tehdasasenteinen cd-soitin ei pysy päällä-sammuilee kuopissa jne.
Korjaamon kundi mutisi suupielistään vain jotain tyyppivikoja, jotka korjaantuivat testiajossa (tietsikka) - jassoo, eipä siltä tuntunut kotimatkalla...
Että eiköpähän tämä ollut ensimmäinen ja viimeinen Viiun Punto meillä. Eikä taideta innostua muistakaan rasvalettien pizza-autoista.

Äänestä
  • että puhut paskaa

    Äänestä

  • fiat mies kirjoitti:

    että puhut paskaa

    että se puhuu paskaa

    Äänestä

  • heräsit ja muistit että akku on tyhjä sun 80- luvun Japsissa, pohjaakin pitäs hitsata...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puntoilija kirjoitti:

Eli tarkotus olis tässä kysellä mitä mieltä ootte uusista Puntoista? Onko kokemuksia?
Itselläni on Punto 80 Dynamic 5D.

Onko Punto toiminu hyvin? Onko ollu vikoja?

Kertokaa ihmeessä jotain muutakin jos tulee mieleen.

Ja EN KAIPAA sitten yhtään "Honamies"-tyylisiä kommentteja kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu