ei mene läpi esitetyssä muodossa. Esitys on täysin epäoikeudenmukainen ja torso.
Ainoa oikea ratkaisu on ottaa rahat budjetista.
Mediamaksu
Ei vl + TV
541107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Verot maksaa kansalainen. Jotkut mariginaaliryhmät saanevat helpotusta, mutta niitä eivät ole lestat, vaan esim. kuulo - tai näkövammaiset. Sinäkin käytit nyt mediaa, tietokkoneyhteyttä ja olet velvollinen maksamaan mediamaksun, joka oikeuttaa sinut käyttämään kaikkia nykyaikaisia mediayleispalveluja. On oma asiasi, josko niitä kaikkia käytyät tai vain osaa. Maksaahan ylimääräisistäkin kanavista jokainen saman maksun, katsoivat sitten kaikkia kanavia tai eivät ollenkaan. Nyt olette saaneet käyttää palveluja täysin ilmaiseksi, kun ette ole hankkineet TV-vastaanotinta. Mediamaksu on oikeudenmukainen maksu.
aikanaan, että mediamaksu ei toteudu esitetyssä muodossa.
Mediamaksu on oikeudenmukainen, ei radiokaan ilmaisksi ohjelmia tee. Pieni vähemmistö valittaa,voihan mennä sosialiluukulle jos ei pysty maksaan.
TV-lupamaksu 222 e. Pystyn ihan loistavasti maksamaan sen ja ehdotetun halvemman mediamaksu. Se ei kuitenkaan epäoikeudenmukaisuutensa vuoksi toteudu esitetyssä muodossa.
V.lessujen toiveesta? Älä unta näe pääsette mukaan maksamaan kun kerran palveluja käytättekin.
mitä tarkoittaa "Ei vl"?
Miten ei mee läpi?
Luin eilisestä Aamulehdestä, että 1/4 kansanedustajista kannattaa esitettyä madiamaksua.
tuon valheen.
tuo "Ei vl tv" vaikka "Ei vitunlehmä täysvajaa"
peiliin ja kirjoitit sitten kommenttisi.
Mediamaksu tulee kyllä. Uskon kuitenkin, että esim. näkö- ja kuulovammaiset, opiskelijat ja ehkä vähätuloiset tulevat saamaan helpotuksia asiaan. Tämä ei tule koskemaan mitenkään eri uskontokuntia. Me vl:t käytämme ihan yhtä lailla mediaa ylen sivuilla kuin muutkin. Katsomme uutisia, dokumentteja, urheilua ja muita ohjelmia sekä luemme uutiset, säät ja muut jutut netistä. Se, että omistaako vielä erikseen television ei oikeuta eri maksuun. Netin kautta kun pääsee katsomaan tv-ohjelmia ihan yhtä lailla kuin itse televisiosta ja niitä myös katsomaan meidän vl:ien piirissä. On ihan turhaa väittää että se ei pidä paikkaansa. Olen vahvasti sitä mieltä, että mediamaksu tulee voimaan ja on erittäin hyvä ratkaisu.
"Me vl:t käytämme ihan yhtä lailla mediaa ylen sivuilla kuin muutkin." Kaikki meistä vl:ista eivät ole kaltaisiasi pummeja! "Katsomme uutisia, dokumentteja, urheilua ja muita ohjelmia sekä luemme uutiset, säät ja muut jutut netistä. Se, että omistaako vielä erikseen television ei oikeuta eri maksuun. Netin kautta kun pääsee katsomaan tv-ohjelmia ihan yhtä lailla kuin itse televisiosta ja niitä myös katsomaan meidän vl:ien piirissä." Ylen sivut salasanan taakse, jonka TV- ja nettisivulupamaksulla, olisi ratkaisu asiaan. Radiota varten voisi säätää erillisen 20 euron mediamaksun, joka olisi pakollinen kaikille - myös televisiottomille. Oikeudenmukaisuus kunniaan!
kokenut nämä vuodet radion suhteen oikeudenmukaisina? oletko kuunnellut ja mitä olet maksnut!
tuottamisesta, mutta en TV:stä, nettisivuista enkä jumputusmusiikista! En käytä niitä palveluja, maksakoon niistä käyttäjät! Arvioisin, että 20 e/vuosi vastaisi suunnilleen käyttöastettani, jos muille tulisi 175 e/vuosi.
kaikkia kanavia tv:ssä ja radiossa yhtäaikaa? jos he maksavat täyden summan hekin käyttävä yleensä yhtä kanavaa kerallaan eikö?. Miten ajattelet ylen toiminnan rahoituksen jos kaikki maksais vaiikapa tuon 20 (vain käytön mukaan)
kaikkia kanavia TV:ssä KERRALLA kuin olla katsomatta Ylen tuottamia TV-palveluja LAINKAAN. On eroa olla käyttämättä Ylen nettisivujen kaikkia palveluja KERRALLA kuin olla käyttämättä Ylen tuottamia nettisivuja LAINKAAN. On eroa olla kuuntelematta kaikkia radiokanavia KERRALLA kuin olla kuuntelematta Ylen tuottamia radio-ohjelmia LAINKAAN. "Miten ajattelet ylen toiminnan rahoituksen jos kaikki maksais vaiikapa tuon 20 (vain käytön mukaan)" Huh huh. TV:n omistavalle punavihersetalaiselle jumputusmusiikin ystävälle tulisi maksuosuudeksi arviolta 500-1000 e. Esikoislestadiolaiselle, joka ei omista TV:tä eikä käytä nettiä sekä on poistanut autostaan radion, maksuosuudeksi tulisi 0 e. Minun maksuosuuteni olisi arviolta mainitsemani 20 e/vuosi, sinun huomattavasti korkeampi.
>>TV:n omistavalle punavihersetalaiselle jumputusmusiikin ystävälle tulisi maksuosuudeksi arviolta 500-1000
meni väärään paikkaan: Vähän faktaa Ylen Kirjoittanut: kustannusrakenteesta: 11.5.2009 klo 14.19 - TV-palvelut: 170 milj. e (n. 71 %) - radiopalvelut 69 mil. e (n. 29 %) LÄHDE: http://yle.fi/yleista/kuvat/2008vuosikertomus.pdf Radio-ohjelmien kustannusjakauma: - Uutis- ja ajankohtaisohjelmistot 48 % - Urheiluohjelmistot 3 % - Asiaohjelmistot 7 % - Kulttuuriohjelmistot 16 % - Viihdeohjelmistot 26 % Seurailen noista käytännössä vähäisessä määrin uutis-&ajankohtais-, urheilu-, asia- ja kulttuuriohjelmistoa, max 74 %. Käytännössä asiaohjelmista on punavihersetalaisia sisällöllisesti 95 %, seurattavaksi kelpaavia on 0,05x48 %=2,4 %. Radion käyttöasteeni laskien seurattavaksi kelpaavien ohjelmien määrällä lienee noin 2,4+3+7+16=28,4 %. Tuo ei tietenkään ole todellinen radion käyttöasteeni, joka on todellista huomattavasti matalampi. Jos työpaikalla en pakkoaltistuisi radiolle, en kuuntelisi sitä läheskään joka päivä. Jos keskivertosuomalaiselle tulisi mediamaksun suuruudeksi 175 e, televisiota omistamattomille maksun suuruus olisi max 0,29x175e=50,75 e. Huomioiden radion maksimikäyttöasteeni, joka on siis noin 28,4 %, maksuni suuruus tulisi olla 0,284x50,75e=14,41 e. En kuitenkaan pitäisi 20 euroa kohtuuttomana, vaan olisi valmis maksamaan tuon verran ylimääräistäkin. 175 e olisi kohdallani riistoa!
Miksi vasta nyt olet huolissasi mikset 20-30 sitten? Koska osaat laskea noin tarkkaan niin laske paljolla olet kuunnellut ilmaiseksi kaikki nämä vuodet.
Vajaan kolmen vuoden mediamaksun olen ehkä hyötynyt. PS. En ole insinööri, vaikka minulla on insinöörin loogisen ajattelun kapasiteetti. Joilta se puuttuu, niitä se ketuttaa (=kateutta).
Minulla on tietokoneelle Soneran laajakaistaliittymä ja maksan siitä 45 € kuukaudessa ja vuodessa peräti 540 €. Sen pitäisi riittää, ettei tarvitsisi enää lissä maksaa, sillä on tässä jo ihan tarpeeksi. Katselen kaikkea, mitä tältä kanavalta pystyy katsomaan. Onko Sonera mitenkään sidoksissa ylen ohjelmiin, sillä Soneran kauttahan ne tulee koneelleni. Maksakoon Sonera ylelle ohjelmista, mitkä se laittaa tietokoneellle tulemaan. Jos minulle tulee vielä mediamaksu, niin silloin käyttömaksuni hinnaksi tulisi jo yli 700 €. Tämähän on jo kohtuutonta rahastamista.
Ensinnäkin, en ole pummi. Olen maksanut tv-lupaa reilut kymmenen vuotta. Siitä asti kun olen seurannut aktiivisesti talvi- ja kesäolympialaisia, jääkiekkoa, jalkapalloa, yms. urheilulajeja. Ja hei, olen edelleenkin uskovainen ja kaikenlisäksi vanhoillislestadiolainen. Se, että seuraat urheilua ei tee sinusta epäuskoista. Teeppä huvikseksi galluppia, että kuinka moni uskovaisista seurasi nettilähetystä jääkiekon mm-kisoista? Jos tällainen kysymys tehtäisiin, niin todellinen katsojamäärä on tuhansissa. Tätä on kait ihan turhaa kenenkään väittää. Voisin lonkalta listata vähintäänkin kolminumeroisen määrän nimiä ketkä ovat niitä seuranneet. Minusta on törkeää ja loukkaavaa haukkua minua pummiksi. Tiedätkö mitä raamatussa sanotaan toisen tuomitsemisesta? Odottelen vastausta sinulta nimim. omasta puolestasi!
Kaikki vt:kaan eivät ole elävässä uskossa. Ikävä todeta. "Tiedätkö mitä raamatussa sanotaan toisen tuomitsemisesta?" Tarkoittanet tätä kohtaa? Room. 10:3 Sillä ei he ymmärrä Jumalan vanhurskautta, vaan pyytävät omaa vanhurskauttansa vahvistaa, eikä ole Jumalan vanhurskaudelle kuuliaiset: Tässä puhutaan TV:stä: Ilm. 13:15 Se on saanut vallan antaa pedon kuvalle hengen, niin että kuva jopa kykenee puhumaan, ja se on myös saanut vallan tappaa kaikki, jotka eivät kumarra pedon kuvaa.
myy sulle tietä ja yle ei myy tietä vaan kamaa jota kuljetetaan tietä pitkin eli siis tarkoitan tiellä laajakaisaa. Miten iso tie sitä enemmän joutuu maksamaan toivotaan tulevaisuudessa halvenpia tie maksuja kun nopeudet nousee yli gigan jolloin tv singaalit saa känytellkaeihin
Kysymys sinulle "minä." Tahdotko kertoa, että minä en ole elävässä uskossa? Ja jos tahdot, niin mielellään kuulen perustelusi tuohon asiaan. Väitän, että olen keskustellut uskomisen asioista ja näistä "aroista" asioista enemmän kuin sinä. Olen myös keskustellut näistä toisten tuomitsemisista mitä sinä harrastat jokaisessa viestissäsi. Tässä sinulle vielä tulkittavaa, että miten tämä sinulle avautuu? "Pelastus on tarkoitettu kaikille 5 Siitä vanhurskaudesta, joka perustuu lain noudattamiseen, Mooses kirjoittaa: "Joka tekee, mitä laki vaatii, saa siitä elämän." 6 Mutta uskon vanhurskaus puhuu näin: "Älä kysy sydämessäsi: Kuka voi nousta taivaaseen?" -- nimittäin tuomaan Kristusta maan päälle -- 7 "tai: Kuka voi laskeutua syvyyksiin?" -- nimittäin noutamaan Kristusta ylös kuolleista. 8 Mitä siis on sanottu? -- Sana on lähellä sinua, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi, nimittäin se uskon sana, jota me julistamme. 9 Jos sinä suullasi tunnustat, että Jeesus on Herra, ja sydämessäsi uskot, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, olet pelastuva. 10 Sydämen usko tuo vanhurskauden, suun tunnustus pelastuksen. 11 Kirjoituksissa sanotaan: "Yksikään, joka häneen uskoo, ei joudu häpeään." 12 Juutalaisen ja kreikkalaisen välillä ei ole eroa. Kaikilla on sama Herra, ja häneltä riittää rikkautta kaikille, jotka huutavat häntä avukseen. 13 Onhan kirjoitettu: "Jokainen, joka huutaa avukseen Herran nimeä, pelastuu." " Tuo Johanneksen ilmestykse peto ei todellakaan ole puhetta TV:stä. Otetaanpa pikkuisen enemmän tekstiä mukaan kuin yksi lause: "11 Sitten näin, kuinka toinen peto nousi maan uumenista. Sillä oli kaksi sarvea, kuin karitsan sarvet, mutta se puhui kuin lohikäärme. 12 Se käyttää ensimmäisen pedon puolesta tämän koko valtaa ja panee maan ja sen asukkaat kumartamaan ensimmäistä petoa, sitä, jonka kuolinhaava oli parantunut. 13 Se tekee suuria tunnustekoja ja saa tulen lyömään taivaasta maahan ihmisten nähden. 14 Niillä tunnusteoilla, joita sillä on valta tehdä ensimmäisen pedon nimissä, se johtaa harhaan kaikki maan asukkaat, niin että saa heidät tekemään patsaan sen pedon kunniaksi, jota on isketty miekalla mutta joka on vironnut henkiin. 15 Se on saanut vallan antaa pedon kuvalle hengen, niin että kuva jopa kykenee puhumaan, ja se on myös saanut vallan tappaa kaikki, jotka eivät kumarra pedon kuvaa. 16 Se pakottaa kaikki, pienet ja suuret, rikkaat ja köyhät, vapaat ja orjat, ottamaan oikeaan käteensä tai otsaansa merkin. 17 [i] Kenenkään ei ole lupa ostaa eikä myydä mitään, ellei hänellä ole tätä merkkiä, joka on pedon nimi tai sen nimen luku*. " Ei pidä koskaan eroittaa yhtä jaetta erikseen vaan tulee tulkita kokonaisuutta niin se aukeaa uskon kautta oikein. Näin minulle on opettanut eräs rakas vanha puhujaveli... Odottelen vielä vastausta tähän viestiini.
Näkemykseni mukaan et ole elävässä uskossa. Peruste: en tunnista Pyhää Henkeä sinussa, vaikka uskovaisiksi tietämissäni ihmisissä tunnistan. Tätä on hyvin vaikeaa ulkopuolisille selittää. Raamattu toteaa, että ulkopuoliset eivät näe eivätkä tunne Henkeä, mutta me uskovaiset tunnemme. Siksi hengettömän on todella vaikeaa nähdä mitään eroa kuolleen ja elävän uskon välillä. Joh. 14:17 Tämä puolustaja on Totuuden Henki. Maailma ei voi Henkeä saada, sillä maailma ei näe eikä tunne häntä. Mutta te tunnette hänet, sillä hän pysyy luonanne ja on teissä. Tuomitsemaan en kuitenkaan ala, en vain pidä sinua uskovaisena ja piste. Uskovaisena pitämättömyys ei ole tuomitsemista. Kyllästyttää käydä sellaista keskustelua, jossa vastapuoli yrittää vain saada hyväksyntää omalle epävarmuudelleen tai pääsevänsä tuomitsemaan minut tuomitsijaksi. No tuomitse vain vapaasti, ongelma ei ole minun. Matt. 7:1 "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi. 2 Niin kuin te tuomitsette, niin tullaan teidät tuomitsemaan, ja niin kuin te mittaatte, niin tullaan teille mittaamaan. Room. 10. luku on erittäin hyvää tekstiä. Se osoittaa, että sana uskosta on nimenomaan niiden suussa, joiden sydämissä usko on. Elävä sana uskosta ei siis ole kaikkien uskonnollisten ihmisten suussa. Ilm. 13. luvun peto voi olla mitä tahansa, mutta tässä ei ollut puhetta itse pedosta, vaan "puhuvasta pedon kuvasta". Minulla on epäilykseni itse pedostakin. Puhuva pedon kuva lienee kaikki se saasta, joka TV:n kautta tulee. Hyviä ohjelmia on vain vähän.
Aika mielenkiintoista, että pystyt kolmen viestin perusteella tunnistamaan etten olisi elävässä uskossa. Itse tunnen pyhän hengen itsessäni ja näin tuntevat myös lähimmäiseni. En ole ollenkaan epävarma vaan minulla on turvallinen ja luottavainen olo. Olen näistä asioista keskustellut ihan kasvotusten muiden uskovaisten ja saarnaveljien kanssa. Yleensä kasvotusten keskustellessa pääsee keskustelemaan syvällisemmin kuin mitä netin välityksellä. Room.10 luku on minunkin mielestä erittäin hyvää tekstiä. Olen täysin samaa mieltä sana uskosta on niiden suussa kenen sydämellä se on. Sen verran oma sydämeni on eri mieltä kanssasi, että en rajaa uskovaisia vain vanhoillislestadiolaisiin vaan myös ne ovat uskovaisia joiden sydämellä on oikea usko Jumalassa. Tästä olen myös käynyt keskustelua sisarien ja veljien kanssa ja ei minulle ole kukaan sanonut etten olisi sydämen uskossa sen takia, että omatuntoni ja sydämeni kertoo edellä mainitun asian eri lailla kuin joidenkin muiden. Meissä vanhoillislestadiolaisissa on paljonkin meitä jotka uskomme myös muiden oikein uskovien pääsevän taivaaseen kuin vanhoillislestadiolaisten. Eli niiden jolla on pyhä henki ja jotka omaavat sydämen uskon Jeesuksessa Kristuksessa. Se ei tee meistä epäuskoisia :) Uskovaisilla voi olla eri näkemyksiä eri asioista eikä niin voisi ollakkaan, että kaikista asioista ajatellaan samalla lailla. Jokaisella meillä on omakohtainen usko, omatunto, ja pyhä henki, mutta jokaisella on myös aivot ja omat ajatukset joille me emme aina voi mitään. Vaikka kuinka uskon kautta ajattelee maallisiakin asioita, niin ei se kaikille avaudu välttämättä samalla tavalla. Näin se vain menee. Ilmestyskirjan pedon sinä näet eri lailla kuin moni muu tai se avautuu sinulle eri lailla. Se on sinun epäilyksesi ja hyväksyn sen. Jos sinulla on sydämmellä sellainen tunne, että TV:n kautta tulee vain saastaa ja et pysty sitä seuraamaan pelkäämättä, että sinusta tulee sen orja niin se on erittäin hieno ja kallis asia. Edelleenkin tahdon vain kertoa sen, että on hyvin paljon uskovaisia joilla on oikea usko sydämmessä, jotka seuraavat urheilua netin tai tv:n välityksellä ja heillä on ihan varmasti pyhä henki ja ovat elävässä uskossa. Huomaan vain, että sinä et edes halua myöntää tätä, että tällaista voi olla nykypäivänä. Jos sinä et seuraa urheilua tai koet sen olevan väärin niin se ei tarkoita sitä, että se on syntiä ja kaikki jotka sitä seuraavat ovat epäuskoisia. Silloin täytyisi meidänkin siionista kolmen puhujaveljen kohdalta katsoa, että voivatko he vielä saarnata Jumalan sanaa koska seuraavat urheilua netistä ja tv:n välityksellä :)
Lehtien urheilusivut riittävät. Tarvittaessa voi kuunnella radiota. Esim. jääkiekko-ottelut tulevat täällä paikallisesta KAUPALLISESTA radiosta, ei Ylen kanavilta. "Uskovaisten rajaaminen 'vain vl:iin'" on tyypillinen vl-oppia huonosti tuntevien epäuskoisten juttu. Kaikki vl:t oikeasti tietävät, että uskovaisia ovat myös kaikki pienet lapset, vaikka eivät olekaan vl:ia. Sen sijaan esim. helluntailainen aikuinen tai kirkon epäuskoinen pappi eivät ole uskovaisia. Sinäkään et nähdäkseni ole oikein uskovainen, vaan pidät väärävanhurskaita uskovaisina ja syyllistyt hengelliseen porttouteen. En uskaltaisi mennä pöksyissäsi viimeiselle tuomiolle. Sinä teet kuitenkin omat ratkaisusi ja Jumala tuomitsee sinut tekojesi mukaan. Minutkin tuomitaan tekojeni mukaan, mutta onneksi Kristuksen veri on puhdistanut syntini pois. Jos vain jaksan valkeudessa vaeltaa, se puhdistaa jatkossakin. Saman armon osallisuuteen sinullakin olisi mahdollisuus päästä. Pyhän Hengen suhteen minulla herkkä vaisto. Usein olen vaistonnut jo hyvissä ajoin ennen uskon kieltämistä jostain vl:sta, että kaikki ei ole kohdallaan. Pidän mahdollisena, että minulla on henkien erottamisen armolahja, joskaan en tiedä tarkkaan, millainen se on. Kaikki vl:t eivät ole uskovaisia sanan oikeassa merkityksessä. Arvelen, että kuulut epäuskoisiin vl:iin. Asiaan on kuitenkin saatavissa parannus, jos vain haluaa.
Edelleenkin olen oikein uskova, vanhoillislestadiolainen jolla on pyhä henki sydämessä. Sitä sinä et voi muuksi muuttaa vaikka kuinka näytät sitä yrittävän. Sinä et halua millään uskovan sitä muutosta mitä on tässä vuosien saatossa on meidän uskovaisten keskuudessa tapahtunut. Se on vain totuus, että urheilua seurataan nettitv:stä, katsotaan dokumentteja ja uutisia. Vai väitätkö, että tätä ei harrasteta? Mitä mieltä sinä olet siitä, että meidän siionissakin on kolme puhujaveljeä jotka tekevät näin? Odottelen oikeasti vastausta asiaan mielenkiinnolla. Voitaisiin vaikka yhdessä istua alas isommallakin porukalla ja keskustella uskon asioista ja niistä erilaisista näkemyksistä mitä sinulla ja meillä useilla täälläpäin on. Tässä vain on vahvistunut viesti viestiltä sinunkin ahdaskatseisuutesi ja se, että sinä olet aina oikeassa ja omaat jopa henkien erottamisen armolahjan. Minusta enemmänkin tuntuu, että sinun tulisi melkein tehdä parannusta toisten tuomitsemisesta ja epäuskoiseksi nimittelemisestä ja syytät minua hengellisestä porttoudesta. Kuulostaa aika rankalta tekstiltä, mutta toivon, että sinäkin saat vielä uskoa nämä synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä.
Mitenhän on tosiaan tuon oman uskosi laita. Seurapuheissa on juuri käyty läpi näitä toisen tuomitsemisia ja nimittelemisiä. Minusta vaikutat enemmänkin elävän 70-luvulla ja sinulta on jäänyt hoitokokous-ajan tiukat lakihenkisyydet sydämelle. Jos sinun kriteereilläsi lähdetään käymään läpi kaikki Suomen vanhoillislestadiolaiset niin niiden määrä tipahtaisi varmaankin yhteen kolmasosaan kokonaismäärästä. Tämä on totuus ja toivottavasti sinunkin silmäsi aukeavat näkemään sen, ettet tuomitse myös itseäsi.
täyttä vl-paskaa.
"Sen sijaan esim. helluntailainen aikuinen tai kirkon epäuskoinen pappi eivät ole uskovaisia." Tarkoitat ilmeisesti epäuskoisella papilla ei-vl-pappia. Sinäkö saatanan hengellisesti synnyttämä äpärä (= vl) tuon asian määräät?
oikeassa, vaan minäkin voin langeta ja erehtyä. Jos esim. sortuisin hankkimaan TV:n, en ainakaan näin etukäteen ajatellen olettaisi, että silloinkin minä olisin taas oikeassa ja vl-seurakunta väärässä. Voisin ajatella (jos Jumala antaisi tunnon): olen langennut ja tarvitsen evankeliumia. Löytyyköhän sinulta nöyryyttä tunnustaa omaa erehtyväisyyttäsi tuolla tavalla? Vai ajatteletko, että olet taas oikeassa ja vl-seurakunta väärässä? Minusta sellaisessa individualismia ylikorostavassa ajattelutavassa on jopa narsistisia piirteitä. Puhuja voi langeta yhtä lailla kuin muutkin uskovaiset. Kirkossamme emme perinteisesti ole tunnustaneet mitään viran pyhitysoppia. Luther kirjoittaa psalmin 118 selityksessä: "Herran portista menevät sisälle ainoastaan vanhurskaat ja pyhät palvelemaan Jumalaa. Sillä ei kukaan ole eikä voi olla kristillisen seurakunnan tai kristikunnan jäsen, ellei hän ole oikea uskovainen, siis vanhurskas ja pyhä, niin kuin uskonkappale todistaa: »Minä uskon pyhän kristillisen seurakunnan." Mutta se, joka ei ole tosi uskovainen, ei pyhä eikä vanhurskas, hän ei kuulu pyhään kristilliseen seurakuntaan eikä voi astua tästä Herran portista sisälle. Hän ei osaa myöskään rukoilla, uhrata kiitosta eikä ylistää tai palvella Jumalaa, hän ei myöskään tunne Jumalaa, vaikka hän maallisen vaelluksensa aikana elää kristittyjen parissa tai on jossakin virassa kristittyjen joukossa, esimerkiksi pappina, saarnaajana, piispana, tai vaikka hän nauttiikin ulkonaisesti sakramentteja, kuten myös 1. Joh. 3:6:ssa sanotaan: »Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut» ja uudelleen 8. jakeessa (1. Joh. 3:8): »Joka syntiä tekee, se on perkeleestä.»"
väärään (niin ei ole), väärä säilyisi silti vääränä. Joukossa tyhmyys tiivistyy, mutta Jumala ei ole minkään joukon huijattavissa. Sir. 7:17. Älä luota siihen, että se joukko on suuri, jonka kanssa sinä pahaa teet; 18. Mutta muista, ettei rangaistus ole kaukana sinusta. 19. Sentähden nöyryytä itses sydämestä; sillä tuli ja mato on kosto jumalattomille.
"Tarkoitat ilmeisesti epäuskoisella papilla ei-vl-pappia." Ei se, että on vl, ole osoitus sydämen uskosta. Periaatteessa myös vl-pappi voi olla epäuskoinen pappi. Tunnustuskirjojemme mukaan kirkossa on aina jumalattomia hoitamassa kirkollisia virkoja. "jumalattomat eivät ole kirkko, koska he ovat Perkeleen valtakunnassa. Tosin he kyllä tässä elämässä, kun Kristuksen valtakunta ei vielä ole tullut ilmi, ovat kirkkoon sekoittuneina ja hoitavat kirkon virkoja." http://www.evl.fi/tunnustuskirjat/puolustus/VII.html "Sinäkö saatanan hengellisesti synnyttämä äpärä (= vl) tuon asian määräät?" On melkoista kielenkäyttöä. En tosiaan määrää yhtään mitään, teen vain arvioita. Niin kuin te tuomitsette toisenne "saatanan hengellisesti synnyttämiksi äpäriksi", niin teidätkin tullaan tuomitsemaan. Matt. 7:1 "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi. 2 Niin kuin te tuomitsette, niin tullaan teidät tuomitsemaan, ja niin kuin te mittaatte, niin tullaan teille mittaamaan.
Matt. 7:1 "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi. 2 Niin kuin te tuomitsette, niin tullaan teidät tuomitsemaan, ja niin kuin te mittaatte, niin tullaan teille mittaamaan." saatanan synagooga eli vl-herätysliike tuomitsee kaikki oman lahkonsa ulkopuoliset uskovaiset helvettiin nimittäen heitä törkeästi "epäuskoisiksi". Niin teit sinäkin SRK:n ja saatanan palvoja.
minut "saatanan palvojaksi", niin tuomitaan sinut viimeisellä tuomiolla Saatanan palvojaksi. Eikö pelota?
että aikuinen helluntalainen ei ole uskovainen. Todisteet ja raamatunpaikat esiin!
esittää arvioitani, kunhan en ala tuomariksi. Jeesus on sanonut hyvin suorat sanat helluntailaisista kaatoparantajista ja "profetoijista". Matt. 7:21 "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon. 22 Monet sanovat minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.' 23 Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: 'En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!' Väärin tuomitsemiseen minulla ei ole varaa. Joh. 7:24 Älkää tuomitko sen mukaan, miltä asia päältä katsoen näyttää, vaan tuomitkaa oikein."
tai lukemisesta: Room. 10:17 Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana.
mutta Raamatussa lukee, että vain uskovaiset pelastuvat. Raamatussa ei lue: "uskovaiset ja helluntailaiset", vaan uskovaiset.
vl-kusipää.
Oletko varma että sinä olet oikeassa joukossa? Mitä jos sinä oletkin tuomitsemisesi ja lakihenkisyydessäsi menossa kohti kadotusta 1/3 kanssa? Oletko koskaan miettinyt, että osa seurakuntaa ja sinä olisitkin väärässä. Tiedätkö, että seurakuntakin voi olla erehtyväinen? On ollut jo aikoinaan ja voi olla nykyäänkin tai tulevaisuudessa. Lainaamasi teksti voi ihan yhtä hyvin osoittaa sinulle. Hyvää yötä! jrt. vlnainen
Oletko koskaan ajatellut, että myös seurakunta voi erehtyä ja olla väärässä? Näinhän on käynyt ja varmasti tulee myös jatkossakin käymään. Seurakuntahan on me vanhoillislestadiolaiset oikein uskovat. Tämä erehtyväisyys voi lähteä liikkeelle esimerkiksi puhujainkokouksesta jossa muutaman ihmisen aloitteesta otetaan jokin tietty asia käsittelyyn. Näin on käynyt ja varmasti käy jatkossakin. Näissä ei aina ole ollut Jumalan siunausta vaan mukana on ollut sielunvihollinen. Älä ajattele liian sinisilmäisesti. Sielunvihollinen kulkee meidän joukossamme ja aiheuttaa näitä tilanteita. Minulta varmasti löytyy nöyryyttä tunnustaa oma erehtyväisyys, tätä on käynyt elämässäni monta kertaa ja tulee varmasti käymään. Television omistaminen ei tee minusta epäuskoista vaikka sitä yrität kuinka väittää ja minua tuomita epäuskoiseksi ja vielä narsistiksi. Olen näistä asioista keskustellut seurakunnan kanssa. Väität varmaan nytkin, että seurakuntakin voi erehtyä, mutta taas tullaan siihen samaan asiaan mitä minäkin olet tässä alusta asti halunnut tuoda esille... :) Juuri lakihenkiseti vanhoillislestadiolaiset tuomitsevat syntisiksi sinun tavalla kaikki jotka uskovat eri tavalla kuin sinä tai jotkin muut. Oletko ajatellut, että sinä teet tuossa syntiä? Oletko koskaan kenties ajatellut, että sinä et ole oikealla lailla uskomassa kun olet noin lakihenkinen ja tuomitsevainen? Oletko kenties sinä se jonka pitää tehdä parannus. Tässä vielä yksi kysymys johon odotan sinulta vastausta: Seuroissa ja nuorten illoissa on ympäri Suomen keskusteltu siitä, että nämä keskustelupalstat ovat niitä sielunvihollisen paikkoja joita uskovaisten tulee karttaa. Kun sinä olet noinkin lakihenkinen uskovainen, niin miten sinä voit täällä joka päivä aikaa viettää? Eikös tuo juuri ole myös syntiä josta tulee tehdä parannusta?
ovat erehtyväisiä, mutta todetessaan TV:n ohjelmineen uskovaisiin koteihin sopimattomaksi Jumalan seurakunta ei ole erehtynyt. Sinä olet erehtynyt kuvitellessasi, että synti jota teet ainakin ajatuksin TV:n muka asiallisia ohjelmia katsoessasi, ei olisikaan syntiä. Erehdyt myös siinä, jos kuvittelet voivasi pahentamatta pitää TV:tä. Mielestäsi et tee syntiä, vaikka pahennat. Raamatun näkemys kumoaa mielipiteesi. 1. Kor. 8:12 Kun te tällä tavoin teette syntiä veljiänne vastaan ja haavoitatte heidän horjuvaa omaatuntoaan, teette syntiä Kristusta vastaan. 13 Näin ollen: jos ruoka viettelee veljeni syntiin, en ikinä enää syö lihaa, jotta en viettelisi veljeäni. Tiedän, että jos Paavali olisi TV:n hankkimalla haavoittanut uskonveljiensä heikkoa omaatuntoa, hän ei ikinä olisi hankkinut TV:tä. Sellainen on kristillisen rakkauden mieli. Sinä taas olet omien sanojesi mukaan hankkinut TV:n, maksanut TV-lupamaksun ja vielä kehuskelet niillä, vaikka ne aiheuttavat pahennusta monissa. Sinulta puuttuu siis sama rakkauden mieli, joka Paavalin elämää ohjasi. Minun pitäisi muistaa karttaa pahennuksen matkaan saattajia. Room. 16:17 Mutta minä neuvon teitä, rakkaat veljet, että te kavahtaisitte eripuraisuuden ja pahennuksen matkaan saattajia sitä oppia vastaan, jonka te oppineet olette: ja välttäkäät niitä. 18 Sillä ei senkaltaiset Herraa Jesusta Kristusta palvele, vaan omaa vatsaansa ja viettelevät makeilla puheillansa ja liehakoitsemisellansa yksinkertaisten sydämet. 19 Sillä teidän kuuliaisuutenne on kaikille julistettu, jonka tähden minä iloitsen teidän ylitsenne. Mutta minä tahdon, että teidän pitää hyvässä viisaat oleman ja pahuudessa yksinkertaiset. Olen samaa mieltä, että lankeilen keskustelupalstoillakin syntiin. Tänne kirjoitteluni osoittaa, että vaikka henki on altis, liha on heikko. Mark. 14:38 Valvokaat, ja rukoilkaat, ettette tulisi kiusaukseen. Henki tosin on altis, mutta liha on heikko. Kiitos siksi muistutuksesta. Yritän muistaa jatkossa psalmin kirjoittajan neuvon pysyä pois Suomi24:sta. Ps. 1:1 Autuas on se, joka ei vaella jumalattomain neuvossa, eikä seiso syntisten tiellä, eikä istu kussa pilkkaajat istuvat; Olen tutkiskellut sydäntäni tuomitsemisten suhteen. Sydän on joka asiassa musta ja taipuvainen yhtä lailla tuomitsemaan kuin pidättymään syntiä tekevän vanhurskaan tai jumalattoman varoittamisesta. Kuitenkin synnit ovat anteeksi joka hetki, koska joka on hyvän työnsä minussa alkanut, on sen luvannut Kristuksen päivään päättää. Kuitenkin olen varma siitä, että jos totean jonkun elävän synnin luvallisuudessa ja olevan siksi epäuskoinen, en tee syntiä enkä tuomitse. Teen vain arvion ja jätän tuomion Jumalalle. Jätän nyt sinut lain alaiseen tilaasi ja toivon, että Jumala saisi lain kautta tehdä ensimmäisen armotyönsä ja herättää tuntosi kaipaamaan evankeliumia. Niin Jumalalle olisi mahdollista tehdä toinenkin armotyönsä.
- TV-palvelut: 170 milj. e (n. 71 %) - radiopalvelut 69 mil. e (n. 29 %) LÄHDE: http://yle.fi/yleista/kuvat/2008vuosikertomus.pdf Radio-ohjelmien kustannusjakauma: - Uutis- ja ajankohtaisohjelmistot 48 % - Urheiluohjelmistot 3 % - Asiaohjelmistot 7 % - Kulttuuriohjelmistot 16 % - Viihdeohjelmistot 26 % Seurailen noista käytännössä vähäisessä määrin uutis-&ajankohtais-, urheilu-, asia- ja kulttuuriohjelmistoa, max 74 %. Käytännössä asiaohjelmista on punavihersetalaisia sisällöllisesti 95 %, seurattavaksi kelpaavia on 0,05x48 %=2,4 %. Radion käyttöasteeni laskien seurattavaksi kelpaavien ohjelmien määrällä lienee noin 2,4+3+7+16=28,4 %. Tuo ei tietenkään ole todellinen radion käyttöasteeni, joka on todellista huomattavasti matalampi. Jos työpaikalla en pakkoaltistuisi radiolle, en kuuntelisi sitä läheskään joka päivä. Jos keskivertosuomalaiselle tulisi mediamaksun suuruudeksi 175 e, televisiota omistamattomille maksun suuruus olisi max 0,29x175e=50,75 e. Huomioiden radion maksimikäyttöasteeni, joka on siis noin 28,4 %, maksuni suuruus tulisi olla 0,284x50,75e=14,41 e. En kuitenkaan pitäisi 20 euroa kohtuuttomana, vaan olisi valmis maksamaan tuon verran ylimääräistäkin. 175 e olisi kohdallani riistoa!
Siisoo ei merkitystä räksyttäkää rauhas
Nämä on kummia nämä vl tv kiellot. Kun vuosi sitten hain tv- korjaajaa he olivat järjestään vl-iä. Jos tv on kieletty, miksi he sitten ovat vieneet monopolin koko tv-korjaus alaan. Ihmettelinpä asiaa ei-vl korjaajalle, hän huokaisten totesi, kun vl-korjaaja tulee paikkakunnalle, ei-vl jotenkin vain sairastuu???
tv.katseluun ( veli on vl ja tv.korjaaja)
Mediamaksusta ei kukaan olekaan ennen kirjoittanut. Laittakoot oikeudenmukaisen maksun ja perikööt jokaiselta sierainparilta, ei ruokakuntakohtaisesti.
periä perheen henkilömäärän mukaan! Ei ole perusteltua että yksin asuva joutuu maksamaan yhtä paljon kuin 15-henkinen perhe! Pitäisi olla esim 50-100 euroa / henkilö!