Tukikuukausien loppuminen

erhyherh

Onko kellään kokemusta siitä, kun 55 tukikuukautta on käytetty ja opiskelut jatkuvat edelleen? Kuinka hankalaa on saada jatkoaikaa? Kelan sivuilla näytti olevan melko tarkkoja kriteerejä siihen, miksi jatkoa pitäisi saada.

9

4037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aadolf

      Vaikeaa on saada lisää. Yleensä myönnetään vain uutta tutkintoa varten...

      • sairaus...

        Oma tai jonkun läheisen sairaus. ei kai niille muut syyt kelpaa.


    • Edessäpäin

      Siis ei kai "jatkoaikaa" voi saada, mutta sulla on oikeus hakea toimeentulotukea.

      • opiskelija_x

        Vain siinä tapauksessa sulla on oikeus toimeentulotukeen, mikäli olet nostanut maksimi opintolainat. Eli ei niitä tukikuukausia kannata turhaan käyttää..


    • gfghgfh

      Kommentteja toivoisi tähän yliopisto-opiskelijoilta. Tuntuu olevan sen verran erilaisia käytäntöjä ammattikeskikoulun ja yliopiston välillä, ettei aina pysty yleistämään.

    • - nainen -

      Laita hakemus sisään opintotukiajan jatkoajan hakemiseksi ja samalla sossuun tukihakemuslaput joihin maininta siitä että olet hakenut opintotukiajan pidennystä Kelalta.

      Mikäli ihme tapahtuu ja jatkotukea myönnetään niin tuki menee suoraan sossulle niiltä kuukausilta joilta sinulle on jo keritty maksaa toimeentulotukea.
      Jos taas ei myönnetä niin saat joka tapauksessa toimeentulotuen.. Minulle tosin sitä maksettiin -20% vähennyksen kanssa koska tilanne oli tuo.

      Toimeentulotuen saamiseksi tarvitset opiskelusuunnitelman joka tehdään oppilaitoksellasi (itse tein amanuenssin kanssa) ja todistettavaa edistymistä.. Periaatteessa toimeentulotukea on maksettava joka tapauksessa (hae myös Kelalta yleinen asumistuki!) mutta yrittävät kikkailla noiden lappujensa kanssa viimeiseen asti.

      • aloittaja

        Kelan sivuilla taisi olla ihan virallista tietoa jostain 75op säännöstä, eli jos tämän verran "vain" opintoja jäljellä, niin jatkoaikaa tulee.


    • Tai-chan

      Itselläni sama tilanne, saan jatkotukea 9kk kunhan toimittaa viivästyksen aiheuttaneesta sairaudesta jonkun todistuksen ja sen lisäksi on opintopisteraja (AMK) jonka pitää olla täynnä (enintään 75 op jäljellä).

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/080601154051IL?OpenDocument

      "Opintojen viivästymisen perusteella, tutkinnon tukiaikaa voidaan pidentää, jos suoritat

      ylempää korkeakoulututkintoa.
      ammattikorkeakoulututkintoa tai pelkästään alempaa korkeakoulututkintoa ja olet ilmoittautunut näissä opinnoissa ensimmäistä kertaa läsnä olevaksi 1.8.2005 tai sen jälkeen.
      alempaa ja ylempää korkeakoulututkintoa. Jos suoritat alempaa ja ylempää korkeakoulututkintoa ja olet ilmoittautunut opinnoissasi ensimmäistä kertaa läsnä olevaksi 1.8.2011 tai sen jälkeen, voit saada pidennyksen myös alempaan korkeakoulututkintoon."

      "Jotta voit saada pidennyksen, tutkinnostasi saa puuttua opintoja enintään 75 opintopistettä.

      Enimmäistukiajan pidennystä ei myönnetä tieteellisen, taiteellisen tai ammatillisen jatkotutkinnon suorittamiseen. Etkä voi saada pidennystä, jos sinulle on jo myönnetty tukea 70 kuukaudeksi. "

    • Joukkojen-viisaus

      Selvennykseksi sanottakoon että siitä asiasta täytyy ottaa selvää että tarkoitetaanko tukiajan pidennyksillä nimenomaista tukikuukausienlisäystä kokonaistukiajassa vaikko pelkästään mahdollisuutta nostaa edeltä käsin tiettyjä tukikuukausia kokonaistukimäärästä tavanomaisesta poikkeavalla tavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      165
      6084
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1694
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1478
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1250
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      43
      859
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      28
      824
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      91
      785
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      759
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      709
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      218
      702
    Aihe